Skocz do zawartości

Fotki bez montażu - reaktywacja


Iro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

podobnie jak kilka miesięcy temu wystawiam 2 próby focenia ze statywu fotograficznego. Jakość jak zwykle mocno odbiegająca, od fotografii, które lądują tu na co dzień, ale pokazują m.in. czego można się spodziewać, jak już komuś odbije i stwierdzi, a strzelę parę klatek ze statywu, zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

Fotki robione tak, by wyszło cokolwiek, więc "otwór" w obiektywie na max'a, stąd aberacja i dość spore "placki".

W obróbce największy problem, to redukcja gradientu i szumu.

 

aparat: Nikon D40, obiektyw: Kalejnar 2.8/100

 

Klatki strzelane poprzedniej zimy, obrabiane ostatnio:

 

M44 - 13x4s ISO1600 + dark,flat i bias

 

m44_xx_3_final_res.jpg

 

M45 - 16x4s ISO1600 +dark,flat i bias

 

m45_raw_2_1_final_res.jpg

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez prowadzenia mozna zrobic kupe fajnych zdjec.

Kiedys tak ustrzelilem Jowisza, Saturna i Hiady. Do dzis jest to jedno z moich ulubionych. Ach, te wspomnienia.

 

Czy mi sie wydaje czy M44 jakies podejrzane kolory ma?

 

faktycznie, jest za niebieska... podczas walki z gradientem i prób "nie posklejania" jasnych gwiazd podczas wyciagania tych słabszych, ubiłem trochę kolor, co staram się częściowo naprawić poniżej.

 

m44_xx_3_3_copy.jpg

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam moje Plejady :D (w sumie są już w wątku Jodłów 2008) <_<

 

szkoda, że nie zrobiłeś choć 8 klatek... jak pierwszy raz sklejałem takie klatki, byłem zaskoczony, jak wiele informacji można z tak pozornie nieciekawego zdjęcia wtedy wyciągnąć. W twoim przypadku, pewnie wylazłaby gazowa otoczka plejad przy takim ciemnym niebie... moje plejady były robione we Wrocku z balkonu ;)

 

Swoją drogą, to trochę żałuję, że zabrakło mi chęci, by popstrykać w Jodłowie. Na południowym i wschodnim niebie nie byłoby żadnych problemów z gradientem ;)

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można się bawić, tylko jest jeden problem - składanie tego. Przy ogniskowych poniżej 100 mm występuje dystorsja, co oznacza, że na skrajnie oddalonych w czasie klatkach (np. godzinę) obraz nie będzie do siebie pasował. Są na to metody (wyrównywanie astrometryczne), ale jest to taka rzeźba, że ja nie mam czasu od pół roku poskładać 30 klatek po 60 sek. z ogniskowej 17 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chyba kazdy eksperymentowałem z fotografią ze zwykłego statywu.

 

Najpierw kompaktem ( co ciekawe Konica MINOLTA Dimage Z10 robi sama darki dla fotek na długich czasach):

 

Wychodzi nawet nieźle np

kometa 17P/Holmes

5348aee216f63659.jpg

 

Czy "raj dla bezparalaktykowców czyli okolice Polarnej :

35274761e1e325b5.jpg

-dobry zasięg na ogniskowej (eq)280 mm!

 

 

 

Z canonem i jego czułą CMOSową matryca mozna zdziałać więcej:

Tu M31 , i megałuna od Wrocławia;

9ae2dd33205da43b.jpg

 

M42 z praktikowskiego standartu

c487a532e5b041fb.jpg

a tu ze 135 mm

3dec545fcd0b6fee.jpg

 

I nawet ślad mgławicy w Plejadach:24a863b1651a4dae.jpg

 

Wszystko stakowałem w DSSie bo automatycznie i skutecznie radzi sobie z rotacją pola

Edytowane przez noxili
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.