Skocz do zawartości

All Sky Camera + Cloud sensor w jednym


philips

Rekomendowane odpowiedzi

Wpadłem na genialny plan.... a byc moze głupi i nie będzie działał.

 

Wiadomo, że oprogramowanie do webcamerek i CCTV ma możliwość detekcji ruchu... a jak niebo jest czyste, to ruchu na nim prawie nie ma....jak jest czyste niebo i nadchodzą chmury to zwykle najpierw kilka które wyraźnie zapierniczają robiąc ruch. Oczywiście jak chmury dopiero powstają "rodzą się" nam nad głową to ruchu jest mniej wiec wtedy moze to nie działać.

 

Do czego zmierzam?

Generalnie jak sobie foce, to wolałbym iść spać lub zająć sie czymś bardziej konstruktywnym niż zaglądanie w okno co 5 minut. Natomiast nie posiadam obserwatorium a lekko stresuje mnie fakt, że telep aktualnie stojący na zewnątrz ma mi zmoknąć od deszczu lub jak będe spał to mi ktoś go zarąbie z tarasu. Idealnie zatem by było zwijać sprzęt kiedy przyjdą chmury a jednocześnie spać kiedy ich nie ma a teleskop fotografuje.

 

Tak wiec pomysł jest aby umieścić dwie kamerki - jedna patrząca na niebo, druga na telepa. Druga miała by służyc do "doglądania" czy kable są OK, czy ktoś się kręci obok telepa, czy "pier flip nie będzie potrzebny za 10 minut itd...

Pierwsza natomiast do dogladania stanu nieba i przewijających sie chmur. Jak coś zacznie się "ruszać" w jednej czy drugiej kamerce to ma mi alarm zawyć i tyle - ja wstaje i patrze co jest grane.

 

Ponieważ webkamerki sie nie sprawdzą w tej roli bo muszą być na USB które jest raczej ograniczające ze wzgledu na długość kabli to plan jest aby nabyć normalne, dedykowane, czułe kamerki CCTV i podłączyć je przez VIDEO IP Server do sieci ethernet jaką mam w domu ( tu jest taki Server - http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info/?id=1151 ) i patrzeć sobie na ten bałagan przez www na laptopie w domu ( łóżku )

 

Czy ktoś coś na ten temat wie ? ... używał ? stosował, macał ? podłaczał ?

 

No i jaka kamerka jest najczulsza z tych CCTV ?

Skąd wziać obiektywy szerokokątne do All Sky ?

 

A moze jakoś inaczej da sie to zoorganizować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha... jeszcze pytanie ... bo plan jest taki, aby podłączyc do tego serwera IP cztery kamery, z czego te dwie ostatnie do monitorowania pracowników w firmie ( wewnętrzne ).... czyli jak długi moze byc kabel od kamerki CCTV do "odbiornika" którym jest w tym momencie ten serwer ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cloud sensor najtaniej można zrobić z tego:

http://www.amazon.com/gp/product/B000BEZV7M

 

169$ - problem tylko w tym, że gadziny amerykańskie do Polski legalnie tego nie wyślą (jakieś zakazy, etc.).

 

Tym można mierzyć temperaturę nieba, a więc określić stopień zachmurzenia. Jest do tego soft, który np. działa z ACP.

 

Co do patentu z kamerą, to oczywiście dałoby się to zrobić, ale konieczne byłoby napisanie softu, który np. badałby zanikanie gwiazdek i po tym określał stopień zachmurzenia. Można by definiować strefy, etc. Nie jest to jakieś wyzwanie godne MS, ale średnio sprawny programista byłby w stanie to ogarnąć. Dziwne, że nikt tego jeszcze nie ugryzł, a przynajmniej ja nie znalazłem - Visual Cloud Detection.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kable do kamer CCTV mogą mieć dowolną długość. W razie spadku sygnału stosuje się wzmacniacze. Ja montowałem kamery na kablach 150 m i działały bez żadnych dodatków. Zamiast kamer CCTV można zastosować kamery IP. Podłącza się je bezpośrednio do gniazda ethernet

 

widzę tu jednak kilka ewentualnych problemów. W dzień może uda się wykryć chmury (chodziarz niekoniecznie) ale w nocy może być krucho. Nigdy nie kierowałem kamer w niebo więc nie mam pewności ale czarno to widzę. Programy wykrywające ruch działają na dość szybkie zmiany. Przy krótkiej ogniskowej zmiany oświetlenia sensora przez przesuwające się chmury będą raczej wolne i do tego słabo widoczne (duży poziom szumów)

 

kamerka działająca na wolnym powietrzu powinna posiadać obudowę hermetyczną (wilgoć i te sprawy). Obudowy zewnętrzne nie zapewnią na tyle szerokiego kąta widzenia by uzyskać widok całego nieba

 

to tak na szybko

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wygląda moja "all sky" kamera:

allky2.jpg

a tak obraz z niej:

allsky.jpg

daje pole widzenia prawie 90°, kamerka Mintron 12V1, obiektyw 4mm

sprzęt obsługuje już z domu przez sieć i udostępnianie pulpitu z komputera w obsserwatorium

podobnie możesz zrobić u siebie

a odnośnie alarmów, można to jeszcze prościej zrobić po prostu oddzielny soft i taką kamerkę traktować jako guider, w opcjach ustawić alarm, jak guider straci gwiazdkę, głośność sobie wyregulujesz wzmacniaczem i odpowiednią mocą kolumn ;)

i tak będziesz miał całkiem precyzyjny czujnik zachmurzenia

na ewentualnego złodzieja chyba lepsza jest zwykła czujka ruchu, przynajmniej łatwiejsza do instalacji

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do patentu z kamerą, to oczywiście dałoby się to zrobić, ale konieczne byłoby napisanie softu, który np. badałby zanikanie gwiazdek i po tym określał stopień zachmurzenia. Można by definiować strefy, etc. Nie jest to jakieś wyzwanie godne MS, ale średnio sprawny programista byłby w stanie to ogarnąć. Dziwne, że nikt tego jeszcze nie ugryzł, a przynajmniej ja nie znalazłem - Visual Cloud Detection.

 

 

 

Kiedyś zastanawiałem się kiedyś nad takim rozwiązaniem: bierzemy kamerkę (prawdopodobnie powinna mieć długie czasy) i mierzymy np. średnią wartość piksela, albo skądinad bierzemy tlo nieba (są programy które to potrafią). No i teraz możemy robić co chcemy - np. porównywać to z poprzednim pomiarem, albo z jakąś stałą wartością dobraną empirycznie. Myślę, że jest do zrobienia stosunkowo niedużym kosztem i nakładem pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zastanawiałem się kiedyś nad takim rozwiązaniem: bierzemy kamerkę (prawdopodobnie powinna mieć długie czasy) i mierzymy np. średnią wartość piksela, albo skądinad bierzemy tlo nieba (są programy które to potrafią). No i teraz możemy robić co chcemy - np. porównywać to z poprzednim pomiarem, albo z jakąś stałą wartością dobraną empirycznie. Myślę, że jest do zrobienia stosunkowo niedużym kosztem i nakładem pracy.

Kiedyś już zastanawiałem się nad metodami, wg mnie, najlepszą, bo najprostszą będzie jednak analiza gwiazd - tzn. system robi zdjęcie, wykrywa gwiazdy i ich współrzędne (to akurat nie jest trudne). Potem robi kolejny strzał i sprawdza różnicę. Jeżeli np. straci 50% gwiazd, to daje sygnał o zachmurzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... bo ja tu kilka problemów poruszyłem. OK...

 

1. Czyli czy kamerkę IP podłącze do kabla sieciowego ( dowolnej długości ) czy też kamerkę podłącze do Serwer IP ( na kablu dowolnej długości ) to widze - nie ma znaczenia, tak ?

2. Z mierzeniem poziomu tła z chmurami w stosunku do "bezchmurnego nieba" jest u mnie o tyle dobrze, ze jak są chmury to można czytać gazete będąc na zawnątrz - LP daje po oczach aż razi. Tym samym przewijająca się chmura wygląda jak swicący baranek ... ale faktycznie w kamerce o polu widzenia powiedzmy 90* będzie przewijać się dość wolno - kurna... może tego nie wykryć jako ruch.... musiała by zapierniczać z 50km/h

3. Faktycznie pomiar położenia gwiazd byłby niezły... a najprościej jest chyba patrzeć na GP czyli - mamy gwiazdę - czysto, nie ma gwiazdy - chmurwy. .... a jakby patrzeć na GP odpowiedni długą ogniskową i małym pixelem to do tego mamy seeing monitor ( temat chyba trudniejszy i wogóle inna para kaloszy )

4. Sumas - Twoje rozwiązanie jest oczywiście niezłe i na dodatek zastępuje po części szukacz ... Ja na dodatek teraz też już w wiekszości przypadków zerkam na podgląd zdalnego pulpitu kompa focącego ( ale dziala to dość wolno i dlatego chciałem zmienić komputer co nie wyszło bo "blue screen" ) ... fajnie.... tylko zdlany pulpit nie przenosi dzwiękiu ( EDIT - PRZENOSI !!!! ha.... i to jest rozwiązanie ! ) i neistety trochę obciąża focącego kompa ... musze zmienić kompa i tyle.

Problem taki, że jak mi zacznie wyć komp znajdujacy się przy telepie i dzwięk przeniesiony na kompa w łóżku to ten drugi obudzi mnie, ale ten pierwszy obudzi mojego sąsiada... a tego zdecydowanie chcey uniknąć :szczerbaty:

 

5. Adam - to urządzonko to jest to....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cloud sensor najtaniej można zrobić z tego:

http://www.amazon.com/gp/product/B000BEZV7M

 

169$ - problem tylko w tym, że gadziny amerykańskie do Polski legalnie tego nie wyślą (jakieś zakazy, etc.).

 

Tym można mierzyć temperaturę nieba, a więc określić stopień zachmurzenia. Jest do tego soft, który np. działa z ACP.

 

Szukamy... szukamy ... :)

http://www.fotronic.com/extech/pdf/rh401_manual.pdf

http://winfij.homeip.net/development/CloudDetector.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem taki, że jak mi zacznie wyć komp znajdujacy się przy telepie i dzwięk przeniesiony na kompa w łóżku to ten drugi obudzi mnie, ale ten pierwszy obudzi mojego sąsiada... a tego zdecydowanie chcey uniknąć :szczerbaty:

 

przecież możesz wyciszyć głośność lub podpiąć do kompa słuchawki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cloud sensor najtaniej można zrobić z tego:

http://www.amazon.com/gp/product/B000BEZV7M

 

169$ - problem tylko w tym, że gadziny amerykańskie do Polski legalnie tego nie wyślą (jakieś zakazy, etc.).

 

Tym można mierzyć temperaturę nieba, a więc określić stopień zachmurzenia. Jest do tego soft, który np. działa z ACP.

 

Co do patentu z kamerą, to oczywiście dałoby się to zrobić, ale konieczne byłoby napisanie softu, który np. badałby zanikanie gwiazdek i po tym określał stopień zachmurzenia. Można by definiować strefy, etc. Nie jest to jakieś wyzwanie godne MS, ale średnio sprawny programista byłby w stanie to ogarnąć. Dziwne, że nikt tego jeszcze nie ugryzł, a przynajmniej ja nie znalazłem - Visual Cloud Detection.

 

Ciołki jedne amerykańskie ;)

Spróbuję to sprowadzić do Polski.

Znam Johna i kilka chatów z nim spędziłem. Jego rozwiązania są świetne i funkcjonalne. Wystarczy popatrzeć na kilka pluginów do

Maxima:http://winfij.homeip.net/maximdl/index.html.

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu macie jeszcze dodatkowe informacje:

http://www.fostersystems.com/extechrh401.html

 

oraz soft, który bardzo ładnie integruje ten gadżet w środowisku obserwatorium:

 

http://www.fostersystems.com/wefrsonohare.html

 

Jak to jest zgodne z ASCOM-em to po prostu jest pięknie. B)

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cloud sensor najtaniej można zrobić z tego:

http://www.amazon.com/gp/product/B000BEZV7M

 

169$ - problem tylko w tym, że gadziny amerykańskie do Polski legalnie tego nie wyślą (jakieś zakazy, etc.).

 

Może PolAmer? Jeżeli to nie jest jakiś mega zakaz eksportu superszpiegowskiej technologii to nie powinno być problemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu macie jeszcze dodatkowe informacje:

http://www.fostersystems.com/extechrh401.html

 

oraz soft, który bardzo ładnie integruje ten gadżet w środowisku obserwatorium:

 

http://www.fostersystems.com/wefrsonohare.html

No dobra... załóżmy, ze mamy to urządzenie. Podłączamy je do kompa.... kompa tego widzimy przez Zdalny Pulpit (mamy dzwięk :) ) ...

Czy to oznacza, ze musze mieć ACP ( nie mówie, ze się przed tym bronie ) żeby mieć status "Cloudy", "Very Cloudy" itd na ekranie ? Soft wydaje się tu być kluczowy w tym momencie, a to urządzenie z założenia producenta nie miało służyć do mierzenia zachmurzenia więc pewnie jakieś "alternatywne" oprogramowanie jest potrzebne... ale czy od razu musi to być kombajn ACP ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra... załóżmy, ze mamy to urządzenie. Podłączamy je do kompa.... kompa tego widzimy przez Zdalny Pulpit (mamy dzwięk :) ) ...

Czy to oznacza, ze musze mieć ACP ( nie mówie, ze się przed tym bronie ) żeby mieć status "Cloudy", "Very Cloudy" itd na ekranie ? Soft wydaje się tu być kluczowy w tym momencie, a to urządzenie z założenia producenta nie miało służyć do mierzenia zachmurzenia więc pewnie jakieś "alternatywne" oprogramowanie jest potrzebne... ale czy od razu musi to być kombajn ACP ?

W twoim wypadku potrzeba tylko czegoś, co zależnie od flagi Safe/Unsafe coś "zrobi". W nowej wersji systemu Fostera (ten link co dałem) jest SMS Alert - to może być ciekawe. Ustawiasz sobie jakiś długi i kretyński sygnał i jak jest Weather Alert, to ci SMS przychodzi. Zresztą - nie tylko Weather, można np. także wysyłać SMS z powodu rosy (dew point), żeby poleciał i grzałkę odpalił ;). A jakbyś miał obserwatorium, to już milion komunikatów możesz sobie odpalić (dach, atmosfera, parkowanie, etc.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra... załóżmy, ze mamy to urządzenie. Podłączamy je do kompa.... kompa tego widzimy przez Zdalny Pulpit (mamy dzwięk :) ) ...

Czy to oznacza, ze musze mieć ACP ( nie mówie, ze się przed tym bronie ) żeby mieć status "Cloudy", "Very Cloudy" itd na ekranie ? Soft wydaje się tu być kluczowy w tym momencie, a to urządzenie z założenia producenta nie miało służyć do mierzenia zachmurzenia więc pewnie jakieś "alternatywne" oprogramowanie jest potrzebne... ale czy od razu musi to być kombajn ACP ?

 

Jeśli jest to zgodne z ASCOM-em to można napisać skrypt który to robi i tyle.

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest to zgodne z ASCOM-em to można napisać skrypt który to robi i tyle.

 

pozdrawiam,

Maciek

Tak, jest zgodne.

 

Mam kompletną listę tych gadżetów w obserwatorium i działa genialnie.

http://www.fostersystems.com/products.html

 

Na cle leżą do odebrania czujniki ultradźwiękowe dające ASCOMowe info ScopeAtPark (bardzo ważne). Ciekawy jestem, jak się sprawdzi. Muszę pojechać i to odebrać w końcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tak naprawdę to sprawa rozbija się o to by zapłacić o te parę dolarów mniej w stosunku do Boltwood Portable Cloud Sensor - http://www.cyanogen.com/portable.php które kosztuje 325$ a robi w sumie to co potrzebuje - czyli wyje jak są chmurwy ( robi pobudkę ).

Uzupełniony o kamerkę/czujnik ruchu który też jakoś wyje ( mi lub złodziejowi/sąsiadowi ) to mam to o czym myśle....

 

Czyli :

1. Extech RH401 - rozwojowe ale nie wiadomo jak to zrobić aby wyło... pokazuje na ekranie status, mierzy dodatkowo punkt rosy, temperaturę i wilgotność, cieżko zdobyć

2. Kamerki w sieci z funkcją wykrywania ruchu chmur + info na mejla + program do odbierania mejla który robi pobudkę jak dostanie mejla - może zawyje a może nie - pokazuje na ekranie obraz, daje szansę na późniejsze wykorzystanie w innych celach.

3. Boltwood PCS - wyje, nic nie pokazuje, nic nie mierzy, nie rozwojowy.

 

hmm....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Kamerki w sieci z funkcją wykrywania ruchu chmur + info na mejla + program do odbierania mejla który robi pobudkę jak dostanie mejla - może zawyje a może nie - pokazuje na ekranie obraz, daje szansę na późniejsze wykorzystanie w innych celach.

 

hmm....

 

Zastanawiam się nad jednym przypadkiem który miał miejsce wczoraj. Wstająca mgła. Żadnych ruchów chmur nie było.

Więc sposób detekcji ruchu troszkę tu zawodzi. Ja bym dodatkowo dodał drugi algorytm widoczności gwiazd, może jakiś

prosty countiung.

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze altenatywy jakieś ? http://www.cyfronika.com.pl/mierniki_termometry.htm ... powoli szukam ...

Z tym to nie jest tak łatwo. Raz, że te się nie nadają (Odległość pom.: Do 1,5 m), a dwa, soft. To jest jak na razie, jedyna tania, w pełni kompatybilna opcja monitoringu zachmurzenia i tylko do niej jest soft.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.