Skocz do zawartości

Astrolumina Alccd 9


philips

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu pojawiła się nowa kamera ze stajni Astrolumina - Alccd 9.

 

Może od najgorszego zaczne -

1. cena 2595E ...

2. Pixel 5.4um :blink:

 

A teraz zalety :

 

- matryca KAF-8300 - http://www.kodak.com/global/en/business/IS...138/12239/12151

- rozdzielczość 3358 x 2536 (8,6 MPixel)

- rozmiar 17,96mm x 13,52mm ( mgławice, mgławice...tralalala )

- QE w okolicach 55% ( nie najgorzej )

- przysłona

- schładzanie do -50*C delta

- termometr i kontrola temperatury.

- USB 2.0

- znośna waga 0.5kg

 

Link do producenta :

DE - http://www.astrolumina.de/html/alccd_9.html

PL - http://translate.google.pl/translate?u=htt...sl=de&tl=pl

 

alccd9.jpg

 

W sumie za tą cenę rozmiar (mm) matrycy jest niezły, myślę. Wielkość pixela nie powala... ale skoro przy takim mikrym pixelu ma taką czułość to czemu nie...

Jak na 8,6 MPixeli to cena jest super....

 

Czy znawcy CCD mogli by sie podzielić swoimi przemyśleniami na temat zamieszczonych na stronie producenta darków i biasa ( patrz lewy dolny róg ), proszę ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do producenta to link jest raczej tu: http://qhyccd.com Astrolumina to tylko sklep astro

i więcej o tej kamerze http://qhyccd.com/ccdbbs/index.php?topic=989.0

Faktycznie.... :huh:

 

yyy.... hm... no to może w takim razie wspomne przy okazji, że firma QHY wypuściała też nowe koło filtrowe na 5 sztuk filtrów po 2" ...

 

Jest ono o tyle fajne, że ma wejście i wyjscie na zasilanie dzięki czemu mamy o jeden kabelek mnie do zasilania kamery i koła.

Poza tym "optycznie" komunikuje się z kamerą .. nie wiem o co biega, ale brzmi dobrze.

 

Link : http://qhyccd.com/colorwheel.html i forum : http://qhyccd.com/ccdbbs/index.php?topic=1083.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym samym chipem ma się pojawić (jest już w sprzedaży???) jeszcze jedna kamera - Apogee Ascent 8300 - cena 3100$

http://www.ccd.com/ascent_a8300.html

 

Można ją sobie zupgradować do chłodzenia wodnego, podstawowy model koła filtrowego połączony z kamerą bez kabla i inne bajery...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę o tej kamerce przegrzebałem zanim kupiłem swoją i tak:

to co Ty uważasz za najgorsze czyli piksel 5.4um, jest właśnie najlepsze w tej kamerce, to jej główna zaleta,

jeśli ktoś kupuje tą kamerke, to właśnie tylko dla tego małego piksela,

do największych minusów natomiat trzeba zaliczyć niestety bardzo płytką studnie elektronową na poziomie tylko 25,500 e- co oznacza w praktyce bardzo szybkie przepalenie.Dla przykładu moja kamerka ma studnie 100,000 e-.

Kolejna sprawa, to nie napisałeś czy jest z antybloomingiem, bo są dwie wersje tego czipu.

Edytowane przez piotr_s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co Ty uważasz za najgorsze czyli piksel 5.4um, jest właśnie najlepsze w tej kamerce, to jej główna zaleta,

jeśli ktoś kupuje tą kamerke, to właśnie tylko dla tego małego piksela,

Szczerze - ja tam wole mniejsze pixele bo mniejszego/tańszego/lżejszego telepa można używać. Z tego co wiem ( a moge sie totalnie mylić ) to zwykle było coś w tym, że większy pixel to większa czułość. Jeśli jednak przy małym pixelu czułość jest OK to wsio gra ... mi sie podoba.

 

do największych minusów natomiat trzeba zaliczyć niestety bardzo płytką studnie elektronową na poziomie tylko 25,500 e- co oznacza w praktyce bardzo szybkie przepalenie.Dla przykładu moja kamerka ma studnie 100,000 e-.

No z jakiegoś powodu musi być tańsza niż te droższe matryce... było by zbyt idealnie.....

 

Kolejna sprawa, to nie napisałeś czy jest z antybloomingiem, bo są dwie wersje tego czipu.

Nie znalazłem info na ten temat...to nie pisałem. Też mnie to interesuje. Wole NABG bo... czułość ( większy pixel przy tej samej wielkości pixela ? ) ;)

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę o tej kamerce przegrzebałem zanim kupiłem swoją i tak:

to co Ty uważasz za najgorsze czyli piksel 5.4um, jest właśnie najlepsze w tej kamerce, to jej główna zaleta,

jeśli ktoś kupuje tą kamerke, to właśnie tylko dla tego małego piksela,

do największych minusów natomiat trzeba zaliczyć niestety bardzo płytką studnie elektronową na poziomie tylko 25,500 e- co oznacza w praktyce bardzo szybkie przepalenie.Dla przykładu moja kamerka ma studnie 100,000 e-.

Kolejna sprawa, to nie napisałeś czy jest z antybloomingiem, bo są dwie wersje tego czipu.

Studnia jest mała ale spójrz na to z perspektywy obsługiwanej powierzchni.

 

9um to 81um kw

5.4um to prawie 30um kw

Można powiedzieć ze, efektywnie, porównywalna studnia to ok 70ke-. Nie jest źle ale ale mogłoby być lepiej. Nie bardzo tylko wiem jak przełożyć sobie oznaczenie antyblumingu ABG 1000x.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9um to 81um kw

5.4um to prawie 30um kw

Można powiedzieć ze, efektywnie, porównywalna studnia to ok 70ke-. Nie jest źle ale ale mogłoby być lepiej. Nie bardzo tylko wiem jak przełożyć sobie oznaczenie antyblumingu ABG 1000x.

Brawo, za czytanie danych ze zrozumieniem :D Ta kamera w bin2 będzie smokiem nieprawdopodobnym - mając nadal parę megapikseli rozdzielczości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9*9 = 81. Chodzi o to, ze przepelnienie studni w tej kamerce nastapi w tym samym momencie co w kamerce o pixelu 9um i glebokosci studni ok. 70 000 e-. Ja natomiast mam inne pytanie. Jak, wobec glebokosci studni na poziomie 25 000 e- uzyskac 16 bitowa glebie kolorow - czy przypadkiem tutaj czegos nie tracimy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2x2 ?

- szzzteryyy

- co to tak szumi

- a teraz?

- przestało

- a widzi Pan

Jasne..... ale moze inaczej...skąd wyliczył MarcinPc, że "5.4um to prawie 30um kw" ...

 

...mamy dane:

- pixel 5.4um

- studnia 25,500 e-

... gdzie tu wynik 30 ?

 

Bo dalej z tego wyniku wylicza ile proporcjonalnie będzie miała studnia po biningu...spoko.

Poza tym, porównując to do danych ST2k to ta po binnigu ma studnie dwa razy głębszą .... a to ma sie nijak do tych 70000 e- o których pisze Marcin w QHY9 w stosunku do 25000 przed binningiem

 

Jak chłop krowie na rowie poproszę, proszę... :unsure:

 

 

EDIT ----

 

O kurna... juz widze...

Ale to tak działa ? Studnia jest wprost proporcjonalna do powierzchni ?

A to nie bedzie przypadkiem tak :

 

bin 2x2 - pixel 5.4um x 2 czyli pixel 10.8 - studnia 25,000 e- x 2 czyli studnia 50000 e-

 

czyli w w bin2x2 mamy pixel o powierzchni 108um kw ( 10um2 gdyby ktoś nie skumał tak jak ja ) przy studni 50000 ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chłop krowie na rowie poproszę, proszę... :unsure:

Studnia wypelnia sie przez fotony padajace na nia, czyli na powierzchnie piksela. Jesli powierzchnia pixela jest dwa razy mniejsza to do studni wleci dwa razy mniej fotonow, wiec taka studnia moze byc dwa razy plytsza, zanim sie przepelni.

 

Powierzchnia pixela w qhy9 to 5.4 * 5.4 = 29.16. Glebokosc studni to 25000e-

Przy powierzchni pixela to 9*9 = 81 do studni wpadaloby 81/29.16 = 2.78 razy wiecej fotonow. Wiec, zeby ta studnia "przelala sie" w tym samym momencie co qhy9 to musialaby mniec glebokosc 25000 * 2.78 = 69 444 e-.

Marcin troche zaokraglal i stad 30 um oraz 70 tys. e-

 

Edit:

Philips - bin 2x2 to pixel zlozony z czterech pixeli, wiec studnia 100 000e-

Edytowane przez misiekc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne..... ale moze inaczej...skąd wyliczył MarcinPc, że "5.4um to prawie 30um kw" ...

 

...mamy dane:

- pixel 5.4um

- studnia 25,500 e-

... gdzie tu wynik 30 ?

 

Bo dalej z tego wyniku wylicza ile proporcjonalnie będzie miała studnia po biningu...spoko.

Poza tym, porównując to do danych ST2k to ta po binnigu ma studnie dwa razy głębszą .... a to ma sie nijak do tych 70000 e- o których pisze Marcin w QHY9 w stosunku do 25000 przed binningiem

 

Jak chłop krowie na rowie poproszę, proszę... :unsure:

5.4X5.4= prawie 30um kwadratowych czyli na jedną jednostke kwadratową um przypada 857 e-, cokolwiek to znaczy

9x9= 81um kwadratowych czyli na jedną jednostke kwadratową um przypada 1234 e-, jak wyżej,

co oznacza że w przeliczeniu na jeden um już nie jest tak źle,a niski poziom studni w głownej mierze wynika z rozmiaru piksela.

Edytowane przez piotr_s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studnia wypelnia sie przez fotony padajace na nia, czyli na powierzchnie piksela. Jesli powierzchnia pixela jest dwa razy mniejsza to do studni wleci dwa razy mniej fotonow, wiec taka studnia moze byc dwa razy plytsza, zanim sie przepelni.

 

Powierzchnia pixela w qhy9 to 5.4 * 5.4 = 29.16. Glebokosc studni to 25000e-

Przy powierzchni pixela to 9*9 = 81 do studni wpadaloby 81/29.16 = 2.78 razy wiecej fotonow. Wiec, zeby ta studnia "przelala sie" w tym samym momencie co qhy9 to musialaby mniec glebokosc 25000 * 2.78 = 69 444 e-.

Marcin troche zaokraglal i stad 30 um oraz 70 tys. e-

 

Kurcze sorki philips - za szybko myślę i za mało pisze stad duże skróty myślowe. Pamiętam profesor od matematyki na studiach nie wierzył ze w jednym kroku znacznie uprościłem "w pamięci" jakiś skomplikowany ułamek i kazał mi go rozpisać krok po kroku. Rozpisanie zajęło 15min i cale 3 linijki tablicy... kurcze a myślałem ze on tak właśnie powinien myśleć...

Nie martw się z matematyki już jestem do bani ale skróty myślowe mi zostały... ot resztki ścisłego umysłu

 

dzieki misiekc- tak to powinienem przedstawić ... o rany z tego sie już cały wątek zrobił :P

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit:

Philips - bin 2x2 to pixel zlozony z czterech pixeli, wiec studnia 100 000e-

Ze strony ST2k : http://www.sbig.com/sbwhtmls/online.htm

 

Full Well Capacity

~45,000 e- unbinned

~90,000 e- binned

 

Czyli mamy :

2 x 25000 = 50000 czy ,

4 x 25000 = 100000,

a moze 4 x ( 2 x 25000 ) = 200000

 

bo ewidentnie mamy, misiekc, sprzeczne dane.... jak to jest w przypadku binu ?... bo bin jest tu kluczowy dla tej kamery .... kamerka, która mam 1200x1600 ( bin 2 ) i QE podwójne ( własnie, jakie QE po bin2 ? ) i matryce półtora razy większą niż ST2k w cenie ST2k .... to jest to co tygrysy lubią najbardziej....

Trzeba to rozpracować !

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze sorki philips - za szybko myślę i za mało pisze stad duże skróty myślowe. Pamiętam profesor od matematyki na studiach nie wierzył ze w jednym kroku znacznie uprościłem "w pamięci" jakiś skomplikowany ułamek i kazał mi go rozpisać krok po kroku. Rozpisanie zajęło 15min i cale 3 linijki tablicy... kurcze a myślałem ze on tak właśnie powinien myśleć...

Nie martw się z matematyki już jestem do bani ale skróty myślowe mi zostały... ot resztki ścisłego umysłu

 

dzieki misiekc- tak to powinienem przedstawić ... o rany z tego sie już cały wątek zrobił :P

Ej.. spoko... bo chodzi o to, że ja ciagle myślałem, studnia powieksza sie dwókrotnie wraz z binem a nie proporcjonalnie... a jak widać to daje dwa rózne wyniki .... stad moje zdziwienie ... a skrót "kw" okazał sie dla mnie za trudny wśród lasu oznaczeń typu e-, um, nm, e-/ADU itd ... zwykły kwadrat... ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze strony ST2k : http://www.sbig.com/sbwhtmls/online.htm

 

Full Well Capacity

~45,000 e- unbinned

~90,000 e- binned

 

Czyli mamy :

2 x 25000 = 50000 czy ,

4 x 25000 = 100000,

a moze 4 x ( 2 x 25000 ) = 200000

 

bo ewidentnie mamy, misiekc, sprzeczne dane.... jak to jest w przypadku binu ?... bo bin jest tu kluczowy dla tej kamery .... kamerka, która mam 1200x1600 ( bin 2 ) i QE podwójne ( własnie, jakie QE po bin2 ? ) i matryce półtora razy większą niż ST2k w cenie ST2k .... to jest to co tygrysy lubią najbardziej....

Trzeba to rozpracować !

 

Filip, ale to jest głupota kupowanie kamerki z zamiarem robienia w binie, bo w binie ma lepsze parametry.

po drugie z tą studnią elektronową po binie 2x2 wcale nie jest tak kolorowo, wydaję mi się że przepalenie i tak nastąpi po takim samym czasie.

Co z tego że z 25000 e- zrobi nam się 50000 e- jak powierzchnia zbierająca też się zwiększy.Przecież przez połączenie pikseli nie zmieniach fizycznie ich wartości, to tak jakby zbierać wode podczas deszczu do jednej miski albo do 4, wszystkie miski będę pełne po tym samym czasie.

Po trzecie w ogóle nie bierzesz pod uwage że po binie piksel będzie miał rozmiar prawie 11 um, a taki piksel to jest dobry do ogniskowej powyżej 2 metrów, do 1000mm tracisz na rozdzielczości.

Edytowane przez piotr_s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip, ale to jest głupota kupowanie kamerki z zamiarem robienia w binie, bo w binie ma lepsze parametry.

po drugie z tą studnią elektronową po binie 2x2 wcale nie jest tak kolorowo, wydaję mi się że przepalenie i tak nastąpi po takim samym czasie.

Co z tego że z 25000 e- zrobi nam się 50000 e- jak powierzchnia zbierająca też się zwiększy.Przecież przez połączenie pikseli nie zmieniach fizycznie ich wartości, to tak jakby zbierać wode podczas deszczu do jednej miski albo do 4, wszystkie miski będę pełne po tym samym czasie.

Po trzecie w ogóle nie bierzesz pod uwage że po binie piksel będzie miał rozmiar prawie 11 um, a taki piksel to jest dobry do ogniskowej powyżej 2 metrów, do 1000mm tracisz na rozdzielczości.

Jasne... zgadzam się. Jednak szczerze mówiąc nie rozumiem problematyki studni i tych cyferek w tysiącach liczonych - dlatego pytam licząc na wytłumaczenie / oświecenie mnie w stylu " to jest tak a tak" ... :)

Logiczne wydaje się to co piszesz - mamy pixele - każdy ma swoją studnię/miski o głębokości X . W binie 2 mamy cztery pixele połączone w jeden wiec obiętość "miski" jest cztery razy większa, ale i cztery razy wieksza jest powierzchnia - tak więc tyle samo deszczu musi napadać, aby miska sie wypełniła - czyli .... nic sie nie zmienia .... dynamika fotki zostaje taka sama.... czy powiemy, że studnia ma 25000 czy 70000 czy 50000 w binx2 to nie ma znaczenia bo fotka i tak przepali sie po takim samym czasie ( w stosunku binx1 do binx2 ) ?

 

Po co jednak w takim razie dyskutować o stosunku głębi studni do powierzchni pixela i " co by było, gdyby pixel był większy" skoro i tak fotka przepali nam się szybciej .... w binie czy bez ... niz by to było w kamerce z głębią 100000e- ?

 

I w końcu po co w takim razie podają, ze studnia jest dwa ( dwie miski ) a nie cztery (miski ) razy większa w binx2 skoro w binx2 mamy ewidentnie cztery pixele powierzchni ?

 

Po prostu każdy z nas pisze sprzeczne ze sobą informacje .... ktoś tu ( moze wszyscy ) kompletnie się myli ... i miesza pojęcia...

 

To jak to jest ?

 

PS. A kto powiedział, ze chce focic tylko w bin2. Nie ukrywam jednak, ze interesuje mnie głównie wielkość matrycy w mm ... mgławice są duże i chce mieć duze pole... duży pixel mi nie przeszkadza, dużo małych pixeli tym bardziej ... grunt, zeby matryce miała 18x14mm a nie 12x9mm ;)

I dlaczego niby duży pixel jest do dużych ogniskowych ? Skąd taki wniosek... bo tracimy rozdzielczość optyki i nie wykorzystujemy jej w 100% ?... no i co z tego, że nie ?

No i pixel 10,8um to nie znowu jakiś bardzo duży pixel .... chyba ...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.