Skocz do zawartości

Sh2-188 ; chyba pierwsza fotka tego obiektu z Polski


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Po dłuzszej przerwie (ciągle bez filtrów , wrrrr) postanowiłem zmierzyć się z obiektem któremu odgrażałem się juz jakis czas temu:

 

http://astro-forum.org/Forum/Sesja-foto-z-...awa-t23466.html

 

Cel jednak był wieczorem w niesprzyjającej pozycji. Trzeba było wykazać sie odrobina taktyki z Silent Hunter'a (trenowanej ostatnio namietnie) i przyczaić się gdzieś w oczekiwaniu na dogodny moment ;)

 

W ramach rozgrzewki zaatakowałem M33 i poszedłem spać nastawiając budzik na 20 min. przed uderzeniem ATIKa w pier.

 

m33_aa.jpg

 

No , doczekałem sie. Mój obiekt wyszedł na dogodna pozycje strzelecką. Flipnąłem montaż i odpaliłem serię 25 torped z 600 kilowymi głowicami ;)

 

4a.jpg

 

314L , ogniskowa 0,9m

 

Jest! Nie będę się zapierał , ze nikt jeszcze tego w Polsce nie focił. Może i focił, ale ja nie odnalazłem żadnej opublikowanej fotki.

 

Uh, jestem szczęsliwy, mimo , ze do fotek z duzych maszyn mi brakuje. Jest moja!

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Co to jest, to wam powiem za 24h. Ciekawe kto wcześniej odgadnie co to. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, bardzo fajnie ale cały efekt psuje pojechanie i to dość znaczne gwiazd. Punktowość to taka podstawa do dobrych fot, poza ostrością :) Ale pewnie o tym wiesz i z tym walczysz:) Skąd ten problem? Ugięcia na guiderze, węglarki?

 

Wszystko po trochu. Chyba najbardziej nie do konca przemyslany setup guide i za delikatne dovetaile. Rozpracowuje... ale idzie mi jak krew z nosa.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to obiekt odgadnięty, więc słów o nim kilka.

 

To mgławica planetarna SH2-188 (początkowo brana za pozostałośc po wybuchu supernowej) Nie jest też do końca jasne jak daleko od naszego układu planetarnego się znajduje. Rózne źródła podaja dystans od 850ly do ponad 1Kly. Jej predkosć własna została zmierzona i wiemy, ze popiernicza ok. 125km na sekundę (niezły wynik ;) ). Z ciekawostek, to panuje w sieci spore zamieszanie na temat tego obiektu, klasyfikacje i dane są dosyć... hmmm.... rozbieżne.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.