Skocz do zawartości

M42 z Newtona 300mm


krzysiek81

Rekomendowane odpowiedzi

Przez 300mm teleskop niedopatrzyłem się koloru.Jedynie odcień zieleni,ale to raczej złudzenie niż prawdziwy kolor.

hm... w takim razie wg. mnie powinieneś ten odcień oddać w szkicu, to zakończy kwestię kolorowych DSów z 30 cm Newtona pod ciemnym niebem...

 

Orion_10-30-05_Color.jpg

 

 

Źródło - http://www.geocities.com/ex_cathedra_3/Sketches.html

tam zasięg ciemnego nieba szkicujący ocenił na 7 mag..., no i dobson nieco większy. Ciekawi mnie w jakim stopniu widziałeś kolor w skali od 1 (czarno biało) do 10 (podany wyżej szkic)

 

pozdrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie mówię ale widziałem pętlę (rozumianą jako połączenie się "skrzydeł" m42) w tej mgławicy pod ciemnym niebem i po długiej akomodacji. Była dobrze widoczna, nawet lekkie nieregularności w niej były widoczne... Nie była to moja wyobraźnia gdyż wielokrotnie upewniałem się czy "na pewno". W dodatku obserwował ją mój brat- również potwierdza widoczność.

Byłem też wtedy w stanie dostrzec odcień zieleni w centralnej części m42.

Obserwowałem Syntą 8".

 

PS. Szkic poday przez Ori widziałem.. w skali 1 do 10 myślę że 1-2 (tylko lekka zieleń), a pod względem szczegółów tak z 4-5.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny szkic. Bardzo dobrze oddaje to co widać w wizualu i to nawet w 8" telepie - tak mniej więcej wyglądała M42 podczas naszych haloweenowych obserw. Ilość szczegółów powalała na kolana. Wiele zależy od lokalnych warunków zarówno pod względem LP jak też pogodowych. Dobrze schłodzony telep, długa adaptacja wzroku, dobra przejrzystość powietrza no i z 20cm zwierciadła da się wycisnąć fenomenalne obrazy tego obiektu

 

Facet ma naprawde bujną wyobraznie :blink::D

 

I chyba lekko zaparowaną optykę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje.Właśnie główny nacisk kłade na poprawne oswzorowanie jasności obiektu obserwowanego na rysunku lub grafice,wtedy szkic ma wartość edukacyjną.Jak widać niektórzy szkicownicy przesadnie przedstawiają obserwowany obiekt wprowadzając w błąd początkujących obserwatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podoba.

 

ACZKOLWIEK, nie wiem czy nie przesadziłeś w drugą stronę - przyciemnienia jej nieco.

 

Ostatnio oglądaliśmy ją (z Julesem i Moralezem) w 8" ze źrenicą niemal identyczną do zastosowanej u Ciebie i była jednak jaśniejsza i z widocznym większym obszarem mgławicowym. Na tym dolnym ramieniu (tym bez Trapezu) są takie trzy gwiazdki w rzędzie - one u nas były całe zatopione w jasnej mgławicy. No chyba, że mam źle skalibrowany monitor i cały szkic jest jaśniejszy...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podoba.

 

ACZKOLWIEK, nie wiem czy nie przesadziłeś w drugą stronę - przyciemnienia jej nieco.

 

Ostatnio oglądaliśmy ją (z Julesem i Moralezem) w 8" ze źrenicą niemal identyczną do zastosowanej u Ciebie i była jednak jaśniejsza i z widocznym większym obszarem mgławicowym. Na tym dolnym ramieniu (tym bez Trapezu) są takie trzy gwiazdki w rzędzie - one u nas były całe zatopione w jasnej mgławicy. No chyba, że mam źle skalibrowany monitor i cały szkic jest jaśniejszy...

 

Pozdrawiam.

Dzisiejszy szkic na ASODzie http://www.asod.info/ centralnej części M42,widoczne trzy gwiazdki w rzędzie nie są zanurzone w jasnej mgławicy,podobnie jak na moim szkicu,do tego Frank podczas obserwacji używał teleskopu 17.5"

Edytowane przez krzysiek81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy szkic na ASODzie http://www.asod.info/ centralnej części M42,widoczne trzy gwiazdki w rzędzie nie są zanurzone w jasnej mgławicy,podobnie jak na moim szkicu,do tego Frank podczas obserwacji używał teleskopu 17.5"

 

:D No tak, ale u niego ta "ciemna" część przy tych gwiazdkach to u nas jest super jasna ;) Różnica apertur jest kolosalna.

Słuchaj, cała zima przed nami - następnym razem zwrócę szczególną uwagę na ten szczegół i napiszę, czy sam nieco przesadziłem, czy szkic jest nieco za ciemny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.