Skocz do zawartości

Pierwsze fotki - tylko dla ludzi o mocnych nerwach.


puchan

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiając się nad kupnem prostego montażu bądź zmajstrowania koziołka opstrykałem trochę Drogę Mleczną.

Głównie chciałem przetestować jasność i ostrość moich 2 manualnych staruszków Olympusa 50/1.8 i 135/2.8.

Są to głównie fragmenty Drogi Mlecznej. Czasy między 10 a 30 s. Robione ze stołu lub statywu bez montażu.

Wyciągane w PS. Jak tak podziwiam te fotki to gdyby wydłużyć czas 4-krotnie...

 

post-15795-1226084619_thumb.jpg

post-15795-1226084574_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pierwsze koty za płoty ;)

Fotki faktycznie za mocno wyciągnięte, ale nie masz co się przejmować. Zdobyłeś pierwsze doświadczenia, które na pewno pomogą w przyszłości.

Teraz już masz tylko przechlapane :D Dopadła Cię choroba, która jest raczej nieuleczalna :lol:

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Otoczki wokół gwiazd mogą się tworzyć gdy przesłona obiektywu jest otwarta na maksa: np. dla Zenita 50/2.0 punktowe gwiazdki otrzymje się dla przesłony powyżej 3.5 (4.0 lub 5.6). Jeśli przesłona jest otwarta na maksa to niestety można uzyskać albo niebieskie albo czerwone otoczki (nie da się dobrze zogniskować obrazu gwiazdy). Wszystkie moje doświadczenia dotyczą starszych obiektywów ale te najnowsze chyba też coś podobnego mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiając się nad kupnem prostego montażu bądź zmajstrowania koziołka opstrykałem trochę Drogę Mleczną.

Głównie chciałem przetestować jasność i ostrość moich 2 manualnych staruszków Olympusa 50/1.8 i 135/2.8.

Są to głównie fragmenty Drogi Mlecznej. Czasy między 10 a 30 s. Robione ze stołu lub statywu bez montażu.

Wyciągane w PS. Jak tak podziwiam te fotki to gdyby wydłużyć czas 4-krotnie...

 

PA111306.jpg

PA070796.jpg

Witam

Gdyby wydłużyć czas....

miałem też takie dylematy jak zaczynałem.

Astrofotografia jest dla cierpliwych.

Staraj się zawsze obrabiać zdjęcia z wyczuciem. Poczytaj archiwalne posty na temat obróbki zdjęć.

Ale musisz sobie uzmysłowić jedną rzecz, bez solidnego montażu będzie ciężko ruszyć dalej.

Życzę powodzenia.

Adamo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W tym obiektywie 135mm, jak dla mnie powinieneś przymknąć przesłone do 5.6 i zobaczyć czy abbera zmniejszy się, czy nie.

Poza tym bardzo ciekawe fotki, zwłaszcza ta ze 135-ki.

Pozdrawiam :Beer:

 

To drugie bylo zrobione na f4. Jak zrobię jakiś stół pod kozła to wtedy przymknę i zobaczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.