Skocz do zawartości

Księżyc z kamerki - jak obrobić fotkę?


Art 69

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze jedno porównanie.

Wyrównanie na jeden punkt i opcja 'multi-point alignment' (RegiStax V4).

Wynik porównania IMO jednoznacznie wskazuje na drugą metodę jako lepszą, pozwalającą wyostrzyć większy obszar kadru.

Czesc,

 

wyrownania w RegiStaxie na tylko jeden punkt nie polecalbym, wlasciwie to tylko strata czasu. Chyba ze sie chce (tak jak ty to zrobiles) porownywac.

 

Do obrobek ksiezyca natomiast bardzo polecam program Michaela Theussnera AviStack. Michael opracowal ten program przedewszystkim do "wywolywania" zdjec ksiezyca. Program wyrownuje zdjecie podlug setek albo nawet i tysiecy punktow, co pozwala uchwycic i wyostrzyc nawet najmniejsze detale. Poza tym jest ten program szybszy od RegiStaxa i ma wbudowana funkcje "batch". Za pomaca tej bardzo pozytkowej funkcji obrabiam zdjecia tylko do pewnegu punktu, ide spac i na drugi dzien odbieram gotowe zdjecia. W nowej wersji wbudowal Michael takze Wavelety, ale ja jak do tej pory wyostrzam zdjecia nadal w RegiStaxie.

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...o co kaman z tymi punktami "31"?

...

 

To punkty w których RegiStax wyrównuje(dopasowuje) poszczególne klatki.

Jeżeli wybierzesz wyrównanie na jeden punkt(właściwie określony obszar wokół punktu) np. jakiś krater, program dopasowuje dokładnie kolejne klatki biorąc pod uwagę jedynie okolice wybranego punktu. W wyniku tego otrzymujesz obraz dobrze wyrównany w okolicy wybranego punktu i rozmyty w pozostałej części kadru. Opcja wyrównania na wiele punktów daje rezultat podobny do tego, jaki uzyskałbyś uruchamiając program każdorazowo dla innego punktu(np krateru) i wycinając jedynie najostrzejszą część, skleił tak uzyskane fragmenty w mozaikę.

 

Tak mniej więcej :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego tak się dzieję, że jak daje wyrównanie wg większej ilości punktów to otrzymuje obraz jakby "pocięty nożem". Spotkaliście się z czymś takim?

Bo RegiStax faktycznie kroi obraz na kawałki wokół wybranych punktów, wyrównuje kawałki, sumuje a wyniki składa/skleja. Próbowałem na Saturnie-wyszedł "pocięty". Księżyc wychodzi ładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego tak się dzieję, że jak daje wyrównanie wg większej ilości punktów to otrzymuje obraz jakby "pocięty nożem". Spotkaliście się z czymś takim?

Witam.

 

Mozna temu zapobiec uzywajac funkcji "use feather of" w RegiStaxie. Najlepsze wyniki osiagalem z wartoscia "6 pixel". Wtedy Registax sam rozmywa te kanty, to dziala jak w Photoshopie miekki wybor (nie jestem pewien czy to tak sie nazywa)....

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Niektóre utwory na Księżycu są nie tylko piękne ale i rozległe.

Przyjdzie opanować technikę sklejania fotek.

Pierwsze próby to kłopot z gradientami. W Gimpie trzeba zastosować maski chyba?

 

Na fotce Apeniny sklejone ale niewyrównane (kontrast jasność).

Apeniny_moz.jpg

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mozaikowania c.d.

Wystarczy nagrać aviki na jednakowych parametrach i po kłopocie z gradientami.

W RegiStax'ie poziom wyostrzenia też ustawiałem podobnie.

Dalej 'Gimp' i warstwy :rolleyes:

Materiał z ubiegłej nocy, seeing słaby, więc tylko do ćwiczeń technicznych.

M_Crisium_mozaika.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mozna temu zapobiec uzywajac funkcji "use feather of" w RegiStaxie. Najlepsze wyniki osiagalem z wartoscia "6 pixel". Wtedy Registax sam rozmywa te kanty, to dziala jak w Photoshopie miekki wybor (nie jestem pewien czy to tak sie nazywa)....

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

 

 

 

Matt, gdzie ta funkcja jest w registaxie bo jakiś ślepy jestem i nie moge jej zlokalizować.............ok, znalazłem

Edytowane przez kurzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obróbka obróbką ale.........aby zdięcie wyszło dobre musi być wybrana dobra klatka wzorcowa. Powiem wam szczerze że po ostatniej nocy ślęczenia i przeglądania po kolei klatek oczy mi z orbit wylazły wszystko mi sie już mieniło.

Macie jakiś patent jak wybierać klatke aby była właśnie tą najlepszą z całego avika ?? Może jest jakiś program do analizy i wybierania. Chyba że faktycznie trzeba to robić na czuja i wkońcu dojdzie sie do wprawy albo straci sie wzrok od przemęczenia :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po załadowaniu avika naciskam klawisz strzałki co powoduje płynne przewijanie klatek filmu.

Obserwując główny temat zdjęcia staram się wypatrzeć najmniejszy ale kontrastowy detal w okolicy.

Następnie obserwuję detal i zatrzymuję przegląd klatek gdy obraz jest najlepszy, cofam o kilka (refleks już nie ten :) ) i wybieram tę na której główny obiekt jest najbardziej ostry.

W czasie takiego przeglądania/odtwarzania momenty kiedy wybrany detal jest ostry powtarzają się. Pierwszych kilka wykorzystuję do wyboru detalu (najczęściej mały krater ) a następnie zatrzymuję odtwarzanie na kolejnym 'którymś tam' ostrym momencie.

 

Temat bardzo mnie interesuje i chętnie poznam inne 'sposoby' :)

 

Pozdr.

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po załadowaniu avika naciskam klawisz strzałki co powoduje płynne przewijanie klatek filmu.

Obserwując główny temat zdjęcia staram się wypatrzeć najmniejszy ale kontrastowy detal w okolicy.

Następnie obserwuję detal i zatrzymuję przegląd klatek gdy obraz jest najlepszy, cofam o kilka (refleks już nie ten :) ) i wybieram tę na której główny obiekt jest najbardziej ostry.

W czasie takiego przeglądania/odtwarzania momenty kiedy wybrany detal jest ostry powtarzają się. Pierwszych kilka wykorzystuję do wyboru detalu (najczęściej mały krater ) a następnie zatrzymuję odtwarzanie na kolejnym 'którymś tam' ostrym momencie.

 

Temat bardzo mnie interesuje i chętnie poznam inne 'sposoby' :)

 

Pozdr.

 

Robię dokładnie tak samo ale notuje według mnie najlepsze klatki i jeszcze raz przeglądam już tylko te wyselekcjonowane.

Według mnie jest to dobra metoda ale tylko wtedy gdy skupiam się na jednym detalu zdjęcia, natomiast jak chce zrobić całe zdjęcie jak najlepsze i połączyć je metodą multipoint to już wymiękam przy analizie poszczególnych klatek. Inaczej, nie mam na to żadnej metody tylko na czuja ( albo na oko jak kto woli )

 

Marzy sie programik który ma w pamięci cały wzorzec topografi księżyca do którego wczytujemy klatki, zaznaczamy obszar który ma być analizowany ustawiamy procent błedu i ENTER. programik analizuje i wybiera najlepsze klatki z avika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.