Skocz do zawartości

Księżyc z kamerki - jak obrobić fotkę?


Art 69

Rekomendowane odpowiedzi

Zdj_cie049a.jpg K091108a123a.jpg K091108a125.jpg

 

Radość z kręcenia i składania avików zmącił mi nieco fakt że nie odczuwam wyraźnej różnicy w jakości finalnej fotki. Brakuje jej ostrości i wyrazistości. Czy ktoś może powiedzieć dlaczego. Dla porównania pierwsze zdjęcie Mare Humorum wykonane jest komórką w projekcji okularowej. Co robię nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mojej nierównej walki ze sprzętem ciąg dalszy.

K101108_5a.jpg

W krat. Herschel (160km) widać co prawda nieco szczegółów ale jest to ciagle mniej niż przy obserwacji z użyciem NLV6.

Registax oferuje mnóstwo ustawień parametrów fotki ale odnoszę wrażenie że przyczyna leży w jakości materiału wyjściowego. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie już trochę opadają ręce. Fotek nie prezentuję, bo tam dopiero brak ostrości i wyrazistości. :angry:

Podobnie jak Ty, zaczynam podejrzewać, że coś z materiałem nie tak.

Nie wiem czy wina tkwi w seeingu, sprzęcie(Meade LPI sensor CMOS) czy obróbce.

Gdyby można na Forum załączyć AVI, może ktoś mógłby ocenić materiał wyjściowy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art69, wrzuć tego avika z Mare Humorum na jakiś darmowy hosting plików, np. rapidshare albo speedyshare. Łatwiej będzie wtedy ocenić na ile jest to problem obróbki, a na ile materiału wejściowego. Bo teraz to można jedynie wróżyć z fusów co jest nie tak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby fotka była gladka i ostra, musi być dużo dobrych klatek w aviku., minimum 100-200szt. Przy mniejszej ilości obraz jest zaszumiony i forsowna obróbka daje w efekcie takie kratki, ale ma na to wplyw również kompresja avika. Gdyby jej nie było, efekty są dużo lepsze, ale pod warunkiem że jest to matryca cz/b. Z kolorową nie można skutecznie ograniczyć turbulencji za pomocą filtrów, dlatego zdjęcia Księżyca z kolorowych matryc nie dorownują na ogół tym z matryc cz/b. w naszych polskich warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się jej ocenić bez porownania do innej robionej w innych warunkach. Ostatnio seeing jest słaby i sam nie jestem zadowolony z tego co nakręcilem. Potrzeba czasu i doswiadczenia na smoocenę co jest lepsze od przeciętności, więc za wcześnie na wnioski ktore samemu się wyciąga. W warunkach dobrych - seing na poziomie 7/10 można dojść do teoretycznej rozdzielczości teleskopu, ale jak wcześniej wspomnialem duże znaczenie ma tu fakt, by obrazki avika były niekompresowane, czego nie potrafią softy tanich aparatów cyfrowych, czy webcamów.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie może nieco przesadziłem w samokrytycznej ocenie własnych avików. Emocje są czymś zwyczajnym przy początkowym użytkowaniu nowego sprzętu a tu potrzeba czasu, cierpliwości i dużej ilości materiału.

Z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe a zwłaszcza wiatr dający się we znaki na moim balkonie, aviki nie dają całkowicie stabilnego obrazu. Kręciłem je przez trzy wieczory i zawsze wiało. Czekam na bardziej stabilną pogodę i jednocześnie majstruję nad jakimiś osłonami. Będę także próbował nagrywać je obracając lekko teleskop mikroruchami aby utrzymać obiekt w centrum. Do tej pory czas "przelotu" przez pole widzenia ograniczał ilość zapisywanych klatek do ok.200. Również dopiero teraz przestawiłem tryb nagrywania w kamerce na BW - może to coś zmieni.

Kamerka Celestron Nex Image daje po obrobieniu fotkę w formacie BMP o wielkości 900kb którą aby zamieścić na forum zamieniam na JPEG - (120-200kb)

Jeżeli tylko uda mi się nakręcić coś sensownego będe pokazywać to w tym poście.

Dziękuję za wszystkie uwagi i będę oczekiwał następnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana trybu z koloru na cz/b nic tu nie polepszy, bo matryca jest kolorowa (ma swoje filtry RGB na pixelach) Dla porownania podaję że 500 klatkowy avik z kamerki DMK21 z cz/b matrycą to ok. 140MB. Mój pierwszy webcam Logitecha z matrycą tej samej wielkości (kolor) kręcil avika 600kl. - plik 12MB. zaledwie, bo kompresowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest dobra klatka?

Mój AVI, to tylko takie i gorsze :(

 

 

Na moje oko,pokazana klatka jest nieostra,ale z jakich powodów nie jestem w stanie powiedziec.Może być to niedokładne fokusowanie,albo bardzo zły seeing.

Ponieważ,to zdjęcie jest "tak samo" nieostre w każdym jego miejscu,byc może trzeba popracowac nad precyzyjnym ustawianiem ostrości,bo to jej może brakowac.

 

Naprawde warto poczekać na dobry seeing,wtedy dość regularnie,np co 20sta klatka avi jest ostra i nadaje się do sumowania.Bywają tez takie seeingi,że w czasie przeglądania materiału video, można stwierdzić,że "ostre" klatki "chodzą parami",albo większymi grupkami,potem mamy wiele nieostrych klatek i znów grupkę tych dobrych. Bywa też tak,że seeing jest niemal idealny i to przez wiele sekund,nastepuje pogorszenie ostrości obrazu, a następnie znowu długi okres niemal idealnej ostrości. Tyle tylko, że sumą prawie że ostrych klatek,będzie zdjęcie finalne,prawie idealne czyli nieostre,czyli kupa:)

Seeing bywa różny i trzeba sie w tym trochę rozeznać,a można oszczędzić sobie frustracji - 2 godziny przy teleskopie na mrozie 40GB nagrań i ani jednego ostrego zdjęcia.Tak też bywa.Dlatego najwazniejsza w tych polowaniach jest częstość prób.Błędne jest myślenie,że z kazdego seeingu,można wyciagnąć ostre klatki, nagrywając odpowiednio długi klip.To nie jest prawdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

promil!

Dla mnie super.

 

PS

Umieściłem na YouTube kawałek (7sek) nagrania z kamerki LPI.

Księżyc

Bardzo proszę o komentarz i ocenę seeing'u.

 

EDIT

IMHO YouTube zmasakrował i tak już słaby jakościowo klip :(

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Naprawde warto poczekać na dobry seeing,wtedy dość regularnie,np co 20sta klatka avi jest ostra i nadaje się do sumowania....

....sumą prawie że ostrych klatek,będzie zdjęcie finalne,prawie idealne czyli nieostre,czyli kupa:).....

Zaczynam coś kumać.

Radykalnie bardziej krytyczna selekcja klatek przynosi efekty!

To w sumie logiczne. Nie można otrzymać ostrego obrazu sumując nieostre klatki.

Zmieniłem generalnie sposób selekcji w RegiStax. Zamiast wyrzucać klatki nieudane wybieram 'set none' i zaznaczam tylko te "dobre".

Wynik: wcześniej wyrzucałem 30%-50%., teraz wybieram 10%.

Poprawa jest widoczna ale efekt jeszcze niesatysfakcjonujący (jeszcze pewno niejedno muszę poprawić).

 

Dziękuję i Pozdrawiam.

 

PS

To porównanie LPI vs TouCam też wiele wyjaśnia :(

LPI vs TouCam

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiowaty@ tak jak poprzednicy pisali na seeing nie ma mocnych.

Sam znam to na własnej skórze,z tych 1500 klatek usunąłem 2/3 bo nie nadawały się do składania.

Należy nagrać spory materiał,a następnie wybrać te najostrzejsze klatki,ja używam porogramu Wirtual Dub.

Widziałem ten filmik co zapodałeś na Youtube- seeing koszmarny <_<

Życzę powodzenia w avikowaniu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwagi Leszka (lemarc) zastosowane w praktyce.

Staranniej wybrana referencyjna, 'Lower quality' na 90% i zupełnie inne suwaki do wyostrzenia ('Wavelet').

Zresztą, poczytajcie sami:

Uwagi Leszka

 

A oto skromny efekt :rolleyes:

 

PS

Na fotce 'Hevelius'.

moon103_90.jpg

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się przymierzam do avikowania Toucamem II. W listopadowym "Astronomy" jest artykuł gościa w którym opisuje filmowanie i obróbkę Registaxem gwiazd. Wg. niego aby mieć dobre zdjęcie, trzeba wykonać 1000 do 2000 klatek. Z czego wybiera później 5 do 10 % najlepszych jakościowo klatek. Czyli robi to, co opisywali poprzednicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Misiowaty, świetny klimat mają te zdjecia. Powiedz mi proszę o co kaman z tymi punktami "31"?

Domyślam się, że to jakieś ustawienia oprogramowania, ale jakie i jakiego?

Pozdrawiam

 

Ups...z rozpędu przeoczyłem, że piszesz w poprzednim poście o Registax.

Wpadłem własnie zaspany i spóźniony do pracy ;)

Edytowane przez bienn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie obrazu z ogniska głównego i via Barlow 2x(następnie pomniejszone ~50%).

Krater Macrobius.

W tych warunkach z Barlow'em trochę chyba lepiej.

Czesc,

 

fajne porownanie. Czy moglbys to zdjecie wstawic w oryginalnych wymiarach?

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.