Skocz do zawartości

LEONIDY 2008


Krzysiek-Polakowski

Rekomendowane odpowiedzi

Ja oglądałem Leonidy z Radomierzyc pod Wrocławiem. Pogodnie było od 23:50 do ok. 2 naszego czasu. Widziałem 4 Leonidy, 3 między 23:50 a 0:20, jasności od -3 do -5 mag. i jedną ok. 2:00, jasność 0 mag. Te przewidywania maksimów to jakieś szemrane były, a miało być tak pięknie... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronach, na które się powołujesz, rzeczywiście jest napisane, że w ciągu 9 godzin przez niebo "przewinęło się" 240 000 meteorów, co po prostym przeliczeniu daje około 25 000 na godzinę. Zauważ jednak, że ZHR to Zenitalne liczby godzinne. Obserwacje do których się odwołujemy prowadzone były w Bostonie. Tam o świcie radiant osiąga swoją największą wysokość nad horyzontem równą około 70 stopni, wcześniej jest niżej. Np. 6 godzin wcześniej znajduje się nie więcej jak 20 stopni nad horyzontem.

 

A no pewnie, nie ma pogody to trzeba chociaż zająć się historią Leonidów :)

 

W publikacjach jest mowa o "ZHR-ach", ( bo tak wypada a nawet trzeba) a znowuż na innych stronach

liczby meteorów w ciągu godziny ( w tych co podałem także-zgadza się)

Tyle że w jakich warunkach, jakie zasięgi ? - tego nie wiemy.

 

W publikacji z której korzystałem pisząc to info, jest mowa o średnim ZHRze w ciagu całej nocy który wynosił 25 tys.

Czemu w taki sposób podane ? A no pewnie dlatego, że nie ma wiarygodnych danych, dotyczących ZHRów kształtujących się w poszczególnych przedziałach.

 

Nawet w "wiarygodnych źródłach" są rozbieżności, chociażby wspomniane przez Ciebie różnice pomiędzy ZHR 25 tys i liczba widzianych meteorów na godzinę 25 tys.

Inna sprawa, że trudno cokolwiek powiedzieć na temat tego oszacowania mówiącego o 240 000 meteorów w ciągu nocy, przy takich ZHRach trudno o realistyczne oszacowania.

 

Dochodzimy tu do sedna, brak wiarygodnych danych. Dyskusje można prowadzić na zasadzie kto, jakie ma źródła i kogo są lepsze :)

 

 

Uwzględniając to zauważymy, że średnie ZHRy musiały być znacznie większe od 50 000 a pewnie i nawet 100 000, żeby dać takie liczby obserwowanych meteorów, a przecież w trakcie nocy mogły się one zmieniać, co prowadzi do jeszcze większych ZHRów w maksimum...

 

Przy ZHrze -25 tys jak radiant był nisko, to widzieli 1/3 z tego to normalne.

A możliwe ze jeszcze mniej, jak maksimum było później godzinowo

ZHR sam w sobie, zależy od gęstości strumienia meteoroidowego.

Co innego liczby zjawisk, które może dostrzec obserwator z danego miejsca.

Wraz ze wznoszeniem radiantu, widzieli coraz więcej zjawisk choć ZHR ciągle ten sam (złożenie ze stały)

 

Oboje to wiemy, wszak to "oczywista, oczywistość" :)

 

Musisz wziąć jednak pod uwagę - współczynnik masowy, który ma duży wpływ na ZHRa.

(W przypadku deszczu z 1833 charakteryzował się on bolidami, czyli miał niski współczynnik masowy.)

 

Niski współczynnik masowy, zmniejsza nam różnice pomiędzy ZHRem, a ilością widzianych meteorów w gorszych zasięgach (niż modelowy 6,5 mag)

Wynika to ze wzoru, ale także z logiki- jasne zjawiska widzimy nawet w gorszych zasięgach.

 

Podsumowując:

 

ZHR w pikach aktywności mogły być wyższe - z tym ze nie należy się sugerować, że jeśli ZHR wynosi 100 tys,

to zobaczymy 100 tys meteorów, bo taki pik aktywności mógł trwać 3 minuty - zobaczymy więc 5 tys meteorów :)

(dla uproszczenia zakładamy, ze obserwujemy w warunkach 6,5 mag radiant w zenicie)

 

Nie należy jednak, skrajnie zawężać przedziału dla sztucznego zwiększenia ZHRa bo czy o 3 meteorach

które poleca w ciągu sekundy- można mówić iż, ZHR był na poziomie 3*60*60 > 10 tys ?

( załóżmy dla uproszczenia, znów idealne warunki - radiant w zenicie, 6,5 zasięgu)

 

 

Średni ZHR w ciągu nocy wynosił 25 ty,s natomiast w piku który trwał X minut osiągnął Y.

 

Można tak napisać, jednak bezpieczniej było mi napisać o średnim ZHRze.

Nie znalazłem po prostu, wiarygodnych informacji o wielkości i czasie pików.

 

 

 

ps. Dziękuje za pytania, uwagi, wątpliwości - widzę ze użytkownicy czytają informacje o rojach - jest to mobilizujące do dalszej pracy :)

 

 

pozdrawiam :)

 

Tymczasem, wracając do czasów bardziej nam bliższych :)

 

 

Na Pomorzu brak kompletny brak pogody, wstawałem co 40 minut i sprawdzałem pogodne niestety, nie pozwoliła na obserwacje.

 

Kamery złapały tylko 2 Leonidy w dziurach miedzy chmurami: (oraz jednego Tauryda Pn)

 

94408b0b7f24bb8d.jpg

LEO

 

d07320714a44f487.jpg

LEO

 

 

Warto zerknąć na wykres IMO : :)

 

http://www.imo.net/live/leonids2008/?PHPSE...3006baff4ed53f8

 

 

KRzyś ;)

Edytowane przez Krzyś Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrocławska stacja też miała trochę czystego nieba przez chwile, więc oto ciekawsze z złapanych leonidów :P

 

PAV33:

 

Leonid wystrzelony z księżyca :P

16.11 23:20:45 UT

ksiezycowyleoyi7.gif

 

PAV34:

 

Leonid z błyskiem, niestety za chmurami:

16.11 23:24:25 UT

zachmurqj0.gif

 

I najpotężniejsza sztuka tej nocy:

16.11 23:50:48 UT

normalnyleona1.gif

 

Może jeszcze dzisiaj coś się ładnego połapie ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leonid wystrzelony z księżyca :P

16.11 23:20:45 UT

ksiezycowyleoyi7.gif

(...)

 

Toż to tranzyt :)

Bardzo rzadki widok, jeszcze ciekawiej by wyglądał podczas nowiu.

 

 

Prognozy o niebo lepsze niż wczoraj, choć o wiele zimniej.

Dzisiaj, będzie trzeba odkuć wczorajszą noc :)

 

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się co przyniesie dzisiejsza noc :rolleyes: Dziś u mnie ładna słoneczna pogoda,myśle że się utrzyma.Niestety może okazać się że jest troche zapóźno na obserwacje większej liczby meteorów,tak to właśnie z tymi leonidami jest,potrafią zaskoczyć a zarazem rozczarować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach satelitarnych widać jak nad Polskę zbliża się nowa porcja chmur. Jak dla mnie nie ma szans dzisiaj na jakieś obserwacje ale mogę się mylić.

 

Jak ja żałuję że nie dałem rady wczoraj wyjść na obserwacje. To chyba była jedyna taka okazja do końca tego tygodnia bo prognozy nie są najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według dostepnych na ta chwile danych model Jeremiego Vaubaillona sprawdził się :)

Maksimum odnotowano 17 listopada o godzinie 2:30UT (nieco pozniej niz przewidywano), zjawiska moze nie tak jasne niemniej ZHR osiagnal 86. Czy to duzo czy malo?..Jak na leonidy ktore poza latami wielkich wybuchów prezentuja raczej szczatkowa aktywnosc to sporo. Jak na niebo z Ksiezycem to troche za malo zeby nacieszyc oko. Niemniej Jeremie sie cieszy:

 

Wouhou!!!

 

Jeremie

 

> Hi all,

>

> Nice to hear about what seems to be yet another successfully predicted

> outburst!

>

> Geert

 

(grupa dyskusyjna Meteorobs)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.