Skocz do zawartości

Lunetka 40x-Co mogę przez nia zobaczyć


benia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem uczennicą gimnazjum i astronomia interesuje mnie od pewnego czasu, ale w związku ze zbliżającym się konkursem astronicznym muszę prowadzić obserwacje Wenus. Posiadam sprzęcik powiększający 40x. Co mogę przez niego zobaczyć?(Podkreślam że pod tym względem jestem zupełnie zielona). Pros was o radę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co możesz przez nią / lunetkę / zobaczyć ? Obawiam się , że niewiele ... Nie napisałaś , jaka w tej lunetce jest średnica obiektywu , ale jeśli to zabawka - to zapewne niewielka . Mogę " prorokować " , że obraz będzie bardzo ciemny i bardzo drgający - czyli żadna korzyść dla oka i dla pogłębienia Twoich zainteresowań ...

Może masz możliwość pożyczyć , kupić lornetkę 10 x 50 lub o zbliżonych parametrach ? Pierwsza cyfra oznacza powiększenie 10x , druga - średnicę obiektywów 50 mm . Przez lornetkę patrzysz dwuocznie , co potęguje wrażenia w stosunku np. do jednookiej lunetki o tych samych parametrach .

 

Przy ewentualnym zakupie raczej wystrzegaj się lornetek zoom- owych . Takie mają oznaczenie np.: zoom 15-60x 50 , czyli powiększają od 15x do 60x . Ale to jest bubel , wyjaśnianie tego akurat teraz nie jest konieczne ...

 

Fazę Wenus napewno tą zabawką nie zobaczysz , coś Ci tam będzie " migać " w okularze a jeśli nawet zrobisz sobie jakąś podpórkę , to i tak zobaczysz tam prawdopodobnie tylko nieostrą gwiazdeczkę ...

 

A czy oglądałaś przez nią Księżyc ? To przecież zwykle pierwszy obiekt dla początkującego ...

 

Pozdrawiam

 

:D

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum!

Myślę że przydało by się nam więcej informacji, a konkretnie jaka jest średnica obiektywu owej lunetki, co to za marka (może link gdzie można ją zobaczyć), oraz na czym polega konkurs, o którym wspomniałaś i jakiego typu obserwacje musisz prowadzić?

Mając te informacje będzie można Ci pomóc.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drogi Zbigniewie W. Na tym forum staramy się w miarę możliwości nie zniechęcać innych do astronomii, a nawet wręcz przeciwnie

 

lunetka 40x zdaje się stworzona do obserwacji faz Wenus. Trzeba jedynie pamiętać, że trudności może sprawiać nakierowanie jej na obiekt obserwacji i utrzymanie go w polu widzenia dlatego potrzebny będzie statyw, a i lunetka celownicza ułatwiła by zadanie. Jeśli będziemy wiedzieli coś więcej o tej lunetce to postaramy się odpowiedzieć Ci co można przez nią zobaczyć, ale przyznam, że bardziej na miejscu będzie jeśli to Ty nam opowiesz co zobaczyłaś przez posiadany sprzęt. Nakieruj ją na Saturna czy Jowisza albo na M42 czy Plejady i opisz co widziałaś

 

pozdrawiam

Zbigniew T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jacapa : znam lepszy sposób na wyrażenie dezaprobaty : poprostu napisać swój merytoryczny post ... :D

Przepraszam jeśli Cię uraziłem.

Koleżanka napisała że chce obserwować Wenus i że ma lunetkę z pow. 40x , a Ty jej proponujesz zakup lornetki 10x50.

Jaka by nie była ta lunetka to i tak chyba będzie lepsza do Wenus niż lornetka i to bez dodatkowej inwestycji.

Może to całkiem przyzwoita lunetka , ale jak na razie tego nie wiemy.

Jak nie wiemy to nie zniechęcamy i nie namawiamy do zakupu czegoś innego.

Posiadanie lornetki samo w sobie jest oczywiście dobrym pomysłem na początek , ale nie takie było pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.