Skocz do zawartości

QuickCam 3000 Pro


KrzysztofCz

Rekomendowane odpowiedzi

Hej :)

Nabyłem kamerkę QuickCam 3000 Pro. Mam zamiar przerobić ją na długie czasy, wyłączyć wzmacniacz (gain) "amp-off", dostawić chłodzenie i zainstalować ją w body Zenita ze względu na gwint M42 oraz mocowanie do statywu.

 

Chciałbym usłyszeć opinię czy kamerka jest uszkodzona zanim zacznę przeróbkę.

 

Obecnie darki z tej kamerki nie wyglądają najlepiej.

Zasłoniłem obiektyw, włożyłem do ciemnej szuflady, ustawiłem czas naświetlania na 1/5 sekundy.

W zależności od ustawienia gain otrzymuję nienajlepsze oraz bardzo złe obrazy.

 

Przy ustawionym wzmocnieniu na minimum [crop z hotpixlem]

 

post-14930-1227886218_thumb.png

Słabo zauważalne poziome pasy.

 

 

Obraz przy gain ustawionym na 1/3 skali :

post-14930-1227886073_thumb.jpg

 

Niestety, pasy przesuwają się więc o jakiejkolwiek obróbce nie ma mowy.

 

Czy w momencie, gdy fizycznie odłączę wzmocnienie wzmacniacz (amp-off) efekt przesuwających się pasów będzie niezauważalny ?

 

Bazuje się na opisie:

http://astroromp.com/astronomy/logitech_3000.htm

Edytowane przez KrzysztofCz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze testy, jeszcze bez przeróbek - obiektyw "kitowy" Helios 44-2 2-58.

Muszę jeszcze odsunąć nieco ccd od obiektywu - stąd brak ostrości.

 

Bardzo jestem zaskoczony ogromnym powiększeniem.

W sumie klatka zwykłego filmu jest o wiele większa.

 

Okno znajdowało się jakieś 40 metrów od kamerki.

 

post-14930-1227888939_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej

Ruszyłem nieco zakurzoną kamerkę.

Przy tak precyzyjnej robocie podstawową zasadą jest "spiesz się powoli". Błąd przy lutowaniu rzędu 0.25mm to poważne kłopoty.

 

Najpierw spróbuję swoich sił w przeróbce na długie czasy, następnie postaram się przenieść CCD na inną płytkę, dorobię amp-off oraz podłącze moduł peltiera.

 

Kompletacja narzędzi

Szkło powiększające, lupa zegarmistrzowska, aparat foto z funkcją makro, lutownica z cienkim grotem, pęceta, nóż z chowanym ostrzem (Olfa), imadło do trzymania płytki, tester połączeń (omomierz), klej kropelka

 

Kompletacja części

Zenita można kupić w granicach 30 zł, kamerkę QuickCam 3000 Pro coraz rzadziej widuję na Allegro.

Części elektroniczne kupiłem w http://www.tme.pl

Jedna uwaga propo części - należy wysłać im e-mailem potwierdzenie wpłaty (moje nie zostało zaksięgowane).

  • rezystory 4 x 15k (mogą być 10k - 20k) ja wybrałem SMD0308
  • układ scalony 4016 (wewnątrz 4x bi-switches, zatrzaski po polsku)
  • przewód 0.3mm (koniecznie o takiej średnicy)
  • gniazda, wtyczki

 

Kompletacja cierpliwości

Jak już mamy materiały i narzędzia to należy zaopatrzyć się w cierpliwość. Domowników należy uprzedzić przed latającymi wiązankami, dobę wcześniej odstawić kawę, pepsi itp.

 

W ramach treningu lutujemy rezystory SMD do układu scalonego:

<schemat>

post-14930-1230716620_thumb.jpg

<zoom>

post-14930-1230716631_thumb.jpg

 

Następnie przystępujemy do podniesienia nóżki nr 4 układu CXD1267AN (Sony CCD Vertical Clock Driver) oraz przecięcia ścieżki pomiędzy nóżką 9 układu CXD1267AN układem SAA8116HL

<ścieżka>

post-14930-1230716645_thumb.jpg

Do przecięcia ścieżki użyłem skalpela dentystycznego, można również użyć śrubokręta zegarmistrzowskiego lub dobrego noża z chowanym, odłamywanym ostrzem.

Podniesienie nóżki wymagało podgrzania lutownicą oraz podważenie nożem. W celu zminiaturyzowania końcówki na grot lutownicy okręciłem przewód miedziany od skrętki komputerowej.

 

Po sprawdzeniu poprawności przykleiłem układ 4016 do SAA8116HL.

<przyklejony>

post-14930-1230716657_thumb.jpg

 

Kolejne próby przylutowania przewodu:

1 post-14930-1230716666_thumb.jpg 2 post-14930-1230716675_thumb.jpg 3 post-14930-1230716686_thumb.jpg

4 post-14930-1230716695.jpg 5 post-14930-1230716706.jpg

 

Aparat fotograficzny z funkcją makro przydaje się do sprawdzania poprawności lutowania, również nieoceniona okazała się lupa zegarmistrzowska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się że jedynym słusznym sposobem na przewody jest przylutowanie go najpierw do układu scalonego tak, aby był sztywno przyczepiony a następnie zmuszenie drugiej końcówki do przebywania w pobliżu celu. Cynę nanosimy w mikroskopijnych ilościach poprzez końcówki przewodów, nigdy lutownicą. Wystarczy przycisnąć zaimprowizowanym grotem przewód do nóżki układu scalonego i już jest przylutowany.

post-14930-1230716916_thumb.jpg

 

Efekt końcowy

post-14930-1230716930_thumb.jpg

 

Klejenie przewodów na kropelkę (cyjanoakryl) do układów scalonych w celu usztywnienia nie zdało egzaminu.

 

Po podłączeniu USB kamerki do komputera z układu na szczęście nie uleciał duch białego dymu, który sprawia, że urządzenia pracują.

Jest szansa na to, że układ pracuje poprawnie. Wieczorem będą testy.

 

Jeszcze rzut na kilka narzędzi i skalę problemu:

post-14930-1230717317_thumb.jpg

 

Źródło wiedzy:

http://astroromp.com/astronomy/logitech_3000.htm

http://www.burri-web.org/bm98/l3k/cam-basics.htm

 

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję udanej przeróbki :D. Z własnego doświadczenia polecam jeszcze wymianę matrycy na ICX098 ponieważ ta zastosowana w tej kamerce nie jest najlepsza (w moim egzemplarzu była matryca Sharpa, po wymianie na ICX098 poprawiła się znacznie jakość dawanych obrazów, nie wspominając o hot i bad pixlach).

 

Pozdrawiam Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.