Skocz do zawartości

Jak zacząć astrofoto ??


kefir82

Rekomendowane odpowiedzi

Marcinie.... podkreśle jeszcze raz i powtórze moje zdanie :

 

O foceniu newtonami wogóle zapomnij i uznaj TYMCZASOWO, że tego wogóle sie nie da zrobić .... TYMCZASOWO.... "tymczasowo" grubym drukiem.

 

Każdy widząc Twoje zdjęcia wie, ze sie da newtonem i to całkiem sprawnie. Kolega jest jednak na etapie szukania informacji co to jest modyfikowany Canon. Weź na to poprawkę.

Nie mogę sie zgodzić z Tobą, że nawet najprostrzy, najtańszy , najlżejszy i najlepiej skolimowny i najbardziej nie-rozkolimowalny newton będzie lepszy do startu w astrofoto od prostego, małego refraktorka.... natomiast jak sie ma za sobą choćby rok doświadczeń to co innego....

Mówimy jednak o początkach...

 

PS. Moze powinieniem był napisać " O foceniu newtonami TYMCZASOWO wogóle zapomnij i uznaj...."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się w całości ani z Philipsem, ani z Marcinem, czyli standard - zdania są zawsze trochę rozbieżne.

 

Tak naprawdę w astrofoto nie da się dobrze doradzić komuś pod względem sprzętowym. Najlepiej mieć własną świadomość i wiedzę na ten temat, wtedy można z głową utopić parę tysiaków :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....Moze powinieniem był napisać " O foceniu newtonami TYMCZASOWO wogóle zapomnij i uznaj...."

 

Hmm no wlasnie o to mi chodzi. Dlaczego ma nawet TYMCZASOWO zapomniec skoro ja moge wlasciwie na poczatek polecac ;)

A na Twoja korzysc napisze cos takiego : patrzmy na wyniki w sieci. Refraktory wygrywaja jakoscia i procentowym udzialem w prezentowanych pracach astro.

 

Nie zgadzam się w całości ani z Philipsem, ani z Marcinem, czyli standard - zdania są zawsze trochę rozbieżne.

 

Tak naprawdę w astrofoto nie da się dobrze doradzić komuś pod względem sprzętowym. Najlepiej mieć własną świadomość i wiedzę na ten temat, wtedy można z głową utopić parę tysiaków :)

 

Wydaje mi sie ze staram sie to przekazac w sposob doslowny, zeby nie bylo tylko jednej sciezki, tworzac inna sciezke. Trzebaczytac rozne informacje, bazowac na doswiadczeniu innych czyli jak najbardziej kupowac z glowa.

Filip napisal: newtony sa be TYMCZASOWO - ja napisze "a nieprawda"

Ty napiszesz ( taki przyklad bo to akurat Qba nic takiego nie pisze) ze tylko maly refraktor i CCD - uwierz od razu napisze "a właśnie ze nie bo sa inne opcje nad ktorymi mozna sie zastanowic".

Nie wiem czy to kiedys napisalem publicznie ale ja zdecydowalem sie na CG z newtonem bo ktos przede mna udowodnil ze mozna ( www.saratogaskies.com ) B).

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się w całości ani z Philipsem, ani z Marcinem, czyli standard - zdania są zawsze trochę rozbieżne.

 

Tak naprawdę w astrofoto nie da się dobrze doradzić komuś pod względem sprzętowym. Najlepiej mieć własną świadomość i wiedzę na ten temat, wtedy można z głową utopić parę tysiaków :)

Myśle, że mocno mitologizujesz sprzęt i stąd to przeświadczenie, że nie da sie doradzić. Kurna... przecież to tylko sprzęt, urządzenia w gruncie rzeczy proste jak budowa cepa i nie tak znowu tajemnicze. Myśle, że osobie zaczynającej astrofoto da sie dobrze doradzić... mało tego ... jest to bardzo proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że mocno mitologizujesz sprzęt i stąd to przeświadczenie, że nie da sie doradzić. Kurna... przecież to tylko sprzęt, urządzenia w gruncie rzeczy proste jak budowa cepa i nie tak znowu tajemnicze. Myśle, że osobie zaczynającej astrofoto da sie dobrze doradzić... mało tego ... jest to bardzo proste.

 

 

Wręcz przeciwnie. Po prostu mam świadomość tego, że dla każdego inny sprzęt jest tym spełniającym jego potrzeby i, że do prawidłowych wniosków co wybrać dochodzi się po długim czasie a nie od razu ani nie pod czyimś doradztwem. Sorki, że ujmę to tak przedmiotowo ale akurat Ty jesteś świetnym tego przykładem :)

 

Doradź koledze, żeby kupił ED66 a potem patrz jaki będzie zaskoczony, że m57 i i nne planetarne są takie malutkie, że nic nie widać. Nie powiedział Ci, że chce takie obiekty focić? Cóż, może jeszcze tego wtedy nie wiedział. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu zadałem przy okazji tego typów wątków kilka razy mądre pytanie w stylu: pokaz linki do zdjęć których jakość chciałbyś uzyskać a najlepiej bezie Ci doradzić jakim sprzętem. Wydaje mi się ze nigdy nie dostałem odpowiedzi.... niestety metoda bezpośrednia nie działa, a szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu zadałem przy okazji tego typów wątków kilka razy mądre pytanie w stylu: pokaz linki do zdjęć których jakość chciałbyś uzyskać a najlepiej bezie Ci doradzić jakim sprzętem. Wydaje mi się ze nigdy nie dostałem odpowiedzi.... niestety metoda bezpośrednia nie działa, a szkoda.

Nie rozumiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem

 

 

A co tu rozumieć?? Chcesz robić foty jakościowo podobne do takiej:

 

sn930supfr25m31crop135mm20min.jpg

 

czy może do takiej:

 

m31_eder750.jpg

 

?? Chodzi o poziom zdjęć po prostu.

 

Mrcin ta metoda jest spoko, tylko, że zawsze Ci człowiek powie, że chce robić te ładniejsze foty ale sprzętem za 1000zł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mrcin ta metoda jest spoko, tylko, że zawsze Ci człowiek powie, że chce robić te ładniejsze foty ale sprzętem za 1000zł :)

No więc właśnie.... nie ma dobrej metody na przedstawienie swoich oczekiwań, wiadomo, ze każdy chce robic najlepsze fotki za jak najmniej. Każdy myśli, że jemu wyjdzie z tańszym gorszym sprzętem. Myślę, ze jednak osoba która nic nie wie na temat astrofoto a chce zacząć, szuka na poczatek jakiegoś punktu zaczepienia. Kolega zaczął pytac o kamerki/aparat... dostał odpowiedź na temat aparatu. Pyta o guiding i firmę do guidingu a jeszcze montażu nie ma.... a my tu dyskutujemy czy newton jest dobry na początek czy nie....

Wiadomo, ze newtonem, choćby ( lub przede wszystkim ) SW150/750 da sie focić i dałeś Marcinie temu obraz swoimi fotkami. Kolega jednak nie wie co to jest guiding ! Czyli jesteśmy trzy poziomy niżej niż na temat dywagacji jak trudno jest focić newtonem i co za tym idzie.

Qbanos wspomina, że M57 przez ED66 nie za bardzo da się sfocic - jasne ! - ale ile osób foci M57 ?! I czemu tak mało ? Ktoś kto zaczyna chce focic wszystko a tak się nie da.... bo i nie ma teleskopu do wszystkiego.... tak więc wiadomo, ze trzeba zrezygnować z focenia M57... dla mnie to się rozumiem samo przez się.... Tak więc skupmy się na teleskopie który bezproblemowo, tanio i względnie bezpiecznie da sie powiesic na stosunkowo tanim i prostym montażu tak by próba niemal za pierwszym razem czegokolwiek jasnego ( najlepiej M42 bo to klasyka wśród "startowych" obiektów ) wyszła.....

Nie chce sie upierać tutaj przy ED66 czy ED80 ale z nimi naprawdę jest najłatwiej zaczynać i to wiadomo już od paru dobrych lat. Wiadomo, ze najtańszym montażem pod te dwa telepy jest CG5-GT lub HEQ5 i po co tu dyskutować tak samo jak wiadomo, ze wśród DSLRów do astrofoto najlepszy z tych niskobudżetowych jest 350D ...

 

No nie wiem... dla mnie to jest niezwykle proste. Może się myle.... bazuje na ogólno-utartej opinii a kolega nie oczekuje elaboratów tylko prostej odpowiedzi ... tak lub nie.

To tak jakby ktoś chciał sie nauczyć jeżdzic samochodem a my teraz zaczynamy go pytać a gdzie on chce jeździć, jak daleko i wogóle po co i w związku z tym wielka dyskusja czy lepsze koła 16" czy może kombi.... a on po prostu chciałby sie nauczyć jeździć.

Jak ktoś chcxe jeździć po polu to wiadomo, ze doradza mu się traktor a jak chce polować w lesie to raczej Jeepa itd... ale kolega chce po prostu... zwyczajnie...... jeździć....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.