Jump to content

Moje obserwatorium


Recommended Posts

Witam !

 

Wreszcie udało mi się znaleźć kilka minut na opisanie mojego własnego obserwatorium. Niestety ze względów czasowych nie mogłem prowadzić dokładnego dziennika z budowy, więc niżej postaram się w jednej większej wiadomości opisać całość.

 

Kupując EQ6 z tubą 25cm nie zdawałem sobie sprawy, że rozłożenie całości, nastawienie na biegun, kable będzie trwało 25-30 minut. W Polsce czasami tyle trwa dziura w chmurach, więc chcąc wykorzystywać w 100% dostępność czystego nieba budowa obserwatorium okazała się koniecznością. Pomysł wydawał mi się niesamowicie odległy dopóki nie przeczytałem dzienników budowy innych forumowiczów (Sumas, Adam Jesion). Jeśli chodzi o własne konstrukcje jestem totalnie "lewy" - nie jestem typem "złotej rączki", która z niczego potrafi zrobić coś, niemniej jednak domek z rozsuwanym dachem - pomyślałem sobie, że "to nie może być aż takie trudne" :)

 

Największy dylemat miałem z rozmiarami obserwatorium. Ostatecznie jest "dosyć" duże - 4 x 3,2 metra. Bez problemu zmieści się szafa na różne złączki, a w lato lodóweczka na zimne napoje :Beer:

 

Zaczęły się więc dyskusje, jak to zrobić. Cele na dzień budowy były jasne:

- obserwatorium pod sprzęt do astrofotografii.

- jeden pier.

- bez automatyzacji - obserwatorium póki co jest 50 metrów od miejsca zamieszkania, docelowo będę mieszkał tylko 1,5km dalej.

- rozsuwany dach, a nie kopuła.

 

Po wielu dyskusjach z moim tatą, sąsiadem - typ "złotej rączki" - bez których to obserwatorium nigdy by nie powstało - zdecydowaliśmy się na:

- wylanie powierzchni betonem

- konstrukcja ścian z pustaka - Max

- dach z konstrukcji metalowej

- cztery łożyska przyspawane do konstrukcji dachu

- łożyska jeżdżą po "ceuwce" - nie wiem czy to tak się pisze. Ceuwka (w pozycji pionowej - w kształcie C) przyspawana do kilku metalowych prętów wystających z muru.

- dach z blachy falowanej

 

Wszystko to doskonale widać na paczce ze zdjęciami, jaką załączam na sam koniec.

 

Kilka wolnych uwag:

- Pier to rura o średnicy 25cm, wysokość na 83cm. Mocowanie korpusu statywu do piera zrobione w sposób identyczny, jak to zrobił Sumas - to Jego konstrukcja. Wykorzystałem do tego celu EQ6 Extensions Tube.

 

- Dziura pod piera ma 90cm głębokości - mało, ale głębiej się bez koparki po prostu nie dało. Ziemię mam niesamowicie kamienistą, twardą i "gliniastą".

 

- Nieba zachodniego praktycznie w ogóle nie obserwuje, gdyż jest tam łuna od Częstochowy. Stąd właśnie dach rozsuwa się w tą stronę.

 

- Dach jest wysoki - zbyt wysoki i to jedyna rzecz, jaką bym zrobił teraz inaczej. Nawet po maksymalnym wysunięciu jednak zasłania troszkę za dużo nieba. Fakt, że jest tam łuna od miasta i na pewno nie będę w ogóle tej części fotografował/obserwował, ale jak ktoś akurat tam odkryje jasną kometę... to będzie problem. Z drugiej strony - konstrukcja dachu jest dosyć ciężka, więc nie mogliśmy dopuścić by zalegał tam jakiś śnieg. Przy takim spadku - praktycznie ten problem nie istnieje.

 

- Dach mimo tego, że jest ciężki - na łożyskach przesuwa się naprawdę lekko. Myślałem, że będzie gorzej.

 

- Obserwatorium nie ma praktycznie fundamentów - zebrane zostało jedynie 20-40cm powierzchni ziemi, wrzucone kamienie i zalane betonem. Pod murem jest może zebrane 10cm więcej.

 

W obserwatorium brakuje jeszcze:

- drzwi :)

- podłogi drewnianej (będzie robiona w wakacje, jak się ociepli).

- wstawienia szafy na złączkologię

- elektryczności :) Póki co prąd jest tylko przez przedłużacz - trzeba dorobić gniazdka, żarówkę etc.

 

Póki co najbardziej zależało mi na tym, aby wstawić sprzęt pod dach - i to się udało. Oszczędność czasu jest niesamowita. Obecnie gdy jest pogoda tylko wychodzę, włączam komputer, podłączam kamerę/teleskop - i działam :) (Przez brak zamykanych drzwi jednak boję się na razie zostawiać tam cały sprzęt). Całość zajmuje mi 5-10 minut. Uczucie naprawdę niesamowite - widać niebo, wychodzę, rozsuwam dach i wszystko jest gotowe!

 

Czas realizacji - 3 miesiące. Robione bardzo spokojnie, czasami z tygodniowymi przerwami. Koszt: dokładnie 6500zł (cement rozrabiany we własnej betoniarce, koszt betoniarki nie jest wliczony).

 

Zdjęcia:

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

Zdjęcie 4

Zdjęcie 5

Zdjęcie 6

 

[Jak widać wszystko wygląda na razie bardzo surowo - ale działa! :) ]

 

Wszystkich chętnych na wspólne obserwacje zapraszam - obserwatorium otwarte jest dla każdego zainteresowanego. W razie pytań, uwag, sugestii do budowy - jestem do dyspozycji.

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

1.jpg

Edited by GaudyK
Link to comment
Share on other sites

gratulacje Krzysztofie! konstrukcja dachu bardzo ciekawa, genialna w swej prostocie,

jedynie czego mi brakuje, a może tylko tego nie widać, to dylatacji piera od tej wylewki

i izolacji przeciwwilgociowej ścian obserwatorium od fundamentów, mam nadzieję, że jednak je zrobiłeś :rolleyes:

pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

Wszystkich chętnych na wspólne obserwacje zapraszam - obserwatorium otwarte jest dla każdego zainteresowanego. W razie pytań, uwag, sugestii do budowy - jestem do dyspozycji.

 

Krzysztofie, gratuluję obserwatorium.

Mam nadzieję, że uda mi się Cię odwiedzić, gdy się już trochę urządzisz.

Z niecierpliwością czekam na pierwsze światło z duetu EQ6+TSA. :rolleyes:

 

ps.

Postaraj się nie oszczędzać blachowkrętów i zamocować obróbkę kalenicy przynajmniej na co drugiej fali blachy trapezowej (zdjęcie nr 6). Chyba nie chciałbyś, żeby w czasie jakiejś większej wichury taki kawał blachy się urwał i kogoś zgilotynował...

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Witam !

 

dylatacji piera od tej wylewki

Tak, zapomniałem o tym napisać - to drugi mój błąd w budowie obserwatorium obok dachu. Póki co EQ6 na tym idealnie się trzyma - gdy będzie trzeba kupować A-P... ;-) będę się wtedy martwił :)

 

izolacji przeciwwilgociowej ścian obserwatorium od fundamentów

Obserwatorium nie ma tak naprawdę fundamentów - i niestety izolacji również. Zobaczymy jak to będzie - jeśli będzie problem z wilgocią (grzybem etc.) wówczas na pewno coś pomyślę. Na pewno budowa nie jest jeszcze skończona - zakładam, że to proces ciągły i ciągłego udoskonalania. Błędów na pewno można wytknąć więcej - na usprawiedliwienie mam tylko to, że to moje pierwsze obserwatorium (mam nadzieję, że nie ostatnie, ale to dalekie plany...). :)

 

Mam nadzieję, że uda mi się Cię odwiedzić, gdy się już trochę urządzisz.

Zapraszam! :) Z noclegiem ewentualnym również nie ma problemu!

 

Z niecierpliwością czekam na pierwsze światło z duetu EQ6+TSA

To niestety może trochę potrwać. Pierwsze zdjęcia już udało mi się zrobić, losowo wybranego fragmentu nieba (swoją drogą - z kamerą CCD jest to tak banalnie proste, że aż nie mogłem uwierzyć), niemniej jednak zanim opanuję guiding, obróbkę, obsługę kamery w 100%... wszystko musi potrwać. A pogody nie ma niestety prawie wcale teraz :( Generalnie - na chwilę obecną skupiam się na zestawie FS60C, flattener, 2000XM. Od Janusza Płeszki dostałem tydzień temu dopiero odpowiednią złączkę, która łączy to wszystko i pozwala ustawić ostrość. Po tym jak mi się to udało, po 15 minutach, przyszły chmury... Teraz czas na próby guidowania. Mam nietypowy zestaw: EQ6, kabelek Pierro-Astro EQMOD, ST2000XM - wstępnie wygląda, że Maxim to wszystko ładnie widzi, ale w praktyce nie wiem czy to działa... (brak czystego nieba). Dużo pracy, nerwów i doświadczenia do zdobycia przede mną zanim uprowadzę ogniskową, jaką ma TSA 102.

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

Edited by GaudyK
Link to comment
Share on other sites

Mam nietypowy zestaw: EQ6, kabelek Pierro-Astro EQMOD, ST2000XM - wstępnie wygląda, że Maxim to wszystko ładnie widzi, ale w praktyce nie wiem czy to działa... (brak czystego nieba).

 

Ten zestaw działa. Ja steruje moim HEQ5 przez EQMODa gdy szukam obiektu (GoTo) poprzez CdC, potem przełączam się na Maxima i tam za pomocą Pinpointa ładnie sobie wszystko kadruję.

 

Pozazdrościć możliwości w tak młodym wieku, co prawda jestem tylko o rok starszy od Ciebie ale nie miałem tak różowo :) Będę obserwował Twoje poczynania, powodzenia!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.