Skocz do zawartości

Guidowanie EQ6 + Maxim DL + EQMOD + ST 2000XM


Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Poddaję się. Właśnie wróciłem z obserwatorium - zirytowany maksymalnie. Piękna noc mi bowiem ucieka :(

Nie mogę sobie poradzić z guidowaniem i na 90% robię jakiś jeden głupi, prosty błąd.

 

Po kolei:

1. W Maxim DL -> CCD ustawiam jako kamerę Sbig Universal. Guide Chip - Internal.

2. Autoguider Setup - Same as main camera.

3. Guide -> Guider Setting -> jako Autoguider Output wybieram ASCOM Direct - prawidłowo mnie tam łączy, wydaje się wszystko działać. Reszta Default.

3. Nie działa guiding, nie działa też opcja "Move" do sprawdzania czy jest połączenie statyw-Maxim DL - to znaczy software w ogóle nie współpracuje z EQ6, Maxim DL nie steruje EQ6.

4. Cal. Time - 10 wszędzie.

5. Calibrate - prawie za każdym razem pokazuje, że gwiazdka ruszyła się mniej niż 5 pikseli (bo nie ruszyła się wcale praktycznie).

 

Co istotne - jedyne połączenie komputer-EQ6 to kabelek Pierro Astro. Port Autoguidera jest pusty w EQ6.

 

W tle CdC - wyłączone. Również nie zadziałało.

Będę wdzięczny za sugestie co robię źle.

 

Druga kwestia: jak to się robi bez kabelka Pierro Astro? :) Jeśli chciałbym do samego guidowania ten kabelek wyrzucić i użyć portu autoguidera. Co potrzebuję kupić, aby to zrobić? Od razu mówię, że wykonywanie we własnym zakresie Relay Boxów, lutowanie nie wchodzi w grę - mam nadzieję, że można gdzieś kupić gotowce?

 

Będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi. Przekopałem mam wrażenie całe forum, internet i nic nie mogę znaleźć na ten temat.

 

P.S. Nie wiem czy temat czasem nie nadaje się bardziej do działu astrofotografia?

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no przecież masz szczegółowe tutoriale dotyczące EQ MOD: http://astro-forum.org/Forum/HEQ5-EQ6-Skys...MOD-t19357.html

jak i pierro astro: http://astro-forum.org/Forum/Pierro-Astro-...lpa-t23044.html

 

ale pytanie jaki firmware masz w pilocie?

do eq moda wystarczy ci kabelek COM jak dostałeś w komplecie z montażem

musisz mieć tylko najnowszy firmware 3.23 zdaje się i w pilocie ustawić PC direct i powinno działać

ale z moich użerań się z montażem eq mod poszedł w odstawkę, to samo guidowanie przez guide port montażu, coś chyba nie kontaktowało i nie chodziła jedna oś, po za tym były straszne lagi w komunikacji, mimo, dość mocnego komputera, więc teraz używam tylko tego kitowego kabelka i sterowników

Celestrona zawierających drivery ASCOM do EQ6 i za ich pomocą maxim bardzo dobrze steruje montażem

 

 

p.s.

a temat pasuje jak ulał do tego działu, w końcu to problem sprzętowy

a w dziale astrofoto prezentujemy swoje zdjęcia

 

p.s.2

a najnowszy driver ASCOM EQ6 ściągniesz stąd: http://download.ascom-standards.org/driver....0.13)Setup.exe

zakładam, ze masz zainstalowane środowisko ASCOM'a? jak nie to tu je znajdziesz: http://ascom-standards.org/Downloads/Index.htm

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Nie dopisałem tego - nie mam pilota. Mam EQ6 SynTrek, nie SynScan. Wskazane przez Ciebie linki prawie znam na pamięć :)

 

Mnie GOTO działa z poziomu CdC - cały kabelek wydaje się funkcjonować. Chodzi mi tylko o guidowanie Maximem przez kabelek Pierro Astro.

 

Jutro spróbuję podłączyć jakieś standardowe programiki typu Guidedog etc. - może przez nie EQ6 nawiąże kontakt.

Nie rozumiem natomiast tej kwestii ze sterownikami Celestrona. Same sterowniki na stronach gdzieś tam bez problemu znajdę. Mówisz "kitowy kabelek" - ale konkretnie jaki to kabelek? Pierro-Astro + sterowniki Celestrona? Taki komplet u Ciebie działa z Maximem bez problemu?

 

P.S. Z powyższego tylko sterowników Celestrona nie miałem wgranych. Zaraz ściągam i sprawdzam jak działa.

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

Edytowane przez GaudyK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to już załapałem, jeżeli niemasz pilota SynScan to chyba najprościej będzie jak połączysz guideport kamery z guideportem montażu, oba są zgodne ze standardem SBIGa ST-4 to taki kabelek podobny do telefonicznego, tyle, ze zawiera 6 styków RJ-12

 

tu lepszy, obrazek był chyba z losmandy

· (1) Open or sometimes powered

· (2) Common (ground)

· (3) RA +

· (4) Dec +

· (5) Dec -

· (6) RA -

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to już załapałem, jeżeli niemasz pilota SynScan to chyba najprościej będzie jak połączysz guideport kamery z guideportem montażu

 

Tutaj: http://www.astrophotography.pl/testy/st_10...st_10_2_800.jpg - jest pokazane jakie wejścia ma ST2000XM (to jest akurat ST10, ale 2000XM wygląda tak samo). Nie ma wejścia na ten kabelek od "gniazdka telefonicznego" - to jest największy problem :(

 

P.S. Dzięki wielkie Sumas za pomoc i odpowiedzi! :)

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien na 100%, ale zdaje mi sie ze jak próbowałem swego czasu swych sił z EQ6 + Pierro astro ( próby z wynikiem pozytywym ) to w jako AutoGuider nie wybierałem ASCOM ( bo Pierro Astro i EQMOD to jakby nie ASCOM ) tylko EQMOD albo Pierro Astro bezposrednio ( niezależnie od programu ). Pamietam, że też mialem z tym jakies problemy ale da sie to zrobić. Zanim zaczniesz próbować swych sił z samych giuderem i jego ustawieniami musisz najpierw uruchomic dzialanie funkcji Move w Maximie.... funkcja Move to wlasnie guider. Zacznie dzialać Move-> zacznie działać guider a co za tym idzie i kalibracja.

 

A tak wogóle to Pierro-Astro do guiding to chyba jednak nie jest najlepsze rozwiązanie z tego względu, iż wtedy guiding idzie przez EQMODa.... czyli masz tam siłą rzeczy jakieś lagi ( bo idzie to przez jeden program więcej niż powinno ).... co jak co ale zwykły relay ( np GPUSB czy relay w kamerce, który już siłą rzeczy masz) to najkrótsza droga od kompa do montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj: http://www.astrophotography.pl/testy/st_10...st_10_2_800.jpg - jest pokazane jakie wejścia ma ST2000XM (to jest akurat ST10, ale 2000XM wygląda tak samo). Nie ma wejścia na ten kabelek od "gniazdka telefonicznego" - to jest największy problem :(

...

 

niechce się wymadrzać, bo nie posiadam kamery SBIGa, ale to powinno Ci pomóc:

 

http://www.sbig.com/sbwhtmls/connections.htm

 

a konkretnie to:

 

CAMERA_CFW8.gif

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co jak co ale zwykły relay ( np GPUSB czy relay w kamerce, który już siłą rzeczy masz) to najkrótsza droga od kompa do montażu.

I tego mi właśnie chyba brakuje. GPUSB - o to chodziło. Muszę to zamówić i powinno być po kłopocie (tutaj: http://www.store.shoestringastronomy.com/products_gp.htm udało mi się to odnaleźć).

Póki co - jutro będę się "męczył" i próbował zrobić to jeszcze przez ten kabelek Pierro-Astro. Mam nadzieję, że coś wymyślę.

Dzięki za pomoc!

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niechce się wymadrzać, bo nie posiadam kamery SBIGa, ale to powinno Ci pomóc:

O kurcze, Sumas jeśli to prawda to cały wątek do wywalenia, a ja jestem kretyn, że tego nie zauważyłem :(

Kamerkę mam w obserwatorium - jutro sprawdzę i napiszę czy faktycznie jest tam takie wejście.

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz guideport w kamerze - to standard, nie musisz nawet sprawdzać. W Maximie wtedy nie wybieraj czasem ASCOM direct, bo to się używa, kiedy chcesz sterować montażem przez np. RS232 (czyli przez elektronikę montażu i sterownik Ascoma). Wybierasz Main relays lub guider relays (nie pamiętam, jak to jest, jeżeli kamera jest za razem guiderem i main-camera).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz guideport w kamerze - to standard, nie musisz nawet sprawdzać.

Zgadza się, oczywiście mieliście rację. Nie zauważyłem po prostu, że na tej wtyczce jest wejście jeszcze na kabel guidujący.

Należy ustawić na 90% Main Relays. Wtedy słyszę minimalną różnicę w "dźwięku", jaki wydaje z siebie EQ6, gdy korzystam z opcji Move. Dzisiaj to dokładnie sprawdzę - mam nadzieję - na jakiejś gwiazdce.

Dziękuję za pomoc!

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.