Skocz do zawartości

Pobiłem swój rekord


Metatron

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Dzisiejszej nocy pobiłem swój rekordzik, mianowicie z 60 sekund naświetlania bez guidingu dotarłem do 100 sekund

Tak na szybko obróbka 15 klatek po 100s, niestety JPG

 

Wiem, że dla Was to śmieszne ale jednak dla mnie to duże osiągnięcie ;)

Pozdrawiam i zamieszczam fotkę.

post-1917-1230339689_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że dla Was to śmieszne ale jednak dla mnie to duże osiągnięcie ;)

 

Wszystko zależy, jaką ogniskową robiłeś te 100s.

Jeśli czymś z przedziału 200-300mm, to chciałbym wiedzieć czy czasowo ograniczał Cię PE montażu, czy jakiś inny czynnik.

Ale jeśli to 10"-ka, którą masz w stopce to: :notworthy: . Chociaż jestem prawie pewny, że jak na 1200mm ogniskowej i 40D to kadr jest podejrzanie szeroki. :rolleyes:

 

Na przyszłość podawaj więcej parametrów ekspozycji (ISO= , f= itd.)

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian, ja bym się nie cieszył z M78 tylko z mgławicy koński łeb. :rolleyes: Przecież m78 jest znacznie jaśniejsza od pozostałych nagłownym planie.

 

Metatron, jeśli ustawisz perfekcyjnie na oś RA na północ dasz pewnie radę i ze 3-4min ale na pewno będziesz musiał wtedy dać resize fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy, jaką ogniskową robiłeś te 100s.

Jeśli czymś z przedziału 200-300mm, to chciałbym wiedzieć czy czasowo ograniczał Cię PE montażu, czy jakiś inny czynnik.

Ale jeśli to 10"-ka, którą masz w stopce to: :notworthy: . Chociaż jestem prawie pewny, że jak na 1200mm ogniskowej i 40D to kadr jest podejrzanie szeroki. :rolleyes:

 

Na przyszłość podawaj więcej parametrów ekspozycji (ISO= , f= itd.)

 

Jedynym moim ograniczeniem niestety jest bateria Laptopa (żywotność od 20 do 30 minut, w czas wliczone ustawienie montażu) podejrzewam, że śmiało mógłbym dociągnąć do 3 minut i tego spróbuję dzisiejszej nocy.

 

Przepraszam za brak danych, oto one:

Ogniskowa 200mm

ISO 800

Światło F/3.5

 

Zauważyłem mianowicie taką regułę, kilka fotek wychodzi bez poruszenia, po czym dwie lub jedna jest dość mocno poruszona i sekwencja powtarza się w miarę systematycznie.

Jestem świadomy, że 100 sekund dla 200mm to bajka, ale będę szedł z tym do przodu ;)

 

Dziękuję wszystkim za komentarze i oceny :notworthy:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary ale w czym problem ?

Na EQ6 Pro SkyScan 100 s wyciagnać to jakiś problem ?

Bo nierozumiem ? Na eq3 soligora robiłem akceptowalne klatki z czasami 159 s i ogniskowej 180mm. Lunetka polarna bez mozliwości jakiegokolwiek justowania, i drewniany montaż od optusa - chybotliwy jak bosman po antałku rumu.

Edytowane przez noxili
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary ale w czym problem ?

Na EQ6 Pro SkyScan 100 s wyciagnać to jakiś problem ?

 

Nie widzę w niczym problemu.

Po prostu się uczę i jestem zadowolony z osiągnięcia lepszego rezultatu, ostatnio męczyłem się by uzyskać nieporuszone 60 sekund a tu przeskok na 100 sekund dla Ciebie to śmieszne dla mnie nie koniecznie :)

 

PS. Dziś mam zamiar jechać pod niebo zupełnie ciemne, najbliższe miasteczko około 40km, lecz muszę przebyć 150km, ale myślę, że będzie warto może uda mi się również pożyczyć od kogoś drugiego laptopa ;)

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę w niczym problemu.

Po prostu się uczę i jestem zadowolony z osiągnięcia lepszego rezultatu, ostatnio męczyłem się by uzyskać nieporuszone 60 sekund a tu przeskok na 100 sekund dla Ciebie to śmieszne dla mnie nie koniecznie :)

Nie no luz jak sie dopiero uczysz :Beer: . Po prostu wpadłem w lekką panikę bo zmieniam montaż na GPD2 i przestraszyłem sie że bez guidingu zamieniam jak przysłowiowy " stryjek zamienił siekierkę na kijek"

Edytowane przez noxili
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no luz jak sie dopiero uczysz :Beer: . Po prostu wpadłem w lekką panikę bo zmieniam montaż na GPD2 i przestraszyłem sie że bez guidingu zamieniam jak przysłowiowy " stryjek zamienił siekierkę na kijek"

 

Jesteś pewny że dobrze robisz kupując GPD2? Kiedyś Heniek mi mówił, ze tez myslał, że będzie kosmicznie lepiej jak się przesiądzie z EQ3 na GPD2, ale rzeczywistośc okazała się brutalna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem mianowicie taką regułę, kilka fotek wychodzi bez poruszenia, po czym dwie lub jedna jest dość mocno poruszona i sekwencja powtarza się w miarę systematycznie.

 

No to masz zarąbiście duże PE prawdopodobnie. Na Twoim miejscu koniecznie bym je zmierzył (na długiej ognsikowej, nawet aparatem) i zastanowił się czy nie warto by reklamować montażu, póki jest na gwarancji i póki można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz zarąbiście duże PE prawdopodobnie. Na Twoim miejscu koniecznie bym je zmierzył (na długiej ognsikowej, nawet aparatem) i zastanowił się czy nie warto by reklamować montażu, póki jest na gwarancji i póki można.

 

Hm, niestety minął rok czasu, więc z wymianą raczej lipa.

Czy możesz podać mi jakiś dobry program do mierzenia PE? Może jednak to nie to, może to tylko moje urojenie :) albo wiatr ;)

Ale znając mojego pecha, Np Canon EOS 40D a teraz pewnie się okaże, że mam pojechany montaż :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu się bawic w programy, wystarczy zgrubnie ocenić. Ustaw montaż delikatnie nie na biegun, kilka stopni w lewo lub prawo od bieguna. Skieruj teleskop (nie obiektyw) na ktoraś gwiazdę z pasa Oriona, puśc napęd w RA i porób trochę klatek po np 120 czy 180sek jedna za druga tak, żeby sumaryczny czas był dłuższy niż 30 minut. Wtedy gwiazda narysuje Ci na ekranie wykres PE i zgrubnie ocenisz czy wszystko OK czy raczej nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny że dobrze robisz kupując GPD2? Kiedyś Heniek mi mówił, ze tez myslał, że będzie kosmicznie lepiej jak się przesiądzie z EQ3 na GPD2, ale rzeczywistośc okazała się brutalna :)

No niewiem . Na astronocach maja dobrą recenzje, Emde i Papatki jakieś tam fotki pstrykali na nim .Docelowo zamierzam nim focić tylko w zakresach ogniskowej do 300- 400mm ,na razie canon a potem kamera . Zalezy mi aby docelowo dało sie z gudingiem jechać długie czasy (narrowband). W sumie nie interesuje mnie fotografia jakimiś długim newtonem tylko fotografia rozległych ale ciemnych pół w wąskim paśmie. Coś typu twoich fotek tej mgławicy Integrated Flux Nebula czy Simeis 147 . Spodziewam sie że docelowo będę musiał wyjeżdzać pod ciemne niebo ( mnie ostatnio to katastrofa)- jak nic sie nie zmieni hala na Śnieżniku lub ok Czarnej góry lub Borówkowa(znam ten teren jak własną kieszeń bo kiedyś w poblizu mieszkałem) .W tym kontekście i biorac pod uwagę że ten montek jest zadbany , ma mozliwość dokładnego justowania lunetki i nie najgorszy statyw to w stosunku do totalnej partyzantki EQ3 Soligora uważam że to dobry krok .Chyba :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takich ogniskowych to spoko. Myslałem tylko, że warto by się zastanowic jednak nad jakimś HEQ5 czy EQ6 SynTrek, a to ze względu na dobre sterowanie z kompa (GoTo, mozaiki z EQMODa itp). Do Vixena musiałbyś dokupic sobie jeszcze pewnie boxdorfera a to kolejny wydatek, żeby mieć GoTo (raczej nieodzowne w astrofoto). No chyba, że ten Twój przyszły GPD2 już to ma to spoko, fajny montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GoTo (raczej nieodzowne w astrofoto).

 

Teraz to mi "zadałeś bobu" .GoTo nie leżało w moich planach .Po co to? Szukanie gwiazdki do guidowania? I jeszcze jedna sprawa docelowa :mam zamiar guidować na zasadzie Off Axis Guidera( za jakiś czas). to też potrzebuję GoTo??? Mam dostęp do celi optycznej Taira 4,5/300( tak naprawdę J37 4,5/300) w wersji jako obiektyw poligraficzny( a więc bez tuby tylko odkręcany pierścień z otworami do przykrecenia do czołówki urządzenia z własnym wyciagiem). Montek ma pilota DD1 z wyjściem na ST4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to mi "zadałeś bobu" .GoTo nie leżało w moich planach .Po co to? Szukanie gwiazdki do guidowania? I jeszcze jedna sprawa docelowa :mam zamiar guidować na zasadzie Off Axis Guidera( za jakiś czas). to też potrzebuję GoTo??? Mam dostęp do celi optycznej Taira 4,5/300( tak naprawdę J37 4,5/300) w wersji jako obiektyw poligraficzny( a więc bez tuby tylko odkręcany pierścień z otworami do przykrecenia do czołówki urządzenia z własnym wyciagiem). Montek ma pilota DD1 z wyjściem na ST4.

 

 

A jak będziesz chciał np ustawić w kadrze tę Simeis?:) Przecie ona ciemna jak noc, w okularze nie ma szans żebyś ja zobaczył, a z kamery wyjdzie pewnie po 5 minutach w bin 3x3x, więc takie kadrowanie nie ma sensu. Jak dla mnie GoTo jest BARDZO pomocne w astrofoto, da radę bez niego ale szkoda tracić czasu na szukanie i męczenie się, bo pogody mało, noc krótka itd. GoTo z gwiazdą do guidowania nie ma nic wspólnego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm . Jasny szukacz o szerokim polu i orientacja względem jasnych gwiazd . Wcześniej wydrukowane mapki z lokalizacja obiektu wzgl gwiazd . Jako "szukacz" planuję używać Leitzowskiego achromatu o średnicy 100mm i ogniskowej 400mm . Okular to lupa precyzyjnego ustawiania ( od praktisixa) z takim jakby wyciagiem helikalnym - ogniskowa ok 80mm. Całość nawet nieżle działa .Może jakiś nawet telerad .

PS Na matówce to nawet najjaśniejszych eMek niewidać i muszę kombinować.

Ale faktycznie o goto kiedyś trzeba pomyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metatron świetna fotka, choć może odrobinę za mocno wyciąłeś tło

 

..GoTo nie leżało w moich planach .Po co to? Szukanie gwiazdki do guidowania?..

będziesz miał czuły guider, to gwiazdka sama się znajdzie :)

GOTO potrzebne do ciemnych obiektów, nawet z ogniskową 300-400mm, możesz stracić dużo czasu zanim trafisz kadrem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zamiast boxdorfera można coś takiego:starbook 5????

Będzie to to działało z guidem?? Czy wymaga to to wymiany napędów i pilota???

Jak powiedziałem nie planuje zakupu i upgradu sprzetu od razu tylko małymi krokami. wiec jak wymiana tego byłaby sensowna to za jakiś czas (po zakupie kamery i filtrów wasko pasmowych) to czemu nie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Pragnę podziękować wszystkim tym, którzy polecili mojego posta, dziękuję Wam bardzo.

To jest naprawdę bardzo miłe, gdy się widzi, że dana praca podoba się innym.

Wiem, że zdjęcie nie jest najlepszej jakości, ale cały czas staram się iść do przodu i obiecuję Wam, że na tym zdjęciu nie poprzestanę ;)

Wczoraj niestety pogoda zaskoczyła mnie chmurami, ale dziś na ten moment, prognozy przewidują pogodną noc, będę starał się zrobić coś ciekawego i mam zamiar powalczyć z montażem by uzyskać 3 minutowe ekspozycje

 

Pozdrawiam i życzę miłej Niedzieli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób test PE zamiast walczyć bezsensu z montażem, może sie przecież okazać, że to zupełnie bezcelowe... 3 minuty to jest naprawdę krótki czas, trzeba myśleć o 10 minutach a tego nie zrobisz jak coś z montażem jest nie tak. Musisz naleźc przyczynę bo to co w tej chwili się dzieje nie jest normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób test PE zamiast walczyć bezsensu z montażem, może sie przecież okazać, że to zupełnie bezcelowe... 3 minuty to jest naprawdę krótki czas, trzeba myśleć o 10 minutach a tego nie zrobisz jak coś z montażem jest nie tak. Musisz naleźc przyczynę bo to co w tej chwili się dzieje nie jest normalne.

 

Z pewnością przetestuję montaż w tej kwestii, mam baterii tym razem na minimum 3 godziny, więc to już coś.

Postaram się wykonać również 5 minutowe ekspozycje i zobaczymy, co z tego wyjdzie.

 

Ja mam jednak cichą nadzieję, że wszystko okaże się w miarę ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.