Skocz do zawartości

Czerwona mgiełka


Metatron

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Kolejna fotka, nie jest idealna, ale chciałbym się tylko dowiedzieć, co się na niej załapało.

Chodzi mi o czerwoną mgiełkę w centrum kadru idąc troszkę do góry.

 

2 x 300s, bez darków

Obiektyw Kitowy - 35mm

Światło F/4,5

 

Ta mgiełka będzie moim kolejnym celem, tylko muszę się dowiedzieć, co to za obiekt w Stellarium nic mi nie pokazuje w tym miejscu.

post-1917-1230553652_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość astrodamian27
Dziękuję qbanos, więc czy mógłbyś mi zaproponować idealny obiekt na moje 200mm?

Tym razem będę robił klatki 4 lub 5 minutowe, więc może coś wyjdzie

 

Mam starą wersję Stellarium 0.9.0 może dlatego ;)

 

Pozdrawiam

 

No to ściągnij sobie 10.0 BETA Ja posiadam go i jest zafajdany program B)

Edytowane przez astrodamian27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję qbanos, więc czy mógłbyś mi zaproponować idealny obiekt na moje 200mm?

 

Moje typy (a w zasadzie najbliższe plany na mój obiektyw 200mm):

Kalifornia,

Hiady,

nieśmiertelne Plejadki w szerokim polu.

 

Pozdrawiam

 

ps. Też jestem ciekawy propozycji Kuby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. Też jestem ciekawy propozycji Kuby.

 

Ano 200mm to chyba idealna sprawa na M42 i Kunia w jednym kadrze, coś jak tutaj:

 

http://www.koenvangorp.be/photos/2007_09_11-orion_2100.jpg

 

Robione Canonem 20D i Lką 70-200 f/2.8 na 200mm oczywiście. Tylko do takiego kadru to modyfikacja Canona chyba nieodzowna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej mi taki kadr się marzył, kiedy planowałem kupno EF 200 f/2.8L.

Dla niemodyfikowanego polecam Plejady w szerokim polu, tak by złapać mgławice rozciągajace się w stronę Perseusza. No ale to podejrzewam trzeba palić po 10minut i więcej na f/2.8 :) Najfajniejsze pola na 200mm to są latem ,wiec Panowie, doskonalcie warsztat teraz! B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Hmmm, F/2.8 powiadasz, ja cały czas walczę na F/3.5 więc to był chyba błąd

Chociaz z drugiej strony przy F/2.8 może się chyba pojawić aberka...

 

Sporo pstrykam Sonnarem 2,8/180- wprawdzie nie jest to super - hiper obiektyw ,bo bez sensownych powłok i projektowany dla średniego formatu ale musze powiedzieć ze po przymknieciu dio 4,5 -5,6 da się go przezyc.

 

Pierwsze próby prowadziłem przy otwartej przysłonie(2,8)

i np hihotki

walą radośnie abberą:

727ed4cd7df50deb.jpg

 

Po przymknieciu do ww przysłony jest nieźle ,a nawet mozna pomyśleć o wykorzystywaniu cropów:

 

Orion:

70124718e29ec5b5.jpg

 

i tu fragment po przycięciu:

fe06f5acb1ec1a98.jpg

 

 

Poza tym nieprzerabianym Canonem 10D wyszło coś takiego

crop M33(ok 33%)

aef535d39e1e21be.jpg

 

 

M31

8faf5beac528e0dc.jpg

 

 

Ameryka

6958e0f5604fe454.jpg

 

Pojedyńcza klatka z Kalifornii

 

ddabca99ac15420f.jpg

 

Majac lepszy montaz niz mój eq3

(a ty masz wg stopki EQ6 Pro SkyScan) myślałbym na pewno o kompleksie Veila, Głowie czarownicy, może o jakiś ciemnych mgławicach np B36 w rejonie Oriona. Po zebraniu więcej niż 1 h materiału w kawałkach po 5min przy 800 ISO moża coś powalczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a ja niestety montuję aparat do montażu a nie obiektyw, będę musiał, więc pomyśleć o dobrym zamontowaniu obiektywu do montażu.

 

Przy obiektywie 200mm to już konieczność. Nie wiem jaki masz obiektyw, ale przydałoby Ci się coś w tym stylu: http://www.allegro.pl/item513445041_uchwyt...l_300_f4_l.html (cena tych zamienników ostatnio znacznie spadła)

i oczywiście coś takiego: http://deltaoptical.pl/14-adapter-do-monta...-2eq5,d716.html

Taki komplet zapewnia dość sztywne połączenie obiektywu z aparatem do teleskopu i ułatwia kadrowanie (obrót w trzeciej osi).

 

Jeśli chodzi o wielominutowe nocne ekspozycje na 2,8 to nawet Canon 200/2,8 nie jest tu ideałem i aberra jest zauważalna. Na szczęście po przymknięciu do 3,5 lub 4,0 aberra jest znacząco zredukowana a do tego pojawiają się przepiękne 9-cio ramienne spajki (od listków przysłony) wokół najjaśniejszych gwiazdek.

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad fotografowaniem tym obiektywem w Ha na pełnej dziurze. Mam już wstępny pomysł, zobaczę jak się sprawdzi w praktyce...

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.