Skocz do zawartości

Gromada M44


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie zrobiłem mały remanent i stwierdziłem ze w tamtym roku nieźle spamowałem fotografiami. Chyba będzie ich mniej w tym roku i można to uznać za noworoczne postanowienie :lol:

 

Ten rok rozpocznę klasyką: lekką, zwiewną i powabną.

 

Messier 44 (M44, NGC 2632, żłobek, gromada Ul, praesepe) - gromada otwarta w gwiazdozbiorze Raka.To jeden z tych obiektów Messiera które są widzialne gołym okiem. Najprawdopodobniej znana już Aratosowi z Soloi w 260 p.n.e.. W katalogu Messiera od 4 marca 1769 roku.

Gromada M44 jest oddalona od Ziemi o 577 lat świetlnych (177 parseków)[1]. Średnica wynosi ok. 16 lat świetlnych. Wiek szacuje się na ok. 730 mln lat.

Gromada składa się z około 200-350 gwiazd. Zawiera co najmniej 5 czerwonych olbrzymów i kilkadziesiąt białych karłów. Zaobserwowano m.in. kilka gwiazd zmiennych typu Delta Scuti o jasności obserwowanej 7-8m i jedną gwiazdę podwójną zaćmieniową - TX Cancri,

Prawdopodobnie M44 i Hiady, choć oddalone od siebie o setki lat świetlnych mają wspólne pochodzenie. Wskazują na to podobne populacje gwiazd występujące w obu gromadach.

[zródło wikipedia]

 

Piękny obiekt lornetkowy. Przeglądając atlasy stwierdziłem że jest na tyle rozległy że pięknie będzie się prezentował w szerokim kadrze z canonenm i przy mniejszej ogniskowej. Od pomysłu do realizacji droga nie byłe długa jak widać. Na zdjęciu znajduje się też co najmniej kilka słabych DS-ow.

 

Sky90 , NJP, Canon mod

14x5min/iso 800

 

m44_200812_1710.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna fota, mi nie wystarczy pola żeby tak tę gromadkę uchwycić :)

Niepokoi mnie tylko jedna rzecz - fioletowe obwódki wokół gwiazd. Czy faktycznie w tym TAKu wystepuje taka aberracja czy mi się coś przewidziało?

 

pozdrawiam

 

 

P.S. Spamuj tymi fotami, nie krępuj sie :) Oby tylko pogoda dopisała!

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dojechałem ale to nie miejsce na zimowe wypady. Wszystko na granicy przyczepności a jak cos przekombinuje to samochód zostanie w terenie na resztę zimy B)

 

Fajna fota, mi nie wystarczy pola żeby tak tę gromadkę uchwycić :)

 

Kilka gromadek otwartych moze się pięknie prezentować w tak szerokim polu. To może trochę ich porobię bo nie wymagają super warunków.

 

Co do obwodek to pewnie jeszcze kilka zdjęć ze Skya pokażę. Mnie Sky baaaaaaardzo spasował z jego ogniskowa i jakością wykonania. Flatener już prawie rozczailem wiec będzie tylko lepiej. Pogody, pogody, pogody... najlepiej nocami :rolleyes:

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.