Skocz do zawartości

Mój pierwszy szkic... :) mam nadzieje, że się spodoba


Astro-nom

Rekomendowane odpowiedzi

No 25mm. Prawdą jest, że to pole troszke za duże zrobiłem :Boink:

 

 

Być może to pole jest minimalnie za duże, ale to nie problem...chodzi o to żeby dobrać odpowiedniej wielkości koło do danego okularu i wtedy wychodzi super!

Generalnie mnie się podoba ta gromada gwiazd...pozdrawaim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zawsze używam takiej samej wielkości okręgu :)

Nie ma to dla mnie większego znaczenia, bo obiekt w pozornym polu widzenia będzie po prostu mniej lub więcej się mieścił. Z pewnością miałoby to znaczenie gdybym używał dwóch okularów o tej samej ogniskowej do szkicowania tego samego obiektu. Nawet w przypadku użycia okularu 82° używam tego samego szablonu. Patrząc na wprost i tak nie ogarniam całego :szczerbaty:

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zawsze używam takiej samej wielkości okręgu :)

Nie ma to dla mnie większego znaczenia, bo obiekt w pozornym polu widzenia będzie po prostu mniej lub więcej się mieścił. Z pewnością miałoby to znaczenie gdybym używał dwóch okularów o tej samej ogniskowej do szkicowania tego samego obiektu. Nawet w przypadku użycia okularu 82° używam tego samego szablonu. Patrząc na wprost i tak nie ogarniam całego :szczerbaty:

pozdrawiam

 

 

poważnie?? to chyba kazdego indywidualna sprawa...ja mam w zasadzie juz teraz tylko 2 szablony dla 13 i 22 mm okularow. Szczerze mowiac, jakos fajniej rysuje mi sie w kole dla 13 mm, bo mniejsze i łatwiej rozmieszczać obiekty :D Pozdrówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powaga. Ale ja zazwyczaj szkicuje przy W70 25mm i LVW 13mm, które mają porównywalne pola :) zatem nie ma potrzeby mieć oddzielnych szablonów. Czasem szkicuję z Ultimy 35mm, która ma około 50° i wtedy po prostu pozornie obraz jest bardziej "ściśnięty" w okularze, a przenosząc go na szkic zachowuję po prostu skalę odległości pomiędzy gwiazdami.

Koniec, końców, pole mojego SCT i tak jest po prostu wąskie :) Podejrzewam, ze gdybym używał refraktora z pięknym szerokim polem, to już by nie było tak łatwo :)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powaga. Ale ja zazwyczaj szkicuje przy W70 25mm i LVW 13mm, które mają porównywalne pola :) zatem nie ma potrzeby mieć oddzielnych szablonów. Czasem szkicuję z Ultimy 35mm, która ma około 50° i wtedy po prostu pozornie obraz jest bardziej "ściśnięty" w okularze, a przenosząc go na szkic zachowuję po prostu skalę odległości pomiędzy gwiazdami.

Koniec, końców, pole mojego SCT i tak jest po prostu wąskie :) Podejrzewam, ze gdybym używał refraktora z pięknym szerokim polem, to już by nie było tak łatwo :)

pzdr

 

 

Tak, tylko podaj mi proszę wimmer jakiego okręgu (w cm) używasz globalnie do szkiców?? Jak mam 2 szablony : dla 13 mm używam 8cm, natomiast dla 22mm używam 9,5 cm..może niepotrzebnie się rozdrabniam :blink:

Nieprawidłowo to robię może?? :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Ty masz chociaż dziury w chmurach. U mnie masakra od 2 dni nic tylko chmury i chmury. Ja zawsze podziwiam ludzi uzdolnionych plastycznie, nie znam się na szkicach, także czy dobry czy zły nie mnie oceniać. Natomiast chciałbym Cię zachęcić do dalszej twórczości w tym kierunku. Najlepiej wychodzą nam „rzeczy”, które robimy z pasją, także jęli czujesz, że to jest to co Cię „kręci” śmiało szkicuj.

 

Może zadzwoni ktoś do ruskich jak ma kontakty i poprosi o rozgonienie chmur :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko podaj mi proszę wimmer jakiego okręgu (w cm) używasz globalnie do szkiców?? Jak mam 2 szablony : dla 13 mm używam 8cm, natomiast dla 22mm używam 9,5 cm..może niepotrzebnie się rozdrabniam :blink:

Nieprawidłowo to robię może?? :mellow:

 

Prawidłowo, prawidłowo. Chodzi tylko o to, żeby było tak jak w okularze :) Wielkość okręgu na kartce nie ma większego znaczenia.

A okrąg mam uniwersalny 10,7 cm :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowo, prawidłowo. Chodzi tylko o to, żeby było tak jak w okularze :) Wielkość okręgu na kartce nie ma większego znaczenia.

A okrąg mam uniwersalny 10,7 cm :)

pozdrawiam

 

 

Ok...no tak jak w okularze to chyba mniej więcej jest...hmmm... :D Dzięki pozdrawiam

ps aleśmy się rozgadali w nieswoim temacie...no ale trudno, gdzieś trzeba :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mam dziury w chmurach a teraz to nawet ze 3 godziny czysto mam. :)

Wenus rysowany w czasie gdy jeszcze małe chmurki było i stąd ta mgiełka :)

e9814509accfa90bm.jpg

Tym razem wielkość pola dobrałem odpowiednio :):D

Jeśli dalej taka pogoda się utrzyma to może upoluję saturna ;)

Ciemnego nieba!

Edytowane przez Astro-nom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no...fajne szkice...

No a dzisiaj pierwszy raz narysowałem księżyc. Kiedy patrzyłem na szkic .przemasa. (chyba) po prostu mnie powalił. Mój raczej sie z nim nie równa. Trudno mi było góry narysować bo bardzo mały ten księżyc zrobiłem. Jak będzie pełnia narysuję większy.

97f73893e7435ee0m.jpg

Saturn

5815a86c1ac2ee2cm.jpg

Saturn fatalne warunki nisko nad horyzontem. Nie towarzyszy mu żaden księżyc ani nie wyróżniłem żadnych szczegółów. Nie zobaczyłem go wyżej, bo już zasnąłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.