Skocz do zawartości

filtr OIII - identyfkacja - czy to jest skaza ?!


m_jq2ak

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę że to nie skaza. To w/g mniew normalne. Mam kilka filtrów i w każdym ten efekt mniej lub bardziej jest widoczny.

Nie napisałeś , ale rozumiem że pytasz o te okręgi po obwodzie.

 

PS.

Przyjrzałem się dokładniej Twojej fotce i muszę przyznać , że u mnie to wygląda ciut inaczej.

Opisałbym to jako pojaśnienie lub pociemnienie ( w zależności od filtra) po obwodzie z łagodnym przejściem.

Widać to tylko jak patrzymy "na filtr" natomiast patrząc "przez filtr" już tego nie widać.

U Ciebie wygląda jak wyraźnie odcięte okręgi. Może to efekt tylko na zdjęciu ?

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że to jakaś specyficzna właściwość warstw przeciwodblaskowych.

Najważniejsze czy to widać patrząc "przez filtr".

W moim OIII Astronomika wyraźnie widać bardzo podobny efekt w UHC też.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź Jacapa.

A czy odległość od oka ma znaczenie ?

Patrzyłem przez filtr około 15-20 cm od oka na lampę. Natomiast jak przyłożę do oczodołu oczywiście nie widzę tych okręgów.

Pewnie dlatego, że już nawet nie ustawię ostrości na te brzegi filtra ?!

Mam prośbę mógłbyś sprawdzić, czy u Ciebie w takiej odległości 15-20 cm patrząc na lampę widać okręgi ?

 

pozdrawiam

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że to efekt po niestarannym czyszczeniu. Na jednym z okularów tez miałem taki efekt po kupnie. Wyglądał jakby go Ktoś pieścił na sucho. Chyba roztarły się tłuszcze z paluchów i powłoki MC pojaśniały, a tam gdzie tkanina nie dotarła czyli do brzegów, warstwy miały inny odcień. Jak sobie przetarłem środkiem to soczewka mieniła się już jednolicie. Wiele razy się spotykałem z takim efektem. Na filtrach też, ale u Ciebie to jest zbyt symetrycznie rozmieszczone, a w dodatku jest tam kilka pierścieni.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź Jacapa.

A czy odległość od oka ma znaczenie ?

Patrzyłem przez filtr około 15-20 cm od oka na lampę. Natomiast jak przyłożę do oczodołu oczywiście nie widzę tych okręgów.

Pewnie dlatego, że już nawet nie ustawię ostrości na te brzegi filtra ?!

Mam prośbę mógłbyś sprawdzić, czy u Ciebie w takiej odległości 15-20 cm patrząc na lampę widać okręgi ?

 

pozdrawiam

 

Jestem prawie pewien , że nie widać w każdej odległości , ale jeszcze sprawdzę dla pewności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.