Skocz do zawartości

Teleskop do obserwacji mgławic itp. Do 1050zł


tiestomix

Rekomendowane odpowiedzi

Wahasz się ciągle między 8 i 6, tzn. nie wiesz czy Cię astrofoto zainteresuje. Ja kupiłem 8 z drugiej ręki i jestem zadowolony z niej. Naprawdę jestem z niej bardzo zadowolony. Też by się chciało fotosy robić, jak się je ogląda, ale to wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Obecnie jak mam chwilę czasu i pogoda jest to oglądam – podziwiam, a astro foto, kto wie może kiedyś tam, na razie są inne priorytety.

Nie można mieć wszystkiego.

 

Ja bym polecił Tobie tą 8’’ z drugiej ręki, aby coś zostało jeszcze na jakiś dobry okular.

A z czasem dokupisz kolejne według swoich już bardziej sprecyzowanych zainteresowań.

 

Tymczasem ja wystawiam 8’’ niech się chłodzi, bo Wenus taka samotna trzeba jej potowarzyszyć. Co prawda 10 sp nie poszaleje ale 13 LVW już ładny obraz da – nie zawsze najważniejsza jest wielkość ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zdecyduje się na Syntę 8" na Dobsonie. Dzięki wszystkim za posty!!!

Mam jeszcze tylko jedno pytanie: Czy ewentualnie jak kiedyś zacznie mnie denerwować montaż Dobsona, to idzie przenieść tubę i (dokupowując oczywiście obejmy do teleskopu i montaż EQ) zamontować ją na paralaktyku???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie można by wzmacniać też tubę od zewnątrz, ale to skomplikowana forma samobójstwa technologicznego. Odradzam, choć ktoś z tym już kombinował na forum.

Do astrofoto to i tak się nie nada [za długa ogniskowa na początek, a zewnętrzny stelaż może wygenerować jakie odkształcenia i więcej zepsuć niż pomóc na tym poziomie wymagań]. Wymagania dla montażu koszmarne [ogniskowa + waga].

Natomiast do wizuala [czyli obserwacji] sadzanie takiej przerabianej krowy na paralaktyku mija się wg. mnie całkowicie z celem. Po pierwsze i tak musiałby być to paralaktyk o b. dużym udźwigu [jeszcze te wzmocnienia], zatem ciężki i teleskop by się zrobił de facto stacjonarny. Po drugie nie ma takiej potrzeby przy Dobsonie z tubą o długości ponad metr. Naprawdę da się to ręcznie uprowadzić za tubę przy tych rozmiarach z powiększeniami planetarnymi. Sprawdzone na 12" Syncie kolegi. A jak już ktoś chce wygody de luxe, to zawsze może zrobić tzw. platformę paralaktyczną [do wizuala to może być prawie dłutem ciosana, a napęd na kawałku prostej śruby z nakrętką]. Jeszcze prościej dorobić mikroruchy w Dobsonie. W zasadzie wystarczy ten w osi azymutu, co wyeliminuje znane problemy z prowadzeniem Dobsa w okolicy zenitu, no i rozseparuje [wygoda i precyzja] obie osie prowadzenia. W alt [podniesienia] wystarczy nadal popychać ręką, działa to w każdym położeniu. A ten napęd w azymucie to może być kawałek rolki z pokrętłem przyciskanej do okrągłej podstawy montażu.To już można zmajstrować nawet mając lewe wszystkie 4 kończyny i IQ poniżej normy.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

JA mam pytanko! Jestem początkującym obserwatorem nieba i Zakupiłem teleskop Teleskop Spinor Optics (Synta) N-130/900 EQ-2? Chciał bym sie dowiedzieć czy nadaje sie wmiare do ogladania planet i wiekszosci mgławic i galaktyk! Prowadzilem juz obserwacje Jowisza ktorey jednego dnia byl salbo widoczny a drugiego lepiej. Czy ma na to wpływ pogoda? Chcialbym sie jak najwiecej dowiedziec o tym co on potrafi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.