Skocz do zawartości

Fake czy nie fake?


kraku

Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętam że było dokładnie to zdjęcie kiedyś na APOD ;)

 

Wystarczy przyjrzeć się lini horyzontu i od razu coś nie pasuje... Chociaż swoją drogą tam w tych kanionach, dziesiątki kilometrów od jakichkolwiek miejscowości to musi pięknie świecić Mleczna droga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod zdjęciem w opisie jest napisane, że zdjęcie to panorama złożona z czterech zdjęć (jeżeli chodzi o wnętrze jaskini) i pewnie do tego dołożona jest zdjęcie mlecznej ale robione już nie w świetle księżyca.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Since the cave is so large, even with my 24mm lens I was not able to get the whole cave in view without doing a panoramic image with 4 shots. During the exposures the crescent Moon lit up the canyons and I artificially lit the inside of the cave. If the photo looks unreal, believe me that place looks like the most unreal scene time wrapped place I have ever been to.

 

Wally Paholka nie miał ze sobą odpowiedniego szerokokątnego obiektywu więc samo zdjęcie pierwszoplanowego wnętrza jaskini jest rzeczywiście panoramowane z 4 osobnych ujęć krótkim 24mm. Doświetlenie wnętrza zapewniła mu latarka a to co na zewnątrz doświetlił mu Księżyc w nowiu. Zapewnia że pomimo iż efekt finalny wygląda nierealnie, sam uległ jego urokowi "zaklętemu w czasie" i przeciągał samotny pobyt w jaskini. Dodatkowym smaczkiem była możliwość napotkania kuguarów zamieszkujących ten teren.

 

Jak słusznie zauważył kkk to zdjęcie pojawiło się również na APOD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym gościa przekreślać, ale przeczytałem wyjaśnienia i odnoszę wrażenie, że trochę "zalewa". Swoje zdjęcie tłumaczy tym, że przez 40 lat się tym para więc ma doświadczenie, jak w 25 sek. przy ISO1600 zarejestrować taką "mleczarnie". Tak się składa, że bywam w miejscach, gdzie nie gorsze niebo widuję, a nawet pewnie lepsze. Ostatnio fotografowałem drogę mleczną gdzie na południe parę tys. km dalej jest już tylko antarktyda i przy 1-2 min. (17 mm też 5D) nie miałem takiej drogi mlecznej, jak ten Pan (podobno bez żadnej ingerencji) w ciągu 25 sek.

 

Nie wiem, co myśleć. Optymizm każe mi wierzyć ludziom, ale własne doświadczenia trochę niepewności wprowadzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałem się fotografii jeszcze raz i ew. widzę, że to składak. Są dwie rzeczy, które widać na załączonym powiększeniu:

 

1. głębia atmosfery (perspektywa powietrzna), którą dobrze widać na lądzie. Zamglenie za to już nie występuję na "niebie". NIEMOŻLIWE! Atmosfera ma wpływ tak samo na niebo, jak i na horyzont.

 

2. różny szum na niebie i ziemi.

 

To wg mnie wystarcza, żeby przestać tracić czas na dalsze analizy.

falsekiva_pacholka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jeszcze symulację, jak to powinno wyglądać w naturze z uwzględnieniem fizyki. Teraz widać lepiej, że coś, delikatnie mówiąc, nie gra.

 

Trzeba chyba koledze wysłać link, może mu się przyda przy następnym montażu:

http://en.wikipedia.org/wiki/Aerial_perspective

3001638.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym gościa przekreślać, ale przeczytałem wyjaśnienia i odnoszę wrażenie, że trochę "zalewa". Swoje zdjęcie tłumaczy tym, że przez 40 lat się tym para więc ma doświadczenie, jak w 25 sek. przy ISO1600 zarejestrować taką "mleczarnie". Tak się składa, że bywam w miejscach, gdzie nie gorsze niebo widuję, a nawet pewnie lepsze. Ostatnio fotografowałem drogę mleczną gdzie na południe parę tys. km dalej jest już tylko antarktyda i przy 1-2 min. (17 mm też 5D) nie miałem takiej drogi mlecznej, jak ten Pan (podobno bez żadnej ingerencji) w ciągu 25 sek.

Nie wiem, co myśleć. Optymizm każe mi wierzyć ludziom, ale własne doświadczenia trochę niepewności wprowadzają.

Canon 5D, iso 1600 Raw, f/2.5, 25 second exposure with camera on a 
stationary tripod (no tracking). The cave is huge,  so the 24 mm lens required me to take 4 separate (camera vertical) shots shooting one shot at 25 seconds

f2,5 25s w przybliżeniu f4 1min (założyłem że fociłeś przy f4)... choć w prawdzie wiele to nie wnosi i gościa nie usprawiedliwia :) Co prawda w galerii autor ma moim zdaniem parę zdecydowanie ciekawszych prac :)

Edytowane przez piters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.