Skocz do zawartości

Celestron - Advanced GT - podnosimy wersję firmware


Rekomendowane odpowiedzi

tym razem opiszę to co właśnie zrobiłem na swoim montażu Celestrona

CG 5 GT

czyli upgrade firmware - HandControla

czyli pilota sterującego

 

na początek - ta procedura dotyczy każdego montażu Celestrona (softy do podniszenia wersji firmware'u są te same) - tylko proszę wykazać się czujnością i znajomością umiejętności czytania ze zrozumieniem - chodzi o ściągnięcie i wgranie firmware dla konkretnego posiadanego modelu montażu Celestrona

 

na poczatek ściągamy niezbędne oprogramowanie

oczywiście ze strony Celestrona

 

http://www.celestron.com/c3/product.php?Ca...6&ProdID=92

 

01_softy.jpg

 

po zainstalowaniu oprogramowania

jedno służy do podnoszenia wersji firmware w pilocie a drugie jak sama nazwa wskazuje do

wersji silników

 

na początek zbywamy pytanie o port połączenia i klikamy dalej

 

02_dalej.jpg

 

na kolejnej plaszy

 

 

zasysamy z intetnetu obraz firmware

klikając Download via the Web

aby był na naszym dysku na miejscu a nie gdzieś w internecie

wybieramy konkretną wersję i ją normalnie downloadujemy

 

03_zasysamy_z_netu.jpg

 

04_bierzemy_co_trzeba.jpg

 

 

ta procedura wygląda dokładnie tak samo w przypadku HandControl oraz MotorControl

 

następnie wracamy na początek i klikamy tym razem połączenie COM (numer portu na którym podłączony mamy kontroler HC do notebooka )

 

robiłem to na kontrolerze COM podpiętym na USB jako przelotka i zadziałało bez problemu

 

następnie klikamy wersję i upgradeujemy naszego HC

 

program prosi nas o włączenie trybu programowania na kontrolerze

pisze wszystko na ekranie

wyłączamy montaż - wciskamy i trzymamy klawisze

INFO oraz UNDO

włączamy montaż

i pojawia nam się napis INITIALIZING

wtedy puszczamy klawisze i mamy status

TRANSMIT DATA

 

05_transmit_data.jpg

 

w następnym kroku program pokazuje które wersje mamy na HDD

więc wybieramy wersję nas interesującą

( ja miałem 4.12 i zmieniałem na 4.15)

 

06_wybieramy_wersje.jpg

 

teraz mamy dwa ważne klawisze

BEGIN i VERIFY

klikamy po prostu na BEGIN

i leci nam programowanie

nie powiem trwało to parę minut

 

07_begin_testuj.jpg

 

na dole jest belka z % ile już się zrobiło

czekamy cierpliwie aż skończy

co sygnalizowane jest komunikatem

 

i to w sumie wszystko z podnoszenia firmware w HC montażu Celestrona

co możemy sprawdzić w MENU - UTILITIES - VERSION

 

08_po__testach.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak samo robimy przy podnoszeniu wersji MotorUnit

 

MC_01.jpg

 

przy samym podnoszeniu wersji wybieramy teraz inne rewizje firmware

standardowo w Celestronie MC jest 5.07

ja wgrywałem 5.14

wybieramy który kontroler silnika chcemy podnieść

bądź jak ja - obadwa

 

MC_02.jpg

 

całość zajmuje dużo czasu - naście minut koło

oczywiście nie możemy tego przerwać (stąd moje zabiegi robię na notebooku - w razie gdyby przez przypadek zabrakło na osiedlu prądu )

 

na dole mamy % które leniwie jak żubr w puszczy lecą sobie do przodu

 

 

MC_03.jpg

 

i to już wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest dokładnie ten kabelek :lol:

 

na kontrolerze pojawiała się masa poprawianych popierdółek

 

Słońce w pozycjach GoTo, błąd ustawienia na polarną, SYNC na pilocie oraz programów na PC połączonych z montażem, możliwość zmiany intensywności świecenia pilota, możliwość podejrzenia wersji firmware, mozliwość podniesienia MotorControl przez pilota (HC musi mieć ver 4.13 minimum żeby to zrobić), możliwość ustawienia na dowolną gwiazdę inna niż polarna :blink: oraz co mnie interesowało inne ustwaianie pozycji - bardziej dokładne jak pisze Celestron -

The hand control now uses precession to calculate current coordinates rather than using static J2000 coordinates. After polar alignment it is no longer necessary to repeat the star alignment. User is now prompted automatically for the time during alignment if a GPS module is not in use.

 

 

na silnikach masz poprawki że

nie zawijają głowicą DEC tak że kabel się wyrwie albo rozleci gniazdko :blink: ,

pierwsza prędkość masz 0,5 gwiazdowej dzięki czemu łatwiej ręcznie guidować montaż :blink:

plus jakieś popierdówki do których Celestron się nie przyznaje :ha:

 

co do zasadności takiego apgrejdu - to jeszcze nic nie wiadomo, bo wiadomo :ha: że pogoda nie rozpieszcza a testy na suficie nic nie dają :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zrobiłem kabelek ;) (całe 3,5 kosztował) Soft wgrany bez problemu, na razie próbuję rozgryźć zmiany które się pojawiły, tylko mam pytanie co do jednej opcji: "cone value", nie bardzo mogę to znaleźć w jakiejkolwiek instrukcji dlatego się upewniam - chodzi tutaj o kąt nachylenia tuby do osi montażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pomnę gdzie dokładnie, lecz w jakiejś recenzji

czytałem o tym że na Advanced GT - pojawił sie Alignment na 3 gwiazdkach

dzięki któremu to obliczał sobie montaż własnie nie dopieszczenie tuby względem montażu

czyli dokładnie tak jak piszesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprawdziłem na suficie i rzeczywiście ;) Ale nie jest to osobna opcja wyrównania na 3 gwiazdach tylko po wyrównaniu na 2 + co najmniej jednej dodatkowej gwieździe pojawia się w "Cone Value" wartość obliczonego kąta pomiędzy osią teleskopu a osią montażu, przy następnej pogodnej nocy pewnie mi się przyda ta opcja, bo domyślam się że trochę nie dopieszczony zestaw pod tym względem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
to jest dokładnie ten kabelek :lol:

 

Witam,

 

A to jest też ten kabelek? http://deltaoptical.pl/kabel-programowy-ce...-gps,d1342.html

 

Czy jest jakaś nowa wersja NexRemote w której funkcja "Polar Align" jest już nie tylko z użyciem Gwiazdy Polarnej? W montażu (CGEM) mogę robić to na inne gwiazdy, a w NexRemote tylko na Polarną.

 

Czy zmiana softu na nowsze wersje dała Wam jakąś poprawę precyzji śledzenia?

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Tak to ten kabelek, ale jak potrzebujesz coś takiego zastanów się czy nie lepiej samemu go zrobić lub zlecić to jakiemuś znajomemu, bo koszt części na kabelek to maksymalnie 5 zł - wiem, bo sam robiłem sobie ten kabelek.

 

W sofcie 4.15 jest "Polar Align" na wszystkie gwiazdy z katalogu "Named stars".

 

Co do precyzji niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo nawet jeszcze nie miałem okazji przetestować :(

 

Dzisiaj poczytam o najnowszej, marcowej wersji 4.16, jakie zmiany wprowadzili i może się zdecyduję na kolejny update.

 

Oto zmiany w wersji 4.16 w stosunku do 4.15:

 

- southern hemisphere fixes

- SAO align star fixes

- Improved GOTO approaches on extended meridian

 

Oraz zmienny w sofcie sterowników silników:

 

* Corrected bugs in slew limits (now called RA Limits) and improved precision to 1 degree.

* Higher precision is only accessible with version 4.16 and later of the Hand control.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez kkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sofcie 4.15 jest "Polar Align" na wszystkie gwiazdy z katalogu "Named stars".

 

Czesc,

Dziękuję za odpowiedzi.

W jednym miejscu jest drobne nieporozumienie: pytam o "Polar Align" i możliwość użycia innych gwiazd niż Polarna w wirtualnym pilocie (program NexRemote) a nie o nowy soft do pilota rzeczywistego.

 

Tu moje pytanie do którego się odnoszę:

Czy jest jakaś nowa wersja NexRemote w której funkcja "Polar Align" jest już nie tylko z użyciem Gwiazdy Polarnej? W montażu (CGEM) mogę robić to na inne gwiazdy, a w NexRemote tylko na Polarną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może inaczej odpowiem, align na polarną w nowym firmware taki sam jak opisujesz w CGEM, czyli nie tylko z wykorzystaniem gwiazdy polarnej, ale również z innymi gwiazdami z katalogu "named stars".

Rozumiem, czyli "Polar Align" w Waszych montażach nie miał dotychczas tej funkcji i teraz poprzez upgrade softu do pilota daje się to osiagnąć. Z tego wniosek ze NexRemote póki co został w tej kwestii w tyle. No to czekamy na nowszą wersję ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Z tego wniosek ze NexRemote póki co został w tej kwestii w tyle. No to czekamy na nowszą wersję ...

No i jest nowsza wersja: 1.6.25 która daje możliwość ustawiania na Pn nie tylko na Polarną, ale na każdą inną gwiazdę. Pewnie ta wersja jest już od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz to odkryłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zassałem najnowsze wersje - dziś zapodam upgrade'y

 

co do allign - czytałem podobnie - podnosi precyzję GoTo w rejonie nieba - obniżając na reszcie

i ciekawi mnie to Caliibrate Mount

czy to trzeba zawsze robić ??

 

a tak swoją drogą można by wypunktować dobre nawyki

czyli w punktach po kolei co i jak z menu wybierać

1. ustaw montaż

2. po uruchomieniu odpal calibrate mount

.

.

.

.

na koniec

fefnaście :szczerbaty: - wybierz goto home position

fefnaście :szczerbaty: - wybierz hibernate

wyłącz montaż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

co do allign - czytałem podobnie - podnosi precyzję GoTo w rejonie nieba - obniżając na reszcie

i ciekawi mnie to Caliibrate Mount

czy to trzeba zawsze robić ??

 

...

 

Może by sie przydało obecny wątek i ten: http://astro-forum.org/Forum/montaze-Celes...ych-t26431.html skleić w jeden np o tytule: "montaże Celestrona - software i obsługa" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tych wątków na C jest jeszcze kilka - więcej niż dwa moje :Boink:

 

ciekawi mnie jedna rzecz

wgrałem wszystkie upgrade z powodzeniem

 

mam silniki oba na 5.16 oraz kontroler na 4.16

 

co ciekawe nowa wersja NexRemote nie ma w spisie wyboru najnowszego firmware tylko 4.15

 

puszczałem testy na suficie i nie było żadnych zaciachów

ale jak znam życie

kra, kra , kraaaaaaa

wyjdzie na Wale bądź innym wyjeździe

:Boink:

taki już AstroLajf

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.