Jump to content

galaxia114/900 czy uniwersał 170/900


Guest
 Share

Recommended Posts

Człowieku już Ci napisałem na astroamatorze ani jedno ani drugie. Co ty masz za metodę dublowania postów i tu i tam to samo po dwa razy:-)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Poszukaj teleskopu o odpowiednich dla Ciebie parametrach optycznych i jakościowych a cena jest parametrem wtórnym, pamiętej o tym, ceną potem nie obserwujesz tylko teleskopem   :o:):D ;D

Link to comment
Share on other sites

Jeśli potrzebujesz sprzętu na początek to polecam lornetkę 10lub15x50. Przez to też trochę zobaczysz a i praktyki w odnajdywaniu obiektów możesz nabyć. W międzyczasie możesz zbierać na lepszy sprzęt. Ja przed zakupem teleskopu lornetowałem jakieś 2 lata. A i dzisiaj z chęcia do lornetki powracam.

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witam

A wg mnie skoro masz nieprzekraczalna kwote 1200 zł to zainteresuj sie oferta Quasara i Astrokraka - kup tam czesci i sam zbuduj teleskop. Zwroc uwage ze zwierciadlo 200 mm (czyli o niebo lepsze od galaxii i U) jest za chyba 750 - zł

Mam Galaxie i dzisiaj juz bym jej nie kupil!!! Zdecydowanie ruszylbym tropem budowy teleskopu we wlasnym zakresie. Mam nawet zwierciadlo 200 mm sciagniete ze stanowi i teraz czekam na spokoj i wolny czas!!!

 

Pozdrawiam

Piotr

Link to comment
Share on other sites

Witam

 

Czy ja wiem...!?

Osobiscie nie kupowalbym drogiej lornetki. Jezeli masz owe 1200 zł to nic nie stoi na przeszkodzie krok po kroku zbudowac pieknego newtona.

A lernetka... Ja mam Breaker 40x70 (choc bardziej powinno byc ok. 18x65 ;-) i uwazam ze nie powinna byc wieksza do naszych zastosowan.

 

Choc nie ukrywam ze teraz mysle nad lornetka z MTO (zrodlo: www.teleskopy.pl), to pamietaj ze jak duza lornetka wejdzie w Twoje posiadanie bedziesz musial bezwzglednie wyposazyc sie w montaz/statyw/cokolwiek!

 

Pozdrawiam

piotr

Link to comment
Share on other sites

Witaj gaziol!

Jeśli masz 1200zł, wszystko zależy od Twoich preferencji obserwacyjnych. Do planet konieczny jest jednak teleskop. W takim układzie zbieraj jeszcze trochę na coś dużego, albo refraktor 100mm, albo Newton 150mm, w ostateczności 130mm.  Jeśli mieszkasz w mieście, a chciałbys oglądać obiekty mgławicowe i komety, co łączy się automatycznie z wypadami pod miasto, to lepsza byłaby na początek duża lorneta ze statywem, np. 20x60 lub 26x70 - łatwiejsze w obsłudze i bardziej mobilne. A i Księżyc lub księzyce Jowisza tez widać. Lornetką możesz dostrzec jasniejsze obiekty mgławicowe, ale tylko niektóre wyglądają spektakularnie. Do szczególowej obserwacji np. galaktyk trzeba niestety dużego sprzęta, co jest problematyczne w mieście, bo trzeba mieć czym to wozić w pole. Ewentualnie możesz pomysleć na początek o refraktorze 80mm f/10 na azymutalnym statywie. Sama tuba optyczna nie bedzie zbyt droga[ale w 1200zł chyba się nie zmieścisz], a ogniskowa 800mm zapewni minimalne pow. [np. z okularem 32mm] w granicach "lornetkowych", co zapewni jasny obraz i możliwosci zbliżone do lornety 70-80mm przy obserwacji obiektów mgławicowych, za wyjątkiem pola widzenia, które będzie mniejsze, ale i tak dużo większe niż w dużych teleskopach, co ułatwi obserwacje. Za to na Księżycu zobaczysz już sporo, na Jowiszu dwa pasy, nie wiem jak z cieniami księzyców, za to na Saturnie pierścienie, moze nawet z przerwą Cassiniego. Mobilnośc takiego zestawu nie bedzie wiele mniejsza od dużej statywowej lornety, zaś możliwości nieco tylko mniejsze od newtona 114/900 [np. Galaxia]. Ja po doświadczeniach ze 130mm newtonem nie kupowałbym absolutnie reflektora o mniejszej średnicy, jesli już, to refraktor 80-100mm, bo ten nie wymaga np. studzenia. Co do Uniwersała 170mm, to jest to już dostatecznie duży sprzęt, ale jakość niepewna zdaniem wielu użytkowników. Pozdrawiam

-Jarosław

Link to comment
Share on other sites

Za 1200 na teleskopy.pl/gielda był Tal 100.  Nie wiem, czy nadal aktualny, a i sam portal padł, więc sprawdzić się nie da.  Tak czy inaczej coś z drugiej ręki też może być niezłym wyjściem.

Link to comment
Share on other sites

Crocodile:

Za 1200 na teleskopy.pl/gielda był Tal 100.  Nie wiem, czy nadal aktualny, a i sam portal padł, więc sprawdzić się nie da.  Tak czy inaczej coś z drugiej ręki też może być niezłym wyjściem

Nieaktualne, bo ja go kupilem.   ;) Ale second hand. to faktycznie moze byc rozwiazanie problemu (przynajmniej czesciowe) ograniczen finansowych.

Link to comment
Share on other sites

Jestem przekonany, że nie żałuszesz, bo to niezły sprzęt, a taka cena to już tylko dopełnienie szczęścia.  

 

Tak więc Gaziol - trzeba polować.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.