Skocz do zawartości

galaxia114/900 czy uniwersał 170/900


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukaj teleskopu o odpowiednich dla Ciebie parametrach optycznych i jakościowych a cena jest parametrem wtórnym, pamiętej o tym, ceną potem nie obserwujesz tylko teleskopem   :o:):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli potrzebujesz sprzętu na początek to polecam lornetkę 10lub15x50. Przez to też trochę zobaczysz a i praktyki w odnajdywaniu obiektów możesz nabyć. W międzyczasie możesz zbierać na lepszy sprzęt. Ja przed zakupem teleskopu lornetowałem jakieś 2 lata. A i dzisiaj z chęcia do lornetki powracam.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A wg mnie skoro masz nieprzekraczalna kwote 1200 zł to zainteresuj sie oferta Quasara i Astrokraka - kup tam czesci i sam zbuduj teleskop. Zwroc uwage ze zwierciadlo 200 mm (czyli o niebo lepsze od galaxii i U) jest za chyba 750 - zł

Mam Galaxie i dzisiaj juz bym jej nie kupil!!! Zdecydowanie ruszylbym tropem budowy teleskopu we wlasnym zakresie. Mam nawet zwierciadlo 200 mm sciagniete ze stanowi i teraz czekam na spokoj i wolny czas!!!

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy ja wiem...!?

Osobiscie nie kupowalbym drogiej lornetki. Jezeli masz owe 1200 zł to nic nie stoi na przeszkodzie krok po kroku zbudowac pieknego newtona.

A lernetka... Ja mam Breaker 40x70 (choc bardziej powinno byc ok. 18x65 ;-) i uwazam ze nie powinna byc wieksza do naszych zastosowan.

 

Choc nie ukrywam ze teraz mysle nad lornetka z MTO (zrodlo: www.teleskopy.pl), to pamietaj ze jak duza lornetka wejdzie w Twoje posiadanie bedziesz musial bezwzglednie wyposazyc sie w montaz/statyw/cokolwiek!

 

Pozdrawiam

piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj gaziol!

Jeśli masz 1200zł, wszystko zależy od Twoich preferencji obserwacyjnych. Do planet konieczny jest jednak teleskop. W takim układzie zbieraj jeszcze trochę na coś dużego, albo refraktor 100mm, albo Newton 150mm, w ostateczności 130mm.  Jeśli mieszkasz w mieście, a chciałbys oglądać obiekty mgławicowe i komety, co łączy się automatycznie z wypadami pod miasto, to lepsza byłaby na początek duża lorneta ze statywem, np. 20x60 lub 26x70 - łatwiejsze w obsłudze i bardziej mobilne. A i Księżyc lub księzyce Jowisza tez widać. Lornetką możesz dostrzec jasniejsze obiekty mgławicowe, ale tylko niektóre wyglądają spektakularnie. Do szczególowej obserwacji np. galaktyk trzeba niestety dużego sprzęta, co jest problematyczne w mieście, bo trzeba mieć czym to wozić w pole. Ewentualnie możesz pomysleć na początek o refraktorze 80mm f/10 na azymutalnym statywie. Sama tuba optyczna nie bedzie zbyt droga[ale w 1200zł chyba się nie zmieścisz], a ogniskowa 800mm zapewni minimalne pow. [np. z okularem 32mm] w granicach "lornetkowych", co zapewni jasny obraz i możliwosci zbliżone do lornety 70-80mm przy obserwacji obiektów mgławicowych, za wyjątkiem pola widzenia, które będzie mniejsze, ale i tak dużo większe niż w dużych teleskopach, co ułatwi obserwacje. Za to na Księżycu zobaczysz już sporo, na Jowiszu dwa pasy, nie wiem jak z cieniami księzyców, za to na Saturnie pierścienie, moze nawet z przerwą Cassiniego. Mobilnośc takiego zestawu nie bedzie wiele mniejsza od dużej statywowej lornety, zaś możliwości nieco tylko mniejsze od newtona 114/900 [np. Galaxia]. Ja po doświadczeniach ze 130mm newtonem nie kupowałbym absolutnie reflektora o mniejszej średnicy, jesli już, to refraktor 80-100mm, bo ten nie wymaga np. studzenia. Co do Uniwersała 170mm, to jest to już dostatecznie duży sprzęt, ale jakość niepewna zdaniem wielu użytkowników. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 1200 na teleskopy.pl/gielda był Tal 100.  Nie wiem, czy nadal aktualny, a i sam portal padł, więc sprawdzić się nie da.  Tak czy inaczej coś z drugiej ręki też może być niezłym wyjściem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crocodile:

Za 1200 na teleskopy.pl/gielda był Tal 100.  Nie wiem, czy nadal aktualny, a i sam portal padł, więc sprawdzić się nie da.  Tak czy inaczej coś z drugiej ręki też może być niezłym wyjściem

Nieaktualne, bo ja go kupilem.   ;) Ale second hand. to faktycznie moze byc rozwiazanie problemu (przynajmniej czesciowe) ograniczen finansowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.