Skocz do zawartości

Meade ETX-70 - problem z alignacją


sawes1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam to maleństwo od kilku dni i w żaden sposób nie mogę go alignować. Robie dokładnie tak, jak jest napisane w instrukcji i nic... Poziomuję, ustawiam datę, godzinę, miejsce obserwacji, oraz północ. Dochodzi do menu "align". Wybieram opcję "easy", czyli sprzęt powinien ustawić się na dwie gwiazdy. Wybrałem Syriusza, jako że widzę go z balkonu. Telepik pobrzęczy, pojęczy i ustawia się mniej więcej 20 stopni na wschód od niego. Ustawianie na drugą gwiazdę nie ma już sensu. Próbuję dojechać strzałkami na pozycję Syriusza, ale te w tym momencie nie działaja. Czy coś robię źle? Może ktoś spotkał się z takim problemem? Jedyne czego się doczytałem w necie, to że wina może leżeć w zasilaniu. I w związku z tym drugie pytanie: Czym zasilać? Akumulator żelowy? Są 12V, a tu potrzeba 9V. Power Tank Celestrona odpada - koszt. Akumulatorki podobno szybko padają (w tej chwili jedzie na bateriach). Czyli co zastosować?

Dzięki za odpowiedzi

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego ETX-70 zasilam jakimś wynalazkiem "power station Tronic". Chyba tak to się nazywa. Kosztowało w Lidlu swego czasu kilkadziesiąt złotych. Ale gdzie to teraz można dostać, to nie wiem. Dorobiłem oczywiście odpowiedni kabelek. Co do woltarzu, to mam wrażenie, że 12V też byłoby OK. Pewności nie mam, ale wydaje mi się, że u Weasnera wyczytałem. Poszukaj u niego na stronie: http://www.weasner.com/etx/

Nie wiem, czy Twoje kłopoty wynikają wyłącznie z braków zasilania. Ja na porządnych bateriach nigdy nie miałem tego typu problemów. Popróbuj przeprowadzić procedurę treningu silniczków. Najlepiej popatrz sobie na wideotutorial na stronie meade:

http://www.meade.com/educational/etx%20videos/ Szukaj rozdziału "Train the Drive". Tam jest wszystko łopatologicznie wyjaśnione. Jak już "przetrenujesz" silniczki, powinno być OK. Chyba, że przyczyna tkwi gdzie indziej. W brudnych tarczach enkoderów, jakiś oporach w mechanizmach itp.

 

PS. Z akumulatorkami paluszkami to możesz mieć problem zbyt niskiego napięcia. One dają 1,2V, a więc x 6 daje to zaledwie 7,2V. To chyba za niskie napięcie. Tu może być przyczyna. Ja nigdy nie stosowałem akumulatorków. Zawsze wsadzałem baterie i to dobre jakościowo. Szczególnie polecam niebieskie Duracell Power Pix. Niestety są dosyć drogie i w sumie bardziej opłaca się zaopatrzyć w jakiegoś Power Tanka.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie zkładał od razu, że problem tkwi w zasilaniu.

Miałem b. mało okazji użyć swojego ETXa, ale miałbym takie uwagi:

1. Ustawić sprzęt w pozycji startowej na spokojnie - w pomieszczeniu i przy świetle.

Twarde znaczniki są słabo widoczne po ciemku (czarne wypustki na czarnym tle - warto je zaznaczyć białą farbą). A skala RA to papierowa opaska w ogóle nie przymocowana do korpusu (chiński chłop jeszcze się tego nie nauczył)! W ogóle nie należy jej używać.

2. Przy ustawianiu montażu na północ brakuje choćby prostych celowników typu "muszka". Dlatego należy to robić z dużą starannością.

3. Bardzo dbać aby nie stuknąć i nie poruszyć lekkiego montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Robie dokładnie tak, jak jest napisane w instrukcji i nic... Poziomuję, ustawiam datę, godzinę, miejsce obserwacji, oraz północ. (...)

A co wybierasz przy "Daylights Savings"? Przesunięcie o mniej więcej 20 stopni (a może 15?) sugerowałoby właśnie błąd w tym ustawieniu.

 

Co do zasilania, to od dawna używam zasilacza 12V; teleskop działa bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co wybierasz przy "Daylights Savings"? Przesunięcie o mniej więcej 20 stopni (a może 15?) sugerowałoby właśnie błąd w tym ustawieniu.

....

Dobry pomysł, może to właśnie to. Do tego jeszcze sprawdź, jakie masz położenie w pilocie wpisane (pewnie Warsaw).

Niepokojące jest to, że po ustawieniu na tego Syriusza+20 stopni, nie możesz dostroić strzałkami. Czy wtedy przestaje działać, czy może pojawia się komunikat o błędzie?

W Setupie są jeszcze współczynniki przekładni silników "Az Ratio" i "Alt Ratio", które być może ktoś poprzestawiał przypadkiem. Ale one powinny wrócić do normy po treningu silników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jedna rzecz na filmach, której nie wyjaśniono w instrukcji (dzięki lampka za filmy :D ). Chodzi o ustawienie pierscienia deklinacji w jednej linii z panelem sterowania na montażu. Nie zwracałem na to uwagi , a jest to istotne. Może to rozwiąże problem.

PS. Daylights - no

l

Edytowane przez sawes1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jedna rzecz na filmach, której nie wyjaśniono w instrukcji (dzięki lampka za filmy :D ). Chodzi o ustawienie pierscienia deklinacji w jednej linii z panelem sterowania na montażu. Nie zwracałem na to uwagi , a jest to istotne. Może to rozwiąże problem.

PS. Daylights - no

l

 

Chodzi o pierścień wysokości pewnie. Nie wiem, czy to jest takie istotne. U mnie ta blaszana tarcza przy luźnym pokrętle blokującym oś, obraca się bez problemów i jakoś nigdy nie zwracałem uwagi na jej położenie, a wszystko ustawia mi się zawsze OK. Czy ona nie jest przypadkiem tylko ułatwieniem dla "amerykańskiego użytkownika"?

Ale zrób wszystko, tak jak pokazują na wideo i może będzie dobrze. Ja te filmiki znalazłem, bo nie do końca mogłem skumać procedurę treningu silników. Po obejrzeniu filmików wszystko było jasne.

 

PS. Nie doczytałem widzę ze zrozumieniem Twojego posta. Teraz dopiero czaję o co chodzi z tą tarczą i jej ustawieniem względem panelu sterowania. Ale jakoś nie przypominam sobie, żeby i na to zwracał uwagę. :oco:

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem zgodnie z tym co widziałem na filmie i rzeczywiście po wybraniu Rigel wskazuje mniej więcej okolice aktualnego miejsca pobytu gwiazdy. Sprawdziłem kompasem i Stellarium. W końcu jest widno i pochmurno :D . Ale strzałki do precyzyjnego ustawienia nie działają. Po wciśnięciu słychać jakby silniki miały chęć ruszyć. Ale i tak stoją. Pilot czeka na wciśnięcie entera i najazd na drugą gwiazdę.

 

PS. Strzałki do dokładnego ustawiania działają :D , tylko bestia po każdym wyłączeniu napędu, wraca do najniższej zadanej prędkości. Dlatego miałem wrażenie, ze nie działają. Myślałem, że to ustawienie zapamiętuje :D

Czyli chyba temat jest załatwiony. Pozostaje tylko czekać na niebo i oglądać filmy, dla dokładniejszego zapoznania się ze sprzętem. Jeszcze raz dzięki lampka za filmy i pozostałym astromaniakom za pomoc.

Edytowane przez sawes1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.