Skocz do zawartości

Leo Triplet


Krzysiek Gaudy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Po kilku miesiącach wreszcie udało mi się zebrać kompletny zestaw. Okazało się, że kupno samego teleskopu czy kamery CCD to tylko początek. By zacząć fotografować potrzeba kilogramów złączek, dovetaili, obejm, kabli etc. oraz przede wszystkim - dużo cierpliwości. W każdym bądź razie kluczowe okazało się wyrobienie odpowiednich złączek (dzięki Astrokrak), które pozwoliły połączyć wszystko i przede wszystkim zlikwidować efekt komy na zdjęciach. Dobranie odpowiednich złączek do Takahashi to nie lada sztuka...

 

W sobotę udało mi się złapać kilka godzin bezksiężycowej pogody. Warunki jednak były fatalne - bardzo niska przejrzystość. Efekt przedstawiam poniżej.

5x5 minut L, ST2000XM, -25 stopni, EQ6, FS-60C, self-guiding.

Materiału oczywiście o wiele, wiele za mało, ale w tych warunkach nie było sensu nic więcej robić. Czekam teraz niecierpliwie na pogodę, by pokazać wreszcie coś porządnego :)

Zestaw działa! :)

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

leo_triplet.jpg

Edytowane przez GaudyK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Wczoraj miałem 4 godziny dobrej pogody, świetna przejrzystość, gorszy seeing. Efekt w załączniku. Ciągle uczę się obróbki - wydaje mi się, że cały czas centrum galaktyk są "przepalone" i tło nieba nie podoba mi się.

Spróbuję dozbierać RGB.

L: 6x10 minut + 16x5 minut. Reszta jak wyżej.

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

triplet.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oo coraz lepiej Ci wychodzi, chociaż to pierwsze miało chyba jednak lepsze tło,

bo jeżeli obrabiasz w ps, to używaj sampler toola, wtedy zmierzysz sobie wartość tła i np. najjaśniejszej gwiazdki

na tym zdjęciu tło to 12, a najjaśniejsza gwiazdka ma wartość 244

więc nie jest przepalone, ale jednak za mocno wycięte tło, a po rozjaśnieniu widać ciemne obwódki wokół gwiazdek, a to pewnie na skutek wyostrzania,

i czytaj i stosuj się do tutoriali Tiamata, potrafią zdziałać cuda :)

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie się nie znam, więc może nie powinienem się wypowiadać, ale na tej fotce jest "to coś" i cholernie mi się podoba. Bardzo przypadła mi do gustu graficzność tego zdjęcia i właśnie ten mocniejszy kontrast, nawet kosztem przepalenia najjaśniejszych partii i utraty pewnych subtelności.

Dla mnie bomba!

pozdrawiam

Maras

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

WIELKIE dzięki Sumas za konkretne uwagi - teraz mi tego najbardziej brakuje :)

Przedstawiam wersję już chyba ostateczną, raczej nie będę wracał do obróbki tego, chyba nic więcej nie wymyślę. Przejrzałem zdjęcia innych (Piotra, Twoje), jakie wartości ma na nich tło, jakie wartości mają gwiazdy i powstało coś takiego jak niżej. Bardziej delikatna, stonowana. I chyba najbardziej mi się podoba :) Pełna wersja 1:1 (Crop).

 

LEO_final.jpg

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne postępy :Beer: . Jeszcze kolorek by się przydał...

 

pozdrawiam

Ori

 

Kolorek będzie, już niedługo, jak tylko... pogoda pozwoli. Dążę do tego co Kuba przedstawił na sąsiednim forum ;-) Generalnie na przykładzie tego zdjęcia już widzę czemu obróbka jest wielokrotnie dłuższa niż samo robienie zdjęcia :) Postępy może i są, zwłaszcza w porównaniu do tego co przedstawiłem w pierwszej wiadomości, ale okupione sporą ilością czasu. Nauka B)

 

Pozdrawiam Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.