Skocz do zawartości

Sky-Watcher SK1206AZ3


Julek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od 3 miesięcy jestem posiadaczem refraktora Sky-Watcher SK1206AZ3 i zamierzam dokupić do niego jakąś soczewkę barlowa i okular (posiadam te co dodano do zestawu czyli 25 i 10mm) obserwacje moje będą się skupiać głównie na planetach. Na zakupy raczej przeznaczę niewiele zł więc będzie to raczej dolna półka akcesoriów. proszę o doradzenie mi co mam kupić . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszke zły teleskop sobie wybrałeś pod kątem obserwacji planet.Po pierwsze duża światłosiła w refraktorze achromatycznym będzie wprowadzała abberacje,druga sprawa to na tym montażu azymutalnym obserwacje planet będą koszmarnie uciążliwe.Jeśli jesteś zapalonym planeciarzem najlepiej będzie jak sprzedasz refraktor i kupisz maka 127 na EQ3.W ostateczności kup barlowa 2 cale Soligora,oraz jakiegoś dobrego plossla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł rozbudowy tego refraktora jest jak najbardziej sensowny, wręcz jest to koniecznością przy tym zasobie akcesoriów, który posiadasz. Ale musisz się liczyć z kilkoma problemami wynikającymi ze specyfiki Twojego sprzętu [światłosilny refraktor -achromat F/5], czyli: aberracja chromatyczna i krótka ogniskowa.

W tej chwili masz powiększenia do 60x, więc problemu zwyczajnie nie widać. Jak wejdziesz w zakres powiększeń planetarnych [ponad 100x], szybko zrozumiesz o co chodzi. Tu wyjściem jest filtr obcinający fiolet, np. Baader Fringe Killer lub -V innej marki. Do tego bym doradził filtry kolorowe stosowane przy obserwacjach planetarnych, ale tu musisz poczytać trochę co i jak -ja nie jestem ekspertem, choć przymiarki robiłem.

Osobna sprawa to Barlow i okulary. Masz 2 wyjścia: albo dobry czyli drogi barlow za to mniej i tańszych okularów [te co są w zestawie + ew. jeszcze 1 do maksymalnego powiększenia], albo bez Barlowa za to zakup ze 2 b. drogich krótkoogniskowych okularów z górnej półki, które będą dobrze działać z F/5 i przy ogniskowej od 5mm w dół z na tyle wysuniętą źrenicę wyjściową, by nie przyklejać się okiem do soczewki. Poczytaj np. na Celestii o okularach.

Wariant z barlowem wydaje mi się subiektywnie lepszy przy ogniskowej teleskopu rzędu 600mm, bo ułatwi dobór okularów. Maksymalne powiększenie do planet dobierz sobie na poziomie 130-150x [nie ma sensu więcej, szczególnie na montażu AZ]. Dobrze, aby Barlow dawał się zamocować przed kątówką, bezpośrednio w wyciągu. To wyklucza Barlowy klasy short focus [z krótką tuleją], bo w tym wariancie nie złapiesz ostrości, nawet wykręcając soczewkę [jeśli jest taka opcja ] i montując ją w kątówce -przetestowane na kątówce 90st. z pryzmatem odwracającym, na star-diagonalu może będzie lepiej, bo ciut krótsza droga optyczna. Z drugiej strony krótki Barlow lepiej siedzi normalnie osadzony w kątówce, bo mniej obciąża wyciąg i nie robi się z tego falliczna konstrukcja.

To tak w kwestiach ogólnych.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

No ja widzę że mam podobny sprzęt co kolega Jarek. Maka 127 i Achro 80/400 :D No ale przejdźmy do rzeczy.

Achro f/5 wbrew pozorom nie jest takie złe do planet. Bez sensu jest sprzedawać to i kupować Maka127 chyba że TYLKO I WYŁĄCZNIE interesują Cię Planety i Księzyc. Ja mam barlowa Soligor 2x i Lantana NLV9. W achro 80/400 daje to power 88 i powiem, że Saturn się ładnie prezentuje(jasne to nie Mak i nie ma co tak porównywać ale ty masz też znacznie większą soczewę). Więc tak. Albo weźmiesz Dobry okular krótkoogniskowy klasy NLV 4 i będziesz miał dobry, planetarny okular z dużym ER(dobry do światłosilnego sprzętu), albo dobry barlow i średni okular. Pamiętaj, że Barlow i twój Plossl 10 dadzą już 120x a więc możesz tak naprawdę zostać przy dobrym barlowie. nie znam się na tym, ja kupiłem używanego Soligora od kolegi. Są tez lepsze Barlowy ED ale ponoć dopiero Tele Vue daje idealne obrazy( ale nigdy nie oglądałem) kosztuje jednak 409zł. Ja bym na twoim miejscu Kupił Barlowa plus Fringe Killer, Contrast Booster albo Semi-APO. W powerze 88 na Księżycu aberra daje już o sobie znać. Nie uniemozliwa obserwacji ale obniża jej komfort- szczególnie jeśli z Makiem porównasz. Nie wiem, ktry z filtrów jest najlepszy- spytaj kogoś kto to używał. Filtr zazółca obraz(widziałem na fotkach) ale da się przeżyć, szczególnie że kontrast idzię w górę.

 

Mój typ: barlow plus filtr

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej !! To proszę jeszcze o podanie jakiś przykładowych soczewek , okularów i filtrów .

I jeszcze jedno pytanko podczas ostatnich obserwacji bardzo by mi się przydała nasadka kątowa 90 stopni i teraz jak jest różnica pomiędzy pryzmatyczną a diagonalną ?? tu gość ma coś do sprzedania któraś z nich godna uwagi ?? http://astro-forum.org/Forum/Wyprzedaz-osprzetu-diagonale-okulary-adapter-SCT-t26064.html

Dziękuje wszystkim za porady i POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

No to tak. Myślełme że w zestawie jest nasadka kątowa 90. Jeśli umiesz angielski to tu jest artyków o nasadkach pryzmatycznych i lustrzanych http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=82. Ciebie bedzie interesowało to: "Assuming the same quality of manufacture, prisms give less light scatter, a good thing. And unlike a mirror, they are also self collimating. But they also create false color in scopes with fast focal ratios." Czyli: Pryzmaty daja mniejsze straty swiatła i się same kolimują(cokolwiek to znaczy) ale wprowadzają aberrę w światłosilnych teleskopach. Teoretycznie więc ty powinieneś uzywać luserka, bo masz światłosilny sprzęt. Masz tam tez napisane o stratach światła na lustrach kątówek i co to zmienia(albo czego nie zmienia). Wg. artykułu pisze że straty światła pomiedzy lusterkami, rzędu kilku % są dla oka niezauwazalne. Ale niektórzy ponoć widzą różnicę. Ja nie patrzyłem więc się nie wypowiadam.

 

Z okularów to weź koniecznie szerokokątny SWAN lub Hyperion(tego drugiego nie widziałem w kacji a SWANa mam). Są niedrogie i mają niezłe parametry(chyba że cena nie gra roli :D ) http://deltaoptical.pl/okular-william-opti...-mm-2,d498.html Niestety cena to już 409. Hyperion 31 powyżej 500 kosztuje i to moim zdaniem zbyt dużo. ja bym celował w SWANa duże pole i cena do przezycia. Do planet tak jak mówie, barlowa można kupić. Albo NLV. Ale bralow taniej cię wyjdzie. Nie wiem jak okulary ortho się spisują, może ktoś doświadczony w tej dziedzinie się wypowie

 

Filtr:

http://deltaoptical.pl/filtr-baader-fringe...r-125,d423.html

http://deltaoptical.pl/filtr-baader-contra...r-125,d223.html

 

A tak to działa: http://images.google.pl/imgres?imgurl=http...v%3D2%26hl%3Dpl

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.