Skocz do zawartości

M81 & M82 szeroko


Metatron

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Po raz kolejny postanowiłem sfotografować dwie galaktyki M81 & M82

Tym razem zebrałem troszkę więcej materiału, montaż również spisał się dużo lepiej niż ostatnio :)

Nie jest to rewelacja, ale chyba kroczek lepiej niż ostatnio.

 

Dane:

Canon EOS 40D (nie modyfikowany) + Canon EF 200mm F/2.8L II USM

ISO 800, F/3.5

Klatki:

1 x 240s, 12 x 150s, 5 x 100s, 5 x 60s

 

Pozdrawiam serdecznie

post-1917-1237601855_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem zebrałem troszkę więcej materiału, montaż również spisał się dużo lepiej niż ostatnio :)

Fajne! Nie wiem dlaczego, ale uwielbiam takie zdjęcia z szerokimi ujęciami. Świetnie to wygląda - zawieszone "w powietrzu" dwie galaktyki :D

A na jakim statywie pracujesz? Bo ja nie w temacie :rolleyes:

 

Samo zdjęcie można na pewno jeszcze dopracować - obróbka (tło zajeżdża mi zielenią troszkę, przynajmniej u mnie na monitorze), ale jest naprawdę bardzo OK.

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

Edytowane przez GaudyK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za komentarze oraz karmiki ;)

 

Piotrek dziękuję za szczegóły, 6 dodatkowych galakltyczek :Beer: muszę o nich poczytać

Dzięki znajomemu, mam już cel na kolejne zdjęcie, będzie to M101 w szerokim kadrze, oby pogoda dopisała.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek dziękuję za szczegóły, 6 dodatkowych galakltyczek :Beer: muszę o nich poczytać

 

Jedną z tych galaktyk - NGC 3077 (widoczną nad M81) wziąłem kiedyś za potencjalną kometę i przez kilkadziesiąt minut pilnowałem czy się nie poruszy :P

 

A zdjęcie bardzo ładne - takie szerokie ujęcia są wyjątkowo atrakcyjne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedną z tych galaktyk - NGC 3077 (widoczną nad M81) wziąłem kiedyś za potencjalną kometę i przez kilkadziesiąt minut pilnowałem czy się nie poruszy :P

 

To nic ... ja kiedyś M32 wziąłem za potencjalną kometę. Też jej pilnowałem. Widać nie jesteś sam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj

 

super fotka, uwielbiam szerokie pola. mam pare pytanek - gdzie robiłes zdjęcie, w ciemnej miejscówce? ja próbowałem też uchwycić ten sam kadr, ale jako, że w miescie to nie mogłem dłuższych czasów niż 80 sek stosować i zrobiłem tylko około 1200 sek materiału. jest sens więcej 80 sekundowych ujęć robić, czy muszą być dłuższe ekspozycje by detal uchwycić, a może nie nie tracić na to czasu w miescie?

 

a to efekty mojej nierównej walki. co prawda sprzęt o kilka klas niższy, ale zarysy galaktyk widać

 

222gob.th.jpg

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bamus proponuję wybrać się poza miasto.

Jeżeli fotografujesz Lustrzanką, raczej nigdy nie osiągniesz takiego efektu w mieście jak pod ciemnym niebem.

Osobiście przekonałem się o tym nie raz i porzuciłem całkowicie robienie fotek w mieście i w okolicy, szkoda przecież marnować swój czas na marne wyniki.

Na przykład w mieście klatka 60 sekundowa była jasna jak cholercia, gdzie poza miastem klatka 300 sekundowa wyglądała od poprzedniej dużo ciemniej.

 

To samo tyczy się dłuższych czasów naświetlania, warto zawsze zrobić kilkanaście krótkich, np 30 lub 60 sekundowych, lecz tych dłuższych, powinniśmy zrobić jak najwięcej.

Ostrość również jest bardzo ważna, zawsze lepiej poświęcić kilka klatek na sprawdzenie i dopieszczenie ostrości ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.