Skocz do zawartości

67P/Churyumov-Gerasimenko


BanEr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Widzę że na forum nikt jeszcze na zakładał tematu o tejże komecie, a że jest ona w miarę jasna jest trochę jaśniejsza niż +10 mag to postanowiłem coś o niej napisać.

 

Może najpierw coś o jej odkryciu itp. Kometa została odkryta w 1969 roku przez Klima Churyumova na zdjęciach Swietłany Gierasimienko które "miały" przedstawiać kometę 32P/ Comas Sola. Niestety komety 32P na nich nie było był za to nowy obiekt ktoremu właśnie poświęcony jest ten temat.

 

Według efemerydy kometa powinna już słabnąć oddala się bowiem już od słońca i ziemi. Ale na swojej stronie Seiichi Yoshida podaje że kometa nadal jaśnieje i ma aktualnie ok 9.5 mag w elongacji 45* od słońca (co też może sprawiać drobne kłopoty przy jej obserwacji ale nie jest źle).

W jej obserwacjach przeszkodzi też nieco księżyc który świeci teraz wysoko na niebie krótko po zapadnięciu zmroku, ale w najbliższych dniach czeka nas niezłe widowisko i myślę że warto mimo wszystko poszukać tej komety.

 

3 kwietnia (według CdC) kometa przejdzie na tle Plejad (zatem łatwa będzie do lokalizacji) do tego czasu nie powinna drastycznie zmienić swojej jasności.

 

Tak więc zachęcam wszystkich gorąco do podziwiania tego pięknego tranzytu, bo coś takiego nie zdarza się zbyt często.

Edytowane przez BanEr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę. Na obronę mogę napisać że kilka znanych stowarzyszeń zajmujących się obserwacją komet na swoich stronach podaje że jasność komety waha się w graniach 10-11 mag. Tak więc może istnieją jeszcze jakieś szanse na obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobsonme,

 

Faktem jest, że kilku obserwatorów donosi o jasności ok. 10mag ale główny nurt wyznaczeń jasności skupia się w okolicy 13.5 mag.

 

Te jasności rzędu 13.5 mag, to są jasności z CCD odnoszące się do jądra komety. Wizualne oceny jasności wahają się obecnie w przedziale 9.5 - 11.0 mag. Sam widziałem kometę kilka dni temu i nie sprawiała żadnego problemu w 20 cm teleskopie, a jej jasność oceniłem na nieco mniej niż 10.0 mag.

 

Trzeba jednak zaznaczyć, że (o czym wspomniał BanEr), że obecnie Księżyc jest już całkiem duży i jego obecność na niebie będzie dużym utrudnieniem, przez co przejścia komety przez Plejady nie nazywałbym "niezłym widowiskiem"...

Edytowane przez Piotrek Guzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem że chodzi o pomiary z kamer ccd ale nie chciałem pisać żeby się nie wygłupić jakby coś.

 

Piotrek masz rację księżyc będzie przeszkadzał ale mimo wszystko dalej uważam to za niezłe widowisko. O ile warunki dopiszą kometa powinna być widoczna i jest to okazja do popisu dla astrofotografów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.