Skocz do zawartości

a może na silos dziś ??


Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli masz na myśli dalekie obserwacje, to przejrzystość powietrza dzisiaj jest raczej słaba.

Ja z Dąbrowy G. widzę w tej chwili Elektrownię Jaworzno i dalej już nic - żadnego nawet zarysu gór.

 

Jeśli masz na myśli astro-obserwacje, to nie lepiej z Syberki uciekać od Katowic, niż się tam pchać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i w końcu się udało. Na silosie stawili się: Marcin Zen, McArtur zwany Gumą oraz ja. Wreszcie była okazja wypróbować świeżo zakupiona Syntę 10".

Na pierwszy ogień standardowo poszedł Saturn. Widok standardowo zacny. Później wyłapaliśmy M3 i M13 - z tą drugą było trochę problemu, ale w końcu daliśmy rade. Widok zaiste piękny!! W międzyczasie rzut okiem na M44 w szerszym koncie - też pięknie. Chcieliśmy zapolować na jakąś galaktykę, udało się tylko dojrzeć M109 - a i to na granicy widzialności - światła aglomeracji jednak są zbyt blisko. Z galaktykami trzeba jednak poćwiczyć pod ciemniejszym niebem. Pod koniec przyszła wreszcie kolej na Lutnię z M57. Nie bez problemu, ale jednak udało się dopaść pierścionek. Widok zaskakujący, ech... zresztą co bym nie napisał, słowa i tak nie oddadzą tego uczucia.

Na końcu rzuciliśmy jeszcze okiem na Saturna przez 6mm + barlow 2x... No cóż, zaskoczył nas ten mój Vixen, postanowiłem go jednak się nie pozbywać.

 

Ogólnie wypad moim zdaniem bardzo udany. M13 i M57 ucieszyły najbardziej. Następne spotkanie chyba na Pustyni Błędowskiej.

post-15963-1239867328_thumb.jpg

post-15963-1239867336_thumb.jpg

post-15963-1239867343_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(kicha jakaś z tymi załącznikami, coś tu nie działa jak powinno.)

 

Fajnie, że w końcu udało nam się wybrać na wspólne lukanko.

 

Synta 10" carconosha jest super. Saturn na powerze 400x był niesamowity. M13 przy 200x piękna, rozbita - wyraźnie było widać pojedyncze gwiazdki. M57 zerkaniem wyraźny obwarzanek. Dla mnie to były pierwsze obserwacje takim sprzętem. Efekt powalający. Dzięki!

Co do mobilności synty przekonałem się, że jest zupełnie bez problemu jeśli się ma w miarę duży bagażnik - rozłożenie sprzętu zajęło carconoshowi czyba ze 30 sekund i gotowe, spakowanie to samo :) Moja lorneta też dała radę, bo przy szerokim kącie i sporej światłosile pomagała namierzać obiekty. Ale przy M57 poległa - za diabła nie mogłem znaleźć żadnej mgiełki.

 

Silos mnie trochę rozczarował - spodziewałem się ciemniejszej okolicy. Co prawda na samym Silosie jest ciemno ale dookoła mnóstwo świateł i trudno o odpowiednią akomodację.

 

Moje postanowienie na następny raz: popracować nad znajomością nieba i nie zapomnieć termosa z herbatą :)

Mam też nadzieję, że dołączą do nas kolejne osoby.

Jeszcze raz dzięki, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.