Skocz do zawartości

Legendarna Synta 8" na dobson'ie


mlody188

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

świetna pogoda za/przed nami i pierwsze obserwacje zaliczone (chociaż te najwcześniejsze odbyły się jak jeszcze łysy nie świecił, ale to takie max. godzinne), to trzeba napisać parę słów.

na sam początek pare zdjęć mojej Synty 8" (podziękowania dla sg1):

DSC00184a.jpg atel.jpg

DSC00197a.jpg awyciag.jpg

DSC00201.JPG ja1.jpg

 

Szczerze w ogóle nie żałuję zakupu 8", świetny sprzęt jak dla mnie.

Synta 8" ma swoje gabaryty, tak jak na zdjęciach widać mnie i teleskop (ja mam 185 cm).

teleskop troszkę waży i czasem trzeba się troszkę nadźwigać aby gdzieś go przenieść, ale dla chcącego nic trudnego, każdy da sobie radę.

jako że posiadam prawko i samochód to przejechać kawałek to żaden problem. obserwacja z tarasu też dają dużo radości (taras stosunkowo duży).

Na forum można wyczytać, że poruszanie teleskopem w czasie obserwacji sprawia problemy. na początku na pewno, później trochę wprawy i nie jest tak źle.

jako że posiadam jeszcze gwarancję, nie ingeruję w teleskop, ale jak komuś nie odpowiada np. prowadzenie podczas obserwacji, można wprowadzać ulepszenia, a na forum jest sporo wiadomości na ten temat.

 

na razie obserwacje prowadzę przez okulary które były w zestawie. nie mam porównania jak wyglądają obserwacje z innych okularów, ale te zestawowe nie są aż takie złe :) dają niezłą radochę. przy SP 10 mm, ładnie widać Saturna i można dostrzec przerwę pomiędzy tarczą a pierścieniami, spojrzenie na Oriona i można się uśmiechnąć :).

do tego cała masa innych obiektów na naszym niebie :szczerbaty:

 

Pewnie z czasem poczuję niedosyt i zacznę się rozglądać nad czymś większym. ale wpierw inwestoring w okulary + inne bajerki.

 

tutaj dwa zdjęcia z obserwacji:

saturn.jpg wizualnie wygląda o niebo lepiej. jako, że zdjęcie robione z ręki stąd taka jakość. // SP 10 mm.

a2.jpg i pan Łysy // SP 25 mm.

 

kolejne obserwacje przede mną, postaram się wkrótce coś ponownie napisać :)

teleskop już się chłodzi :) pogoda jak na razie dopisuje. byle się chmury nie pokazały.

 

Pozdrawiam i życzę wszystkim pogodnego nieba!

mlody188

 

edit:

obserwacje część pierwsza-> http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=340837

porównanie wielkości Synta 8" i 12" -> http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=341856

Edytowane przez mlody188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zwykła cyfrówka Sony DSC H50. przy ręcznych ustawieniach :)

+ delikatna obróbka w PS.

fajne zdjęcia, ale... w przypadku Księżyca to nie była delikatna obróbka PS, bo jak dla mnie zdjęcie jest zbyt "wyostrzone" - wygląda tak, jak kiedyś by wyszło na kontrastowych błonach reprodukcyjnych...

 

P.S. skąd dookoła brzegu Księżyca taka biała obwódka, bez szczegółów ?

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

 

fajne zdjęcia, ale... w przypadku Księżyca to nie była delikatna obróbka PS, bo jak dla mnie zdjęcie jest zbyt "wyostrzone" - wygląda tak, jak kiedyś by wyszło na kontrastowych błonach reprodukcyjnych...

 

P.S. skąd dookoła brzegu Księżyca taka biała obwódka, bez szczegółów ?

 

Masz rację zdjęcie było wyostrzane, a także trochę ściemnione, aby ukazać więcej szczegółów. może słowo delikatnie było nie odpowiednie, ale jakoś za dużo też tutaj nie majstrowałem.

u góry, tam gdzie jest taa bardzo rzucająca się w oczy biała obwódka była taka hmm niebieska obwódka (nawet nie wiem jak to nazwać, bo dopiero przy powiększeniu się zwracało na nią uwagę), widocznie przy balansie musiałem przeoczyć, że wybieliło tak bardzo. zauważyłem tą obwódkę dopiero wczoraj pod wieczór. :Boink:

jeżeli uważasz że za bardzo majstrowane, następnym razem będzie mniej :)

 

# robson999 dziękuję za słowa uznania.

 

Pozdrawiam

mlody188

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj ponownie rewelacyjna pogoda. :)

to ponownie można było popatrzeć w niebo. i sfocić pana Łysego ;)

 

dla porównania wrzucam parę zdjęć z wczorajszej obserwacji, tak dla porównania 3 te same zdjęcia przy różnej obróbce.

i pytanko które lepsze?

moon_samkontrst.jpg 1) jedynie zmodyfikowany kontrast + delikatne ściemnienie.

moon_wyostrz.jpg 2) kontrast, delikatne ściemnienie + wyostrzenie.

moon_mocnewyostrz.jpg 3) kontrast, mocniejsze ściemnienie + mocne wyostrzenie

 

Pozdrawiam

mlody188

Edytowane przez mlody188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSC00201.JPG

 

Widzę, że kolega prawidłowo przygotował się do eksploatacji i przenoszenia synty na dłuższych dystansach, sądząc po sprzęcie w tle...

Gratuluje zakupu i zadowolenia, masz farta z pogodą, widać w Twoim przypadku klątwa niepogody po kupnie jakoś nie zadziałała.

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

(...) dla porównania wrzucam parę zdjęć z wczorajszej obserwacji, tak dla porównania 3 te same zdjęcia przy różnej obróbce.

i pytanko które lepsze?

(...)

Pozdrawiam

mlody188

 

jak dla mnie - to "ujdzie": 1) jedynie zmodyfikowany kontrast + delikatne ściemnienie.

 

Chciałem to zdjęcie trochę poprawić, ale jak zobaczyłem wykres tonalny zdjęcia, to zrezygnowałem - nie ma tam chyba połowy półtonów...

Światła kończą się chyba na jasności ok. 200, a większość tarczy Księżyca ma jasność poniżej 100 (w skali 0 - 255). Wygląda to tak, jakby wskutek zbyt dużej kompresji "jpg" zmniejszono ilość odcieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że kolega prawidłowo przygotował się do eksploatacji i przenoszenia synty na dłuższych dystansach, sądząc po sprzęcie w tle...

Gratuluje zakupu i zadowolenia, masz farta z pogodą, widać w Twoim przypadku klątwa niepogody po kupnie jakoś nie zadziałała.

 

pozdrawiam

Ori

 

alee.. nie obeszło się bez chmur. pierwszy tydzień musiałem cierpliwie czekać, sprzęt złożony a na niebie masa chmur.

Później pogoda była łaskawa i pozwoliła mi poobserwować godzinkę i znowu przyszły chmury.

co do tła :szczerbaty: nie miałem jak jej przesunąć (ławeczki) stąd taki bałagan w tle ;p

hehe, faktycznie przy dłuższych dystansach trzeba się troszkę napocić <_<

 

(...)

jak dla mnie - to "ujdzie": 1) jedynie zmodyfikowany kontrast + delikatne ściemnienie.

 

Chciałem to zdjęcie trochę poprawić, ale jak zobaczyłem wykres tonalny zdjęcia, to zrezygnowałem - nie ma tam chyba połowy półtonów...

Światła kończą się chyba na jasności ok. 200, a większość tarczy Księżyca ma jasność poniżej 100 (w skali 0 - 255). Wygląda to tak, jakby wskutek zbyt dużej kompresji "jpg" zmniejszono ilość odcieni.

powiem szczerze, że nie wiem czym to jest spowodowane, mogę na pw przesłać oryginalne zdjęcie z max. rozdzielczością to zobaczysz czy da się coś zrobić.

za wszelkie rady i opinie dziękuję.

 

Pozdrawiam

mlody188

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

(...) powiem szczerze, że nie wiem czym to jest spowodowane, mogę na pw przesłać oryginalne zdjęcie z max. rozdzielczością to zobaczysz czy da się coś zrobić.

za wszelkie rady i opinie dziękuję.

 

Pozdrawiam

mlody188

prześlij (nie wiem tylko, jakie jest ograniczenie rozmiaru zdjęcia na PW, ale może do 1 MB wystarczy...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj miałem świetny seeing, wyśmienite warunki, chociaż stosunkowo chłodno, wręcz mroźno i wietrznie (na łące). no ale nie mogłem takiej okazji przepuścić, wpierw teleskop do samochodu i na łąkę :) ok godz. 20:25 sprzęt rozstawiony i się chłodzi. łąka trochę oddalona od domu, ale bynajmniej kawałek od sodówek i zachodnie i północne niebo dla mnie :szczerbaty:

 

na obserwacje wybrałem się w towarzystwie uroczej damy ;)

na pierwszy rzut poszedł Merkury, jako że to właśnie na niego wybrałem się w "pole" i stwierdzam, że na Merkurego mam za małego powera (120x). widoczna faza Merkurego, ale za nic w świecie nie mogłem ustawić ostrości ;/ bardziej przypominał bardzo dużą gwiazdę aniżeli planetę, może momentami widać było zarys Merkurego. Chociaż o wiele lepiej wyglądał z łąki, niż z tarasu. i tak jestem zadowolony :szczerbaty:

 

Kolejnym obiektem zainteresowania był Saturn, tutaj widać szczególnie było o niebo lepsze warunki, Saturn - aż miło się patrzyło (przy okularze SP 10 mm). Znajoma była zachwycona ;D najpierw pokazałem jej Saturna przez szukacz :szczerbaty: i mówi do mnie "taka no gwiazdka" a później przez teleskop i "wow" :)

 

Za wcześniej było na Oriona (próbowałem też odnaleźć M31 ale zrezygnowałem), nie mówiąc już o innych DSach, więc troszkę pobłądziliśmy po nieboskłonie zatrzymując się na poszczególnych obiektach, ale nie sposób je opisać :szczerbaty:

Tak czy siak koleżanka była zachwycona :) może uda mi się ją zarazić tą pasją. Jako że było strasznie chłodno, wiatr hulał na prawo i lewo, postanowiliśmy uciekać, bo ciężko bylo tam usiedzieć.

 

Wtedy pozostało mi wyciągnąć teleskop na taras, co też od razu zrobiłem, tam tak nie wiało i zaopatrzyłem się w skórzane rękawiczki i było ciepło :).

jedyny minus to strona wschodnia i południowa (przeważa) czyli byłem skierowany w stronę miasta. ale seeing był bdb więc szkoda było tego nie wykorzystać.

 

i ponownie wrzuciłem Saturna, ale już na spokojnie.

świetnie widoczne pierścienie i dostrzegalna przerwa między tarczą a pierścieniami, a dodatkowo księżyce: Enceladus, Dione, Rhea, Tytan i Japetus (o ile mnie pamięć nie myli).

 

skoro już byłem w pobliżu Saturna to wybrałem się popatrzeć najpierw na M65 & M66 oraz ngc 3628

Jako że obserwacje na okularach dodawanych fabrycznie, to za wiele oczekiwać nie mogłem, między M65 a M66 widać było różnicę, M66 typowo owalna, natomiast M65 bardziej podłużna, NGC 3628 taka mgiełka, ciężko do opisania ;p

 

następnie w prawo od Saturna podziwiałem M96 & M95 - kulkowate galaktyki blisko Siebie oraz NGC 3384 mi osobiście wyglądała na jajkowaty kształt.

 

później zabładziłem w okolice Wielkiej Niedźwiedzicy, czyli w okular wpadły: M82 & M81. dodatkowo w drodze do emek trafiła mi się "spadająca gwiazdka" :)

M81 -> bardzo ładnie widoczna, jaśniejące jądro, mgiełka na około, w porównaniu do reszty większa i lepiej widoczna.

M82 -> na 82 jakoś tak baaardzo lubię spoglądać, świetnie się prezentuje, taka podłużna i duża.

 

Następnie postanowiłem spojrzeć na słynną na forum M51, widoczne dwa jądra, wiadomo, że nie ma co liczyć na takie widoki jak prezentowane zdjęcia w dziale astrofotografia, ale i tak rewelacja!

 

Dzień wcześniej spoglądałem z balkonu ode mnie z pokoju na dwie gromady otwarte NGC884 i NGC869, a także na Merkurego, ale strasznie wyglądał ;p + jakieś dodatkowe niezidentyfikowane obiekty, tak aby oko nacieszyć.

 

 

Pozdrawiam serdecznie

mlody188

Edytowane przez mlody188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania umieszczam zdjęcie mojej Synty (8") i Synty Marka (b.makowiecki) (12").

(zdjęcie umieszczone również w recenzji http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=341620 )

 

syntas.jpg

 

12" to już na prawdę kawał porządnej rury. Ósemka wydaje się taka chudziutka ;p

 

Pozdrawiam

mlody188

Patryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i kolejna nocka obserwacyjna za mną.

tym razem wybrałem się na podwórko w pobliżu domu, w taki kącik który udostępnił mi widok głównie na północne niebo.

 

Na pierwszy rzut poszedł, z zresztą jak zawsze, Saturn i próba dojrzenia tranzytów księżyców, lecz za mały power aby to uchwycić. sam Saturn rewelacyjny. ( jak przenosiłem teleskop to sobie specjalnie zostawiłem go w miejscu w którym mogłem dostrzec Saturna, bo później południowo zachodnie niebo zasłaniał budynek)

następnie skierowałem teleskop trochę wyżej na M65 & M66, opisywałem je trzy posty wyżej. w między czasie trafił się sąsiad który chciał popatrzeć co tam widać i zaskoczenie: "to takie coś widać?" :szczerbaty:

 

później nastąpiło przeniesie teleskopu na miejsce docelowe.

Sprzęt rozłożony i odpowiednio schłodzony, laptop gotowy aby mnie prowadzić to zaczynamy działać :)

 

Na sam początek poszły dwie NGC 884 & 869, dwie duże gromady otwarte, świetnie się prezentowały w SP 25 mm. masa gwiazd z widocznymi centrami.

po drodze trafiłem do M103, kolejna gromada otwarta, prezentujaca się według mnie mniej efektownie niż NGC884 i NGC869.

dalej poruszajac się w lewo trafiłem do M52 i ciężko mi ją opisać :szczerbaty: , jest to kolejna gromada otwarta

 

wreszcie przyszła pora na nowe obiekty:

M92 (NGC 6341) - śliczna gromada kulista, ile tam jest gwiazd :) moja pierwsza gromadka kulista wcześniej nie miałem okazji spoglądać na kulki. podążam pomiędzy gwiazdami i patrze jest... i ochhh ;). według mnie jak na kulki to power 120x to za mało, trzeba się zaopatrzyc w coś większego :)

 

kolejna gromadka kulista którą tej nocy oglądałem to:

M13 (NGC 6205) - gromadka prezentująca się lepiej niż M92, hehe, byłem dumny z Siebie :szczerbaty: śliczna eMka.

 

Na sam koniec uciekłem w okolice Wielkiej Niedźwiedzicy i ponownie zaatakowałem M51, M81 & M82.

M51 opisana trzy posty wyżej i nic się nie zmieniła ;p

natomiast eMki 81 & 82 jakby bardziej wyraźne. eM 82 - podłużna, długa, rewelacyjnie się prezentuje. kiedyś się zbiore i będę próbować ją i jej koleżankę szkicować.

 

obserwacje prowadzone z (pod?)miejskiego nieba.

 

W tym tygodniu powinien trafić do mnie barlow 2x vixen deluxe :).

postaram się napisać parę słów odnośnie tego barlow'a :)

 

Pozdrawiam

mlody188

Edytowane przez mlody188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dni sobie mijają, barlow deluxe 2x vixena dotarł i przeszedł pierwsze próby.

niby to na zwykłych okularach dodawanych do zestawu z Syntą, ale przeszedł :szczerbaty:

 

moja pierwsze wrażenia to:

porządnie wykonany (made in Japan :D), niby troszkę długi, ale według mnie komfort obserwacji aż tak bardzo nie spada.

teraz patrząc na Saturna to aż miło, wrzucam zestawowy okular 10 mm + barlow co mi daje powiększenie 240x i ładny zarys Saturna.

jedni narzekają że Saturn za szybko ucieka z pola widzenia, na pewno jest różnica porównując samo 10 mm, a barlow +10 mm, ale delikatnie przesuwając teleskop co parę chwil i wszystko gra :))

trzeba troszkę się pomęczyć aby ustawić dobrze ostrość, chociaż to może jest jednak wina warunków (duża wilgotność, ruchy mas powietrza), bo momentami jest bez problemowo od razu innym razem trzeba się trochę pomęczyć. (dam znać jak kto wygląda przy lepszych warunkach i bardziej ciemnym niebie) kolejny krok to będzie zakup NLV 7 mm, ale to z czasem jak fundusze pozwolą (mam nadzieję że będzie różnica między tym zestawowym okularem a NLV :szczerbaty: )

tymczasem barlow testowany również na ISS w połączeniu z 25 mm okularem, daje bardzo ładny zarys stacji z widocznymi bateriami.

ISS również oglądane wyłacznie przez okular 10 mm, co daje powiększenie 120x. teraz ta stacja dopiero błyszczy :)

dzisiaj była próba złapania jej barlow + 10 mm, nie wiem czy to nie za dużo, ale to już wyższa szkoła jazdy :D były momenty, gdy udawało mi się ISS złapać w polu widzenia :) ale jak zaczeła nade mną górować to nie było szans nadążyć za nią. dlatego przerzuciłem sie na mniejsze powiększenie.

 

jeszcze kilka słów o montażu dobson'a.

niektórzy narzekają że ciężko się prowadzi i w ogóle.

samo prowadzenie w celu odnalezienia mgławic, planet, gromad to według mnie nie problem, może i nie ma tej czułości jak przy montażach innego typu, czuć to przy większych powiększeniach, ale nie jest to jakieś takie strasznie odczuwalne. da się z tym żyć i obserwować. kwestia przyzwyczajenia. ludziom którzy lubią nadzwyczajną wygodę faktycznie może nie odpowiadać.

 

Taką Syntą na montażu dobson'a, śmiało można obserwować przeloty ISS (a wiadomo, że wolno to to się nie porusza) co już udowodniłem tutaj i w postach związanych z ISS. ręczne prowadzenie, trochę wprawy i efekty całkiem niezłe wychodzą. a ile radości sprawiają, jak się uchwyci cały przelot międzynarodowej stacji kosmicznej :szczerbaty:

 

Czasem jest niedosyt, że chciałoby się więcej zobaczyć, ale to z czasem, będę poszerzać asortyment sprzętu i pewnie efekty będą lepsze.

Szczerze nie żałuję pieniędzy wydanych na Syntę i barlowa :). do obserwacji wizualnych jest to bardzo dobry sprzęt.

 

Pozdrawiam i życzę pogodnego nieba!

Patryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz od razu kupować okularu 7mm. Wykręć element optyczny z Barlowa (odkręć od tulei), i wkręć w gwint filtrowy okularu 10mm . Daje to powiększenie około 1,5x. Sprawdzone naocznie, doskonale zgrało się z moim ortoskopem :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja używam barlowa celestrona ultima i bardzo go sobie chwalę,tak jak Twój deluxe jest jednym z lepszych w tej klasie.Co do zakupu NLV7 to dobry wybór w cenie do ok300zł za używanego (gdyby miał większe pole... :rolleyes: to byłby wówczas LVW :szczerbaty:) świetny w syncie 8 jak i 12 -aczkolwiek czasami ciemnawy.Ja kitowego SP10 zastąpiłem LV10 wygodniejszy,ostrzejszy,lepszy...świetnie sprawdza się z barlowemx2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też używam celestrona ultima i też go sobie chwalę. Co do okularu z krótką ogniskową, to ja zostałbym jednak przy tej 7mm, najlepiej gdybyś dołożył parę stówek i zakupił np. takiego LVW8 albo UWAN7. Są to wspaniałe okulary do małych i odległych galaktyk, mgławic, gromad kulistych a także do odległych gromad otwartych, wiem co piszę naprawdę. Ponadto będzie pięknie współpracował z Twoim barlowem vixena, a duże pole pozwoli Ci dłużej cieszyć się widokami planet w polu widzenia (to bardzo wygodne). No cóż, taka siódemka z barlowem to powiększenie rzędu 340x! Jeden raz dopiero miałem możliwość oglądania Saturna w tym powiększeniu, bez żadnych zniekształceń, obraz był po prostu ostry, oczywiście oglądam w tym powerze częściej ale momentami obraz pływa i trzeba chwilkę popatrzeć i poczekać na ostrość (mimo wszystko warto).

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz od razu kupować okularu 7mm. Wykręć element optyczny z Barlowa (odkręć od tulei), i wkręć w gwint filtrowy okularu 10mm . Daje to powiększenie około 1,5x. Sprawdzone naocznie, doskonale zgrało się z moim ortoskopem :rolleyes:

 

jimix, jednak wolę pójść w stronę nowego okularu, bo wiadomo jakie są te kitowe SP. to nie jest bdb jakość okularów. ale póki co napewo będę kombinował tym co mam :) na razie mi to wystarcza.

później to wstępnie myślałem o NLV, chyba że środki finansowe pozwolą to zastanowie się nad LVW lub UWAN'em wiadomo lepsze pole widzenia.

 

robson999, SławekB - macie rację. jak tylko jakaś kasa odłoży to na pewno zainwestuje w któryś z tych okularów.

 

jak tylko gwarancja się skończy pewnie wprowadzę małe poprawki do montażu i teleskopu :szczerbaty:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.