Skocz do zawartości

Pierwsze wrażenia z Jachranki


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście nie wytrzymaliśmy (Waldek i Ja) i narażając się na gniew żon pojechaliśmy (choć na chwilę) do Jachranki.

Chyba po raz pierwswzy udało sie nam pojechać bez sprzętu i dzięki przychylności niebios mogliy pooglądać przez cudze. Sprzęt Tura wygląda jak Obsesja luknołem tylko raz bo kolejka stała jak po papier toaletowy za komuny. Tur musisz koniecznie zrobić takie krzesełko na szczudłach aby wygodniej obserwować. Udało mi się jeszcze popatrzeć przez Intesa MK-66, Celestrona 150 i LX-50 10". Troszkę pogadaliśmy małe piwko popiliśmy. Wiekopomne dzieło Przema w rękopisie oblukaliśmy. Ludzie szykujcie już kasę bo książka rzuca na kolana. Chłop wykonał kupę dobrej pracy.

 

To jest mój kolega wiecie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malek wrote:

 

"Fajnie ze chociaż przez chwilę mieli niebo."

 

Fajnie fajnie bo zapili by się na śmierć z rozpaczy:-)

 

"A jak ten Intes? I w ogóle kto jest jego włascicielem"

 

Intes jak intes nigdy nie zawiedzie. Taki Maksutow z lustrem 150mm bardzo dobrze wykonana optyka no i mechanika na zachodnim poziomie czego np. o Tałach jak wiesz powiedzieć nie można (znaczy mechanika). Jest to wydaje się wysmienite narzędzie szczególnie dla łowców planet: małe, zgrabne,mobilne o wysmienitych parametrach optycznych ale jak to bywa coś za coś cena ok. 1200Euro za tubę optyczną z dobrym szukaczem. Włascicielem jest Adam Krzemiński z Łodzi, który próbuje rozkręcić interes Ludesa w Polsce. Tak jak wielokrotnie pisałem Europa robi puk puk. Zobaczymy co z tego wyjdzie na naszym biednym polskim rynku. aha ten Mak jest chyba na sprzedaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że jest na sprzedaż ale trochę drogi jak na moją kieszeń. Myslałem natomiast, że dobrym sprzętem dla mnie będzie w przyszłości astrokrakowy Alamak (MAK 150/1500)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nic nie wiem na temat astrokrakowego Alamaku.

Troszkę ogniskowa, krótka jak na Maka

Jeszcze jedno mi sie przypomniało z Jachranki lukam ja sobie przez Celestrona 150 lunetę i oczom nie wierzę aberacja chromatyczna zdecydowanie mniejsza niz w Syncie 150, którą lukałem wielokrotnie. Pomyślałem no tak sprawa jasna dla dużego odbiorcy robią selekcję optyki. W końcu patrzę, a Jesion łobuz jeden diafragmę załozył na obiektyw i się śmieje,że to chromacor III generacji:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to juz wrocilem... :)

O Jachranka, Jachranka - a moze prawdziwiej - JACHLANKA :) )))))))))))

To juz moja druga wizyta w tej osadzie. Trudno zapomina sie takie zjazdy. Atmosfera cudowna. Wrazenie jest takie, jakby sie wszystkich znalo od wielu lat. Granica wiekowa nie istnieje - ludzie mlodzi jak i troche starsi! Piwko, wodka, sprzet, billard, pingpong, slajdy (zdjecia super!). Brak dobrej pogody pozwolil nam na znacznie bardziej zaglebiona "integracje". Jak to mowia - nie ma tego zlego co by na dobre nie wyszlo.

 

Tak jak mowilem, to moje drugie astroparty i wiem jedno - nigy nie opuszcze zadnego nastepnego. Warto rzucic wszystkie troski dnia codziennego i jechac na taki zlot. Wartosc bezcenna! I nie ma znaczenia, czy masz super sprzet, czy malutka lornetke (albo nic) - tu zupelnie nie o to chodzi. Dla mnie to raczej towarzyskie spotkanie ludzi podobnie myslacych - to wrecz zaskakujace, jak bardzo jestesmy podobni :) - tu szczegolnie pozdrawiam tych, z ktorymi mialem przyjemnosc obcowac najblizej!

 

Przechodzac do sprzetu CR150HD - kolor jest na jowiszu i ksiezycu (fiolet). Pytanie brzmi - czy to przeszkadza na tyle, zeby dalej w to inwestowac? Na jowisza jest prosty patent - zalozenie diafragmy na obiektyw. Wtedy poprawia sie kontrast i znacznie spada fiolet! Sprawa jest taka - ze wg mnie ten fiolet nie wplywa na ostrosc widoku - bo mimo otoczki dookola np jowisza, nie powoduje to rozmycia krawedzi - jest super ostra! Zreszta - takiej ostrosci trudno szukac poza refraktorami!

 

Maksutow - rewelacja!!! Nie mielismy przyjemnosci potestowac na innych obiektach niz Jowisz. Jak na taka aperature - obraz w innych takich konstrukcjach raczej wzorcowy i bardzo trudny do dogonienia! Sumujac jakosc z jego wielkoscia + do tego fajna kompaktowa torba trudno zaproponowac komus lepsza alternatywe np do planet. Nie jest tani, ale nie jest to tez jakis b. drogi sprzet. Kosztuje 1200E i jest na sprzedaz (to sprzet nowy). Gdyby nie moje dalesze inwestycje w CR150 (chromacor, napedy, montaz itp) na pewno bez wahania kupilbym go jako 2 sprzet na wakacyjne wyloty w tropiki!

 

Mialem tez przyjemnosc looknac przez TUR'owego giganta - 50cm dobson (pozdrawiam :) . Trudno opisac jakie wrazenie robi ten sprzet. Jest ogromny!!! Nie wiele mniejsze robi tez Syriusz PiotraZ (350). Bardziej przypomina gruby filar niz teleskop - sam bym przez omylke sie o niego oparl :) . A Janusz juz mu robi kolejny "filar" - tym razem ponad 600 - co chyba uplasuje go w najwiekszych polskich amatroskich teleskopach! W 50 widzialem tylko jeden obiekt - byla to chyba M13 - widok super!!! Gwiazdki mozna liczyc - jak dlugoczasowa fotografia!

 

Wreszcie zobaczylem tez EQ6 (montaz). Pawel mocno go tuningowal (elektronika, silniki, laptop, bajery). Ale wszystko o tym montazu mowi to, ilu chetnych bylo, zeby go przytargac do budynku:) - TO POTWOR!!! Solidny, ale dla mnie za ciezki i za duzy!

 

Duze wrazenie zrobily na mnie "wynalazki" Panow z Sochaczewa. Kompletny system sterowania teleskopem wlacznie z GOTO. Bardzo precyzyjny i ladnie wykonany. Sterowany wlasnym sterownikiem z pamiecia. Byc moze sie dogadamy na instalacje i tuning mojej glowicy EQ5.

 

To na razie tyle, chociaz wrazen bylo co niemiara - szczegolnie tych "nieoficjalnych". Musze wreszcie odespac te przegadane godziny.

 

Przypomniala mi sie jeszcze zlaczka katowa Wiliams Optics (Adam mial na sprzedanie). Cudo!!! Mercedes w zlaczkach. Piekne wykonanie - rewelacyjny design. Obejmy miedziane zaciskajace okular, dzieki czemu nie niszczy sie od sruby! Bajer.... Ale cena troche duza (170E) - chlopaki mnie odwiedli od zakupu - moja zona jest wam wdzieczna :)

 

Wszystkim dziekuje za cudowny weekend i do zobaczenia na nastepnym zlocie (to chyba bedzie Poznan). Ci co nie byli - niech zaluja i zrobia wszystko, aby nie popelnic tego bledu kolejny raz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam ja caly czas zaluje

u mnie przez weekend fotonika rownania Maxwella i inne horrory, postaram sie byc na nastepny zjezdzie, chociaz pojecie o astronomii mam na razie niewielkie (praca, szkola i te cholerne zatoki ktore mi uniemozliwily i zimowe obserwacje - a kupilem kamerke od bartka)

 

pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po powrocie   :) Trochę szkoda że nie było jakiegoś APO żeby trochę looknąć, ale może następnym razem ktoś się odważy przywieźć  8)

 

Co do Alamaka, to mogę się co nieco wypowiedzieć, bo sprowadzałem dla Janusza optykę do niego i miałem też okazję poobserwować niebo przez 15 i 20cm wersję tego Maka. Obrazy daje to naprawdę doskonałe, a światłosiła f/10 jest chyba w sam raz dla tych teleskopów - tak aby do mgławic się jeszcze nadawały. Tego 20cm miał kiedyś Tur, ale się pozbył na rzecz "półmetrówki". Ostatnio słyszałem od niego, że ciągle jeszcze tęskni za tym Makiem i może by jeszcze sobie zrobił takiego   :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PiotrC, dzieki za info. Coraz bardziej sie przekonuje do tego teleskopu.Przydałby sie do niego montaż np. EQ5, ale to znowu jakies koszta. Ech, bedzie trzeba odkladac kase.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PiotrC, dzieki za info. Coraz bardziej sie przekonuje do tego teleskopu.Przydałby sie do niego montaż np. EQ5, ale to znowu jakies koszta. Ech, bedzie trzeba odkladac kase.

Pozdr

 

No problem. Na pewno Janusz i Paweł powiedzą więcej na temat tego sprzętu. Wg mnie jest to poważna alternatywa dla sprzętu APO zarówno ze względu na jakość, jak i na cenę. Do tego niewielka długość czyni z tych teleskopów sprzęt jak najbardziej przenośny, no i wymagania co do montażu nie są aż takie duże jak w przypadku refraktorów o podobnej średnicy. Porównaj rozmiary 15cm Maka i np. 15cm refraktora Synty. Oczywiście każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ale to jest zapewne temat do szerszej dyskusji na forum, gdyż te teleskopy są warte większej uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Miras za słowa otuchy! Mam nadzieję, że kilku, moze kilkunastu młodych zapalenców dołączy dzięki mojej ksiazce do naszego grona :)

 

A tak jak Ci mówiłem, byłoby super gdyby ta książka znalazła się w domu swojego nabywcy w..... toalecie. Wiadomo, że książki najlepiej się czyta siedząc na białej Hondzie :) - to by swiadczyłio, ze można przy niej miło spędzic czas.

 

Trzymta się!!!

 

Przemas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No imprezka czadowa, nowości sprzętowe zaprezentowane, szkoda tylko że ochroniarz nie pozwolił nam zrobić slajdowiska w pingpongowym i odbyło się u mnie w pokoju w bardzo kamaralnym gronie  ??? ??? ???

Brakowało sali zbiorowej ze sprzętem audio-video ale za to dobre żarcie i wspaniali ludzie rekompensowali te niewielkie braki lokalowe.

Moim skromnym zdaniem pole obserwacyjne też pozostawiało wiele do życzenia, na przyszłość trzeba pomyśleć o innym  ośrodku z odpowiednim zapleczem świetlicowo konferencyjnym i w mniej zalesiaonym terenie :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrażenia z Jachranki super!!!

Co prawda obcowanie z Jesionem dla mnie nie skończyło się najlepiej, ale na szczęście nie tylko ja się wesoło bawiłem.

Cieszę się, że była okazja się bliżej poznać z kolegami znanymi w większości tylko wirtualnie.

Jestem zmęczony ale zadowolony po imprezie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.