Skocz do zawartości

M63


Krzysiek Gaudy

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze jednak za dużo ;) Ofcoz - to kwestia subiektywna, aczkolwiek trzeba pamiętać, że wyostrzanie tworzy artefakty, czyli np. ciemne kontury, które nie istnieją. Dlatego zawsze sugeruję bardzo delikatne wyostrzanie, albo w ogóle (ja swoich nie ostrze).

 

Właśnie zauważyłem to teraz po Twojej M51. Dzisiaj na wieczór siądę i zrobię wersje niewyostrzone dla porównania tego i M51. Mnie się - nie ukrywam - osobiście bardziej podoba, jak widać szczegół w galaktyce, ale to jak mówisz - na pewno kwestia subiektywna. Stosuje Smart Sharpen i High Pass (czy jak to się tam pisze) + Blur.

 

Skąd wziąłem tyle materiału? Własne obserwatorium to podstawa :) Nastawiam, zostawiam na noc i... samo się zbiera :rolleyes: Pozwala to robić zdjęcia i normalnie funkcjonować na drugi dzień :)

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zauważyłem to teraz po Twojej M51. Dzisiaj na wieczór siądę i zrobię wersje niewyostrzone dla porównania tego i M51. Mnie się - nie ukrywam - osobiście bardziej podoba, jak widać szczegół w galaktyce, ale to jak mówisz - na pewno kwestia subiektywna. Stosuje Smart Sharpen i High Pass (czy jak to się tam pisze) + Blur.

 

Skąd wziąłem tyle materiału? Własne obserwatorium to podstawa :) Nastawiam, zostawiam na noc i... samo się zbiera :rolleyes: Pozwala to robić zdjęcia i normalnie funkcjonować na drugi dzień :)

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

 

No właśnie już drugą noc miałem na zasadzie ustawienia focenia o 1:00 i potem wstałem sobie o 8:30, zamknąłem obserwatorium i ... tyle... spałem z uśmiechem na twarzy. Nawet nie wiem co się sfociło.....I nie ważne, że Canon jest beee.... ważne że działa sobie a nie leży i czeka kiedy to "będe miał chwilę na astronomię w weekend" ....

 

Fotka "mix master mike" ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ważne że działa sobie a nie leży i czeka kiedy to "będe miał chwilę na astronomię w weekend" ....

Dokładnie. Zwłaszcza, że w weekend zazwyczaj pada deszcz :) Trzeba maksimum wykorzystywać to, co się ma, skoro nie mieszka się w Hiszpanii :( A aby wykorzystywać maksimum, każdą dziurę w chmurach, to niestety obserwatorium jest konieczne - doszedłem do tego, jak rozstawianie zestawu zajmowało mi niecałą godzinę. Rozstawiłem-> coś nie chciało zadziałać -> przyszły chmury i się odechciewa astrofoto :burza: . Teraz - otwarcie dachu i włączenie komputera: 3 minuty :)

 

Zgodnie z obietnicą wersja nie ostrzona. Tzn. jedynie minimalny Smart Sharpen z mocnym blurem i Opacity 70%. Ostrzenie minimalne :) Teraz proszę szczerze - która wersja Wam się bardziej podoba?

 

Pozdrawiam Krzysiek

M63_ver2_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzenie minimalne :) Teraz proszę szczerze - która wersja Wam się bardziej podoba?

 

Wersja wyostrzona ma świetny detal galaktyki, jednak na zdjęciu w wersji soft jest lepsze otoczenie samej galaktyki, ładnie widac gwiezdny pył... wyglada na to że musisz zrobić maskę i wyostrzyć tylko sama galaktykę, otoczenie pozostaw w wersji soft.

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, przekonaliście mnie :) Po kilku minutach wpatrywania się stwierdzam, że:

1. Na wersji pierwszej tak naprawdę jeśli chodzi o szczegół wcale nie ma więcej - jest po prostu tylko więcej wycięte, wyostrzone.

2. Na wersji drugiej przez brak wyostrzenia wydaje się lub faktycznie widać, że jest zarejestrowane więcej pyłu.

 

Wniosek jest więc jeden - będę ze zdjęciami bardziej delikatnie się obchodził ;)

Wielkie, wielkie dzięki wszystkim za wskazówki.

 

Pozdrawiam, Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.