Jump to content

nie samym astro człowiek żyje


Recommended Posts

a jeszcze lepiej połączyć oba :Boink:

 

Europejskie Regiony Kultury (EROC – European Regions of Culture) - pod hasłem Wspólnota / Internacjonalizm uczestniczyliśmy razem z Piotrem w pokazie / performensie / evencie / żywej instalacji / sesji * na dachu toruńskiego Centrum Sztuki Współczesnej, oczywiście tydzień przed pokazem i tydzień po - pogoda marzenie, tylko tego wieczoru i tylko w te trzy godziny musiały przylecieć chmury - ale co tam - rycerze hardkoru, walczą do oporu. :lol:

 

Na dachu gdzie są luźno położone kafle(każdy krok wprowadzał teleskop w wibracje że wszystko latało w okularze ), rozstawiliśmy się ze sprzętem, żeby w najgorszych możliwych godzinach - już po zachodzie Słońca a jeszcze przewd ciemnościami, z samego samiuśkiego radośnie rozświetlonego centrum Torunia - pokazać uczestnikom performensu niebo, a raczej coś na niebie - artystka wizualna - bardzo przesympatyczka mieszkanka Kornwalii - Rae Chapman była zachwycona, mimo iż pokazaliśmy raptem Saturna, parę co jaśniejszych gwiazd, czy Alkora z Mizarem , racząc uczestników opowieściami związanymi z pokazywanymi obiektami nieba. Oczywiście zdarzały się też prośby, by pokazać ma przykład raka na niebie, bo pani prosząca jest spod tego znaku - no cóż było bardzo miło i sympatycznie, pokaleczyłem moja tanią imitację angielskiego - umówiliśmy się z panią Rae, na następną wizytę i wspólny wypad na Wał :helo:

 

zdjęć kilka dosłownie - była TV Kornwalijska i co tam jeszcze z wysp Britisz Empajer , całe szczęście nasze poty i gimnastyka polecą tylko w Anglii :ha:

 

* (Niepotrzebne skreślić ) :ha:

 

mały update z lastnej chwili - niestety materiały z naszego performensu polecą w piątek na podsumowaniu całego wydarzenia w CSW, będą władze od wojewódzkich w dół, upssss :ha:

 

eroc.jpg

 

01.jpg

 

02.jpg

 

03.jpg

 

04.jpg

 

05.jpg

 

06.jpg

 

07.jpg

 

08.jpg

 

nasza cudowna fontanna Kosmopolityczna (zaraz obok (tu go nie widać ) jest pierwszy na świecie pomnik Kartofela, czy raczej planetoidy Toruń)

 

09.jpg

Edited by Tadeopulous
Link to comment
Share on other sites

Generalnie było fajnie. Chociaż event był niesamowicie multimedialny i z pozoru nieskładny. Był tam m.in. miks hymnu polskiego, angielskiego i fińskiego puszczony w dniu maksimum Lyridów, do tego wódka Kopernik i kujawska kapela ludowa, a także tablica do wpisywania życzeń (patrz - "spadające gwiazdy"). Generalnie Rae chodziło o spotkanie sztuki z Kosmosem w takim dniu (deszcz meteorów) i w takim miejscu (miasto Kopernika). Chciała pokazać przybyłym artystom niebo i związek sztuki z dziedzictwem kulturowym astronomii, obserwacji nieba. Bidula miała tylko jakiś atlas nieba i okrutnie rozkolimowaną lornetkę Bresser 10x50 (prawdopodobnie z kornwalijskiego Lidla). Myśmy ją tam wsparli ochotniczo. Cała nasza akcja była organizowana u mnie w firmie w przeddzień "eventu".

Tadeo sprawdził się doskonale w roli kosmicznego opowiadacza. Artystki lgnęły do niego masowo. Co zresztą widać na zdjęciach. :szczerbaty: Dzięki przy okazji za przybycie i relację. Mnie tam miało nie być, ale w ostatniej chwili zmieniłem zdanie. :notworthy: :notworthy: :notworthy: Dzięki Efendi, że byłeś.

 

PS. Szkoda, że nie masz Tadeo zdjęć pani w stroju ludowym patrzącej przez teleskop. To byłby hicior.

Edited by Lampka
Link to comment
Share on other sites

Guest seyfert

Szkoda, że nic nam nie wspomnieliście o pokazie na dachu CSW. Wsparlibyśmy was 6-7 teleskopami, ewentualnie językiem angielskim .. :-) Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Szkoda, że nic nam nie wspomnieliście o pokazie na dachu CSW. Wsparlibyśmy was 6-7 teleskopami, ewentualnie językiem angielskim .. :-) Pozdrawiam

 

Nie było kiedy. Ja się dowiedziałem o sprawie w przeddzień imprezy. Syn miał egzaminy gimnazjalne i myślałem, że nie dam rady wyrwać się na dach CSW ze swoim sprzętem. Zadzwoniłem do pierwszej osoby, o której wiedziałem, że może wspomóc imprezę. Czyli do Tadeo. I sprawa była załatwiona. :Beer:

Zresztą w sumie nie trzeba było więcej sprzętu, tylko jeden w miarę przyzwoity teleskop do wizuala. Nie był to otwarty pokaz nieba, tylko wydarzenie artystyczne dla grupki osób. Cała impreza miała w zasadzie polegać na dostrzeganiu meteorów, a do tego nie trzeba sprzętu. Jednak pod zaświetlonym toruńskim niebem nie widzieliśmy ani jednego meteoru i widok Saturna całkiem nieźle zrekompensował te braki. W każdym razie artystka była zadowolona.

Link to comment
Share on other sites

właśnie wróciłem z grilla od przyjaciół

myślałem o koniunkcji

a tu chmury :burza:

 

 

powiedz mi Piotr - czy masz gdzieś materiały z TVNu z którym gadałeś ??

ja szukam moich wypocin w Planetarium, ale jakoś cisza

może tego nikt nie widział i nie było na żywo w TV ??

może nie zbłaźniłem się aż tak bardzo :szczerbaty:

Link to comment
Share on other sites

Ja niestety nie wiem, gdzie szukać filmów z TVN24. Podobna sprawa była z moim wywiadem w sprawie pavimentum. Wywiad nie poszedł na antenę, bo była jakaś przewałka w sejmie i potem znalazłem go gdzieś na jakimś innym portalu (nie tvn24), chyba w wp. Teraz specjalnie mnie to nie martwi, że nie mogę znaleźć, bo z całą pewnością wypadłem kiepsko. Jak pani mnie zapytała czym są dla mnie obserwacje pod ciemnym niebem, to jedyne co mi przyszło do głowy to porównanie z seksem. Ale ugryzłem się w język i coś tam wybełkotałem innego, raczej bez sensu. :szczerbaty:

Planetarium za to powinno być gdzieś do zobaczenia w całości. Nie wiem, czy na A4U nie ma adresu do filmów z "Planetarium". Był tam w każdym razie wątek o tym.

A tu możesz zobaczyć krótki film o EROC. Między innymi wywiad z Rafałem Kołackim i Rae Chapman (od 1:08). Niestety nas nie pokazali.

http://tvk.torun.pl/portal.php?moves=true&...e=1&notice=

Dodam jeszcze, że widziałem gdzieś w lokalnej telewizji wywiad z panią odpowiedzialną za promocję Torunia, która mówiła, że w sierpniu będzie podobna impreza w czasie maksimum perseidów. Idea ma być podobna - spotkanie sztuki i Kosmosu. Ta impreza ma być coroczną i może też będzie wiązała się z pokazami nieba.

Edited by Lampka
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.