Jump to content

Skąd obserwuję

Janko
 Share

Recommended Posts

Myślę, że może być ciekawe a nawet pouczające opisanie miejsc, z których najczęściej prowadzimy obserwacje.

Zaczynam od siebie:

Najczęściej obserwuję z balkonu na ósmym, ostatnim piętrze bloku. Kierunek południowo-zachodni, balkon-loggia częściowo wpuszczony w ścianę, spory: ok. 3 x 1,5 m. Dzielnica: Warszawa-Ursynów, gigantyczne osiedle mieszkaniowe, w bliskim sąsiedztwie uczelni SGGW. B)

Wady:

-miasto, łuna całej Warszawy plus obfite oświetlenie Ursynowa, szalone SGGW i w sumie niewielki udział jasnych okien;

- ograniczone pole widzenia:

- konieczność liczenia się ze snem domowników: nie mogę „tłuc się po nocy”;

- poza tym kwiatki, suszenie i różne rupiecie zawsze obecne na balkonach..

Zalety:

- balkon dostępny w każdej chwili, mogę wykorzystać nawet 5 minut przejaśnienia;

- mogę trzymać na balkonie leżak, rozłożony żuraw - gdy niezła pogoda;

- jestem jednak dość wysoko nad tymi wszystkimi latarniami;

- mogę rozwiesić na lince zasłonę wzdłuż bariery, dodatkowo ograniczając dostęp światła;

- w sumie niezły kierunek obserwacji: widzę górowanie obiektów, mam dobry dostęp do planet i Księżyca na wieczornym niebie, patrzę w przeciwną stronę, niż centrum miasta.

Rzadziej (zbyt rzadko) wyjeżdżam do miejscowości ok. 100 km na wschód od Warszawy - stacja kolejowa Sadowne Węgrowskie, lecz jeszcze kawałek od niej. :astro:

Zalety:

- czarne niebo (park krajobrazowy);

- zaplecze w postaci domu należącego do rodziny i wszystkie związane z tym wygody;

Wady:

- odległość;

- jednak trochę latarń we wsi;

- komary, mgły itp. rozkosze natury.

Ja obserwuje niebo z nieco ubogiego w gwiazdy rejonu bo nie dość że w środku miasta to i balkon nie jest za duży. I na dodatek na parterze.

Najczęściej z balkonu widać konstelacje oriona, woźnicy, byka, wielkigo i małego psa. No kilka razy byłem poza miastem ze swoim teleskopem. tam to dopiero duużo gwiazd. Jak na młodziaka dużo fajnych żeczy widziałem: saturna, marsa no i oczywiście gwiazdy i księżyc. Chciałbym zobaczyć wielką mgławicę w andromedzie ale ona zawsze albo za choryzontem albo za budynkami.

• 8 months later...

Ja mam świetna miejscówkę.Mieszkam daleko od miasta (ok.2 km ode mnie jest naprawdę malutkie miasteczko)Obserwuje z tarasu ,dużego bo ponad 30m2. Z dala od świateł mam widoczność od wschodu aż po zachód(Północ mam troche ograniczoną ale tyko troszeczkę bo dom zasłania na wysokość 1 piętra). Taras jest na poziomie 1 piętra. Mgła mi nie przeszkadza bo jestem wyżej od niej (choć czasami się jakaś rzadziutka zdarza)

Zalety:

-blisko do domu

-można jakiś leżaczek rozłożyć

-jest ciepło (od papy)

-Brak świateł

-doskonała widoczność

wady:

-jak wszędzie KOMARY

Ja obserwuję z podwórka na przedmieściach Krakowa ;) Wygląda to mniej więcej tak:

Wady:

-Spore i dynamiczne LP, nigdy nie wiadomo jakie dziadostwo zacznie w niebo świecić, ponadto z roku na rok na 90% będzie gorzej z tym LP

-Niestety trzeba bardzo uważać, ażeby wychodząc na osberwacje kogoś nie zbudzić (skrzypiące schody wcale temu nie pomagają)

-Zazwyczaj jest ponuro, mimo znacznej zabudowy.

Zalety:

-Dużo miejsca

-Zawszę moge się rozłożyć na stoliku

-Zawsze mogę się rozłożyć na kocu :szczerbaty:

-Nie można narzekać na widoczność

-Blisko do domu, kuchni, gdzie można coś zjeść

Najczęściej obserwuję z suszarni na 10tym piętrze mojego bloku. Widok wschód oraz południowy-wschód i północny-wschód. Południe Lublina w środku osiedla.

Zalety:

-Można tam zanieść wszystko co potrzebne do długotrwałej obserwacji nieba! Jedzenie, picie, stolik, krzesło, ołówki, kartki, przybory do szkicowania, karimata, śpiwór, koc... :lol:

-Szybko można zjechać windą do domu, wziąć co trzeba i wrócić do obserwacji. B)

-Nie ma obawy że ktoś dziwny się do ciebie przyczepi. Różni ludzie chodzą w nocy po osiedlach.

-Szeroka panorama na niebo.

Wady:

-Kaloryfer dający efekt gejzerów rozpraszających obraz, zwłaszcza w zimie. <_<

-Super rozległe LP, obserwować można tylko planety i czasami M45 jak nie ma dużo smogu w powietrzu.

-Brak gniazdka żeby podłączyć laptop z Stellarium.

-Blok obok zasłania kilka stopni horyzontu.

-Smog i LP tworzą świecącą mgłę na kilka stopni nad horyzontem, przez którą nie widać nic.

Edited by Dementorin

Najczęściej niebo obserwuje z balkonu znajdującym się na 6 piętrze, widok mam na południowo-zachodni skrawek nieba. Miasto Kraków-NH.

Zalety:

- wystarczy zrobić dwa kroki w tył aby znaleźć się w ciepłym pomieszczeniu z jedzeniem i piciem

- można wyjść w każdej chwili np. kiedy budzę się o 3, 4 rano i nie mogę zasnąć

- brak jakich kolwiek większych budynków które uniemożliwiałyby obserwacje

- kierunek w sumie bardzo dobry widze większość ciekawszych obiektów

Wady:

- oczywiście LP w końcu to Kraków

- ograniczona widoczność

- uniemożliwienie obserwacji przez niektórych domowników spowodu telewizora w pokoju -.-

Bardzo rzadko ale czasami się zdarza że pojadę do swojego wujka na wsi położonej 20 km od Krakowa

Zalety:

- ciemne niebo (choć widać trochę łuny w kierunku Krakowa)

- tutaj też mam możliwość wyjścia na dach lub polane więc blisko do jedzenia lub skorzystania z łazienki (czasami ważniejsze potrzeby :szczerbaty: )

Wady:

- szczególnie późnym latem wczesną jesienią palenie trawy i innych rzeczy w nocy <_< a dym nie ułatwia obserwacji

- komary one nigdy spokoju nie dadzą...

- zdarzają się szczególnie wtedy jak przyjadę ogniska na które przychodzę żeby porozmawiać z przyjaciółmi więc obserwacje idą czasami w odstawkę

Najczęściej tu:

52st24'N, 20st33'E :)

Plus trochę minut przy każdej współrzędnej. Kiedyś starym złomem Optisana na zdezelowanym paralaktyku (czeka na przeróbkę pod planowaną lornetkę) z łąki obok domku rekreacyjnego lub z sadu. Teraz drzewa wokół podrosły, ale za to "stacjonarny" dom stanął, więc (póki zima) - z balkonu (wystawa południowa), latem pójdę na łąkę nieopodal, przedłużacza wystarczy.

Zalety:

- względnie mało LP (chociaż Warszawa i N. Dwór trochę świecą)

- względnie stabilna atmosfera (bywa)

- mogę się tłuc (ale to już może bardziej zaleta rodziny ;)

- blisko do zasilania oraz... kuchni i kibelka

Wady:

- las od południa (do niedawna młodniak...), w którym stoi dom (za trzy-cztery lata już NIC poza tym, co w zenicie, pewnie z balkonu nie zobaczę)

- mój własny dach - zdestabilizuje mi atmosferę na sporym wycinku nieba widzianym z dostępnej łąki

- komary - są wybitne, godne nakręcenia dreszczowca o nich

- jeden z sąsiadów juz i tak uważa mnie za kosmitę (a to mała społeczność ;), a jak zobaczy mnie na łące z tubą?...

Ja dysponuje działką o wymiarach 90x75m. Jeżdżę także czasami na stary poligon na którym światła miasta zbytnio nie przeszkadzają.

Zalety działki:

- Blisko domu, co oznacza że blisko jest kuchnia i kibelek.

- Małe LP (kilka latarni, ale nie przeszkadzają)

- Drzewa dookoła są powycinane, więc widać duży kawałek nieba.

Wady:

- Komary (chociaż po off-ie jest dużo lepiej ;D)

- Sąsiad (specjalnie przychodzi i wmawia mi że nic tam nie zobacze bo niebo za ciemne xD)

- Dach mojego domu (oprócz kilku krzaków i dachu nic mi nie przeszkadza)

Zalety poligonu:

- Małe LP

- Duży kawałek nieba

Wady:

- Daleko od domu i ciepełka (w lato nie przeszkadza)

- Komary

- Wchodzenie na poligon jest zabronione ale ciiii :D (dlatego jak wojskowi, albo policja chodzą po terenie trzeba sie pakować i wruum, albo przeczekac w aucie)

Dlatego częściej obserwacje prowadzę na działce.

Edited by Safko

- Wchodzenie na poligon jest zabronione ale ciiii :D (dlatego jak wojskowi, albo policja chodzą po terenie trzeba sie pakować i wruum, albo przeczekac w aucie)

To chyba nie za bardzo bezpieczne jak zobaczą Cię z luneta to coś sobie mogę dziwnego pomyśleć :rolleyes: Sam chodzę na ASG w umundurowaniu i spotykałem innych mundurowych ale moje przeżycia z nimi były ok a twoje pożyjemy zobaczymy.. ;)

Ja obserwuję z podwórka domu położonego na południowych obrzeżach Poznania, dom leży na uboczu wsi, pod lasem. widok mam od południa po północny wschód, pozostałe kierunki tylko od jakichś 50-ciu stopni w górę (przeszkadza las). Jeszcze rok temu była to bardzo dobra miejscówka, brak blisko położonych źródeł światła, teleskop praktycznie na stanowisku (stał w garażu, zawsze wychłodzony). Zasięg gołym okiem w dobre noce przekraczał 6, nawet 6,5 mag w kierunku południowym, a syntą 12'' można było zobaczyć naprawdę słabe obiekty. Niestety, okolica bardzo szybko zabudowuję się domkami jednorodzinnymi, przybywa też latarni. Od jakiegoś roku jedną z nich mam pod samym płotem, świecąca wprost na miejsce obserwacji. Tak całkiem dobra miejscówka zamieniła się w mocno średnią, zasięg teleskopu znacznie się zmniejszył, pojawiły się niemiłe odblaski, a tło w okularze stało się pomarańczowe.

Plusy obserwowania spod domu:

- teleskop na miejscu, nie trzeba transpotować

- jeśli stoi w garażu to zawsze wuchłodzony

- bliskość źródeł prądu (oświetlenie, suszarka, itp)

- bliskość komputera z programami astronomicznymi