Skocz do zawartości

M63


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

M63, NGC 5055 - galaktyka spiralna w gwiazdozbiorze Psów Gończych. Odkrył ją Pierre Méchain 14 czerwca 1779 roku, był to pierwszy odkryty przez niego tego typu obiekt. Tego samego dnia M63 znalazła się w katalogu Messiera. William Parsons wymienia M63 jako jedną z 14 "spiralnych mgławic" odkrytych do 1850.

Ze względu na wygląd nazwana Słonecznikiem należy do tej samej grupy co położona 6° na północ galaktyka M51.

 

W ramionach spiralnych Galaktyki odkryto chmury molekularne o masach rzędu miliona mas Słońca i rozmiarach ok. 100 pc[5].

Do tej pory w M63 zaobserwowano jedną supernową - SN 1971I. Rozbłysła 25 maja 1971 r., należała do typu I, osiągnęła jasność 11,8m. [za wikipedia]

 

C8N, NJP, 2KCXM - ok 5h

 

m63_200904_k0a9e.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o k........... dla mnie miazga, bardzo się ciesze że wracasz do wysokiej formy,

gratuluje

Piotrku ja jestem stale w wysokiej formie :) tylko obiekty ktore ostatnio prezentowałem były mniej popularne i trudno je docenić jak się samemu nie sprobuje.

 

Zapraszam wszystkich fotografów do "posmakowania" M108 oraz 5907 i możemy potem pogadać przy piwku czemu tak ciężko było ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie wyszła ta galaktyczka, gratuluję!

Marcin, rzeczywiście są obiekty, które mimo wlaściwie idealnego wykonania, nie będą tak spektakularne na zdjęciach jak np: M42 czy M31. Dlatego doceniam Twoją twórczośc, po prostu mogę zobaczyc jakiś nowy obiekt, którego jeszcze nie miałem okazji oglądac na fotografii. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M63, NGC 5055 - galaktyka spiralna w gwiazdozbiorze Psów Gończych. Odkrył ją Pierre Méchain 14 czerwca 1779 roku, był to pierwszy odkryty przez niego tego typu obiekt. Tego samego dnia M63 znalazła się w katalogu Messiera. William Parsons wymienia M63 jako jedną z 14 "spiralnych mgławic" odkrytych do 1850.

Ze względu na wygląd nazwana Słonecznikiem należy do tej samej grupy co położona 6° na południe galaktyka M51.

 

W ramionach spiralnych Galaktyki odkryto chmury molekularne o masach rzędu miliona mas Słońca i rozmiarach ok. 100 pc[5].

Do tej pory w M63 zaobserwowano jedną supernową - SN 1971I. Rozbłysła 25 maja 1971 r., należała do typu I, osiągnęła jasność 11,8m. [za wikipedia]

 

C8N, NJP, 2KCXM - ok 5h

 

m63_200904_k0a9e.jpg

 

Miazga.

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrku ja jestem stale w wysokiej formie :) tylko obiekty ktore ostatnio prezentowałem były mniej popularne i trudno je docenić jak się samemu nie sprobuje.

 

Zapraszam wszystkich fotografów do "posmakowania" M108 oraz 5907 i możemy potem pogadać przy piwku czemu tak ciężko było ;)

 

Właśnie, robiłem M108, nie ma lekko. Świetne zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.