Skocz do zawartości

okulary Pentaxa


BogdanB

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanie dotyczące okularów firmy Pentax. Czy ktoś z forumowiczów miał przyjemność spoglądania przez okular ortoskopowy Pentaxa? chodzi mi o SMC XO 5mm lub 2,5 mm. Noszę się z zamiarem kupna krótkoogniskowego okularu, który służyłby do oglądania planetek ale i nie tylko. Nie mam dużego doświadczenia, szczęśliwym posiadaczem teleskopu jestem od paru miesięcy i zastanawiam się nad 4 okularami - z których 2 mógłbym kupić. Wariant pierwszy to Pentax SMC XW 7 mm + orto SMC XO 5 mm , wariant drugi to SMC XW 5 mm + orto SMC XO 2,5 mm. O ile zdążyłem się zorientować, Pentax jest uważany za solidną firmę a okulary są raczej wysoko cenione. I wszystko byłoby ok gdyby nie fakt, że ortoskopy Pentaxa mają b. krótką odległość źrenicy wyjściowej - w tym wypadku 3 mm. Nie mam problemów ze wzrokiem - okularów nie noszę ale zgodnie z tym co wyczytałem na przeróżnych forach te 3 mm mogą skutecznie popsuć przyjemność obserwacji. Czy zatem nie wystarczyłby okular SMC XW 5 mm , który ma większe pole i byłby być może bardziej uniwersalny niż ortoskop SMC XO ? Najchętniej kupiłbym sobie szerokokątny XW i jakiś orto który dałby duże powiększenie dedykowane do planet. Spotkałem się z masą różnych opinii, ale raczej wszyscy zgodnie twierdzą ze orto - mimo iż ma małe pole do planet jest najlepsze - tylko ta 3 mm odległość źrenicy. Będę wdzięczny za każdą opinię, szczególnie od użytkowników orto Pentaxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to już taka uroda ortoskopów, wszystkich, nie tylko Pentaxa, że mają bardzo małe ER,

najlepiej by było, żebyś przejechał się do jakiegoś sklepu astro, albo lepiej na jakiś zlot i sprawdził komfort obserwacji przez ortoskopy i np. lantany, wtedy zobaczyłbyś, czy patrzenie przez dziurkę wielkości niemal główki od szpilki, oraz to że nie będziesz mógł zmrużyć oka przed okularem, nie "szorując" o szkło rzęsami, nie będzie Ci przeszkadzało,

a Pentaxy XW mimo, że wielkie i ciężkie, są niezwykle wygodne w użyciu,

ale może napisz jeszcze z jakim teleskopem chcesz ich używać

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Pentaxa 40mm, ale z orthoskopem 5 mm miałem kiedyś do czynienia. O komforcie obserwacji możesz zapomnieć. Natomiast obrazy dawane przez ten okular są piękne. Na planetkach widać szczegóły, które nie są widoczne w innych konstrukcjach okularów, ale są to tak drobne detale, że sam musisz podjąć decyzję czy warto zainwestować tyle kasy w okular, który ma dość wąskie zastosowanie. Ja stawiałbym na komfort... Inna sprawa, że są okulary o tym samym zastosowaniu, a równie dobre o ile nie lepsze...Monocentric TMB. Ja do obserwacji planet od lat używam Naglerów i Powermate x2 i x4. To trochę inna bajka cenowa, ale nie zamieniłbym tego komfortu na trochę lepszą jakość orthoskopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiadam teleskop Meade SN 10 " (przepraszam, zapomniałem że nie wstawiłem w opisie) . Nawiązując do Ryśka wypowiedzi - to przyznam, że brałem też pod uwagę i taką możliwość żeby kupić barlowa powermate x2 (ponoć jest best of the best :) ) zwłaszcza, że mam okular naglera 12 mm - co dałoby mi odpowiednik okularu 6 mm. Niemniej jednak naczytałem się na różnych forach wypowiedzi ludzi, którzy mają duże doświadczenie (napewno większe niż moje) w tej materii z których wynika, że barlow choćby najlepszy zawsze będzie gorszym rozwiązaniem niż uzyskanie takiego samego powiększenia bezpośrednio z okularu. jeżeli chodzi o okulary Pentaxa XW - to sprawa jest chyba przesądzona- wiem że chcę kupić tylko nie wiem czy 5 mm czy 7 mm. Wiem też że chciałbym mieć jeden porządny okular do planet dający duże powiększenie - nawet jeżeli skorzystam z niego tylko 2-3 razy w roku . Pentax XO 2,5 mm dałby mi powiększenie ok 400 x w moim teleskopie, wiem że to bardzo bardzo dużo i że pewnie nieczęsto mógłbym go wykorzystywać. Niestety zupełnie nie mam doświadczenia i nie wiem czy ER na poziomie 3,6 mm (tak wyczytałem na stronie internetowej) jest tak bardzo uciążliwym, że nie warto go kupować. Z drugiej strony - to myślę sobie tak: - skoro producent takie okulary produkuje - tzn, że ktoś je pewnie kupuje, a skoro ktoś je kupuje to może i da się ich jakoś używać ?. Chaczyk może polegać na tym, że najlepiej by było korzystać z nich w suchym klimacie (pustynia w Arizonie) a w Polsce z tą wilgotnością bywa różnie (cyrkulację mamy zachodnią). Proszę o opinię, uwzględniającą teleskop który posiadam.

Rysiek, czy mógłbyś podać jakis link do producenta/sklepu Monocentric TMB. Nie słyszałem o tej firmie. Najlepiej gdyby to były jakies namiary w USA - bo właśnie tam prawdopodobnie będą robione ewentualne zakupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas właśnie dobra pogoda do planet to najczęściej zimą przy siarczystym mrozie :) A to oznacza, że ortoskop będzie rosiał (a w zasadzie szroniał) momentalnie od oka przy tak małym ER. Ja wybrałem NLV - co prawda nie porównywałem z ortoskopem, jednak dla mnie jak dla Ryśka - komfort to podstawa. Być może kiedyś, zblazowany :szczerbaty: nabędę ortoskopa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O monocentric pytaj uźródła http://www.apm-telescopes.de/ . Oczywiście kupisz je bez problemu również w Stanach. Jednak doradziłbym Ci to samo co sumas. Przed zakupem pomacaj, zobacz różnicę w okularze o małym ER i dużym, a wtedy dopiero zadecyduj o zakupie. Oczywiście po coś te okulary zaprojektowano i spełniają one swoją rolę, ale ja kupiłbym taki okular gdybym miał wiaderko innych i sporo kasy w kieszeni. Zainwestowałem w to co mam i wystarcza mi to w zupełności, a służy nie tylko do obserwacji planetarnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam swoje przemyslenia do tematu:

Jeśli jakiś okular jest w stanie wycisnąć jak najwięcej z teleskopu to moim zdaniem warto go mieć (bardziej na mysli mam marke i jakosc wykonania niz pole widzenia - z doświadczenia nagler/ethos niekoniecznie pokaże lepiej niz plossl). W przypadku planet ortho daje ponoć najwięcej. Nie mam okularu ortho, ale poluje na niego - mam za to pentaxa xf 8.5 ktory wypadl w tescie na cloudynights duzo lepiej od radiana. Przyznaje ze jest duzo lepszy od plossla celestrona 9mm (ale temu nie mozna sie dziwic) oraz lepszy niz plossl TV plossl 13+barlow celestrona oraz lepszy niz nagler 16mm + barlow celestrona. Jesli ma sie montaz dobsona lub inny reczny to okular o jak najwiekszym polu sie sprawdzi - w teleskopie z napedem w przypadku planet pole widzenia nie ma wiekszego znaczenia.

W zimie ortho i inne okulary z malym ER slabo sie sprawdzaja - pod tym moge sie podpisac z doswiadczenia - praktycznie jeden chuch lub dluzsze "oko w oko z okularem" i po zabawie.

Jeśli mały ER nie stanowi dla Ciebie przeszkody nie do pokonania to warto pójść tą drogą (jestem krótkowidzem bez astygmatyzmu, przeważnie noszę soczewki do obserwacji - praktycznie nigdy nie obserwuję w okularach).

 

Najbardziej pamięta się to, co się zobaczyło po raz pierwszy, więc niech ten pierwszy widok będzie jak najlepszy!

Edytowane przez swinki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

400x w Polsce wykorzystasz bardzo rzadko ,gł. do obserwacji Księżyca.

Przy doborze okularowa istotna jest swiatlosila danego scop-a jak i źrenica wyjściowa, montaż tez jest ważny- 400x prowadzone z reki to chyba niezły wyczyn. :D

 

Mialem trochę ortho i Pentax-ów a wiec dorzucę parę slow:

 

Panetax-y to chyba jedne z najlepszych okularów jakie widziałem , bija na głowę dostępne nam ortho.

Na Cloudynights znajdziesz system porównań i ciekawych opisów które pomogą Ci stanąć bliżej prawidłowego rozwiązania ,

Jeżeli masz kasę to nie zastanawiaj sie i bierz je , Pentax Ortho- daje obrazy takiej samej jakości jak Supermonocentryk TMB - który mimo klaustrofobicznego pola uważany jest za najlepszy planetarny okular.

Faktem jest tez to ,ze to co innym odpowiada nie musi pasować tobie, dlatego najlepiej wybrać sie na zlot i przy odrobinie szczęścia odnaleźć nasz okular.

Jako początkujący idziesz w max. powiększenie, jeżeli wytrzymasz min. 2 lata - bardzo szybko będziesz schodził w dol z danym powiększeniem na korzyść poprawy jakości obrazu.

 

Ciemnego nieba

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jako początkujący idziesz w max. powiększenie, jeżeli wytrzymasz min. 2 lata - bardzo szybko będziesz schodził w dol z danym powiększeniem na korzyść poprawy jakości obrazu."

- zgadzam się w 100% z Twoją opinią. Wynika to częściowo z tego, że chcę sprawdzić ile można wycisnąć z tego teleskopu, ale za chęcią kupna krótkoogniskowego okularu przemawia też fakt, że najkrótszy okular jaki mam to 12 mm - wiec coś w granicach 5 mm jest wręcz nieodzowne. Wiem, że zlot - to byłoby najlepsze rozwiązanie,niestety w moim przypadku zamierzenie nie do zrealizowania w najbliższym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.