Skocz do zawartości

Stelarium -dane gwiazdy o co chodzi?


Rekomendowane odpowiedzi

a Boo to alfa czyli najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze boo to skrót od łacińskiej nazwy wolarza, hip, czyli alternatywne oznaczenie wykonane przez satelitę Hipparcos to katalog 118 218 gwiazd. B-V nie wiem, no jasność czyli magnitudo, rektascencja deklinacja to współrzędne i tak dalej do typ widmowy gwiazdy słonce ma g2 niebieska barwa najgorętsza ,a czerwona najzimniejsza temperatura. odległość w lś. W astronomii paralaksą nazywa się zjawisko pozornej zmiany położenia obiektu na sferze niebieskiej względem dalszych obiektów, wynikające ze zmiany miejsca obserwacji, spowodowanej przemieszczeniem się obserwatora albo sprostowanie pana Tyma :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) B-V nie wiem, no jasność czyli magnitudo (...)

"B-V" - to wskaźnik barwy; wyrażany jest różnicą jasności (w magnitudo) gwiazdy obserwowanej przez filtry B i V; ze względu m.in. na ścisły związek wskaźnika B-V z temperaturą powierzchniową z jego wartości można określić temperaturę powierzchniową gwiazdy.

 

I dla jasności w sprawie jasności:

"Wielkość gwiazdowa" - to jasność obserwowana (m), która określa, jak jasna jest dana gwiazda obserwowana z Ziemi.

 

"Absolutna wielkość gwiazdowa" - inaczej jasność absolutna (M); określa, jaką jasność miałaby gwiazda obserwowana z odległości 10 parseków.

 

I na koniec:

Zapis K2III określa typ widmowy i klasę jasności gwiazdy; nie wnikając w szczegóły, w tym wypadku dowiadujemy się, że Arktur jest olbrzymem (k2III) o brawie pomarańczowej (K2III) i temperaturze ok. 4300 K (K2III).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"B-V" - to wskaźnik barwy; wyrażany jest różnicą jasności (w magnitudo) gwiazdy obserwowanej przez filtry B i V; ze względu m.in. na ścisły związek wskaźnika B-V z temperaturą powierzchniową z jego wartości można określić temperaturę powierzchniową gwiazdy.

 

I dla jasności w sprawie jasności:

"Wielkość gwiazdowa" - to jasność obserwowana (m), która określa, jak jasna jest dana gwiazda obserwowana z Ziemi.

 

"Absolutna wielkość gwiazdowa" - inaczej jasność absolutna (M); określa, jaką jasność miałaby gwiazda obserwowana z odległości 10 parseków.

 

I na koniec:

Zapis K2III określa typ widmowy i klasę jasności gwiazdy; nie wnikając w szczegóły, w tym wypadku dowiadujemy się, że Arktur jest olbrzymem (k2III) o brawie pomarańczowej (K2III) i temperaturze ok. 4300 K (K2III).

 

Dziękuje.

Czyli mogę dzięki tej wielkości gwiazdowej wiedząc jaka ma dana gwiazda m ,określić jak czarne mam niebo tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. "Czarność nieba" lub jego jakość lub, jeszcze inaczej, zasięg, określasz podając jasność najciemniejszych zauważonych gwiazd. Najczęściej zwrot "mam niebo 5 mag" oznacza, że najciemniejsze gwiazdki, jakie widział obserwator ze swojej miejscówki okiem nieuzbrojonym, miały jasność obserwowaną ok. 5 mag.

 

Jeśli chcesz ocenić jakość swojego nieba danej nocy, to skorzystaj z gwiazd około zenitu (pytanie kontrolne - dlaczego? ;) ). W większych miastach lub na ich obrzeżach zazwyczaj wystarczy znajomość podstawowych gwiazd gwiazdozbiorów; w lepszych okolicznościach przydatny będzie atlas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. "Czarność nieba" lub jego jakość lub, jeszcze inaczej, zasięg, określasz podając jasność najciemniejszych zauważonych gwiazd. Najczęściej zwrot "mam niebo 5 mag" oznacza, że najciemniejsze gwiazdki, jakie widział obserwator ze swojej miejscówki okiem nieuzbrojonym, miały jasność obserwowaną ok. 5 mag.

 

Jeśli chcesz ocenić jakość swojego nieba danej nocy, to skorzystaj z gwiazd około zenitu (pytanie kontrolne - dlaczego? ;) ). W większych miastach lub na ich obrzeżach zazwyczaj wystarczy znajomość podstawowych gwiazd gwiazdozbiorów; w lepszych okolicznościach przydatny będzie atlas.

 

THX + karma za konkret

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowałem sobie coś takiego na następne obserwacje.

post-17318-124657179513_thumb.jpg

 

Strona północna aż do zenitu..

Zobaczymy jakie mam zaświetlenie tu na tej bawarskiej miasto-wiosce.

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu uwzględniłeś gwiazdy tylko do piątej wielkości? Może się okazać, że nie doceniłeś swoich warunków i wciąż nie będziesz potrafił ocenić zasięgu z powodu niedokładności mapki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu uwzględniłeś gwiazdy tylko do piątej wielkości? Może się okazać, że nie doceniłeś swoich warunków i wciąż nie będziesz potrafił ocenić zasięgu z powodu niedokładności mapki. :)

 

Uwzględniłem tylko do 5 wielkości z tego względu ze po wyżej 5 wielkości jeszcze żadnej Gwiazdy nie widziałem gołym okiem ale mimo to chciałbym dokładnie określić moje zaświetlenie.

Prawdopodobnie plasuje się ono miedzy 3.5 a 4.5.

Tutaj przykład :

Mała Niedźwiedzica z obrazka powyżej .Na niebie widzę tylko 2 górne Gwiazdy i sama Polaris....

Przyznam ze taka sytuacja spowodowała podczas pierwszej obserwacji nieznaczne trudności z odnalezieniem Malej Niedźwiedzicy...

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.