Skocz do zawartości

Dziennik Budowy Stacji Bolidowej


wozlu

Rekomendowane odpowiedzi

Budowana w Krakowie ale używana wszędzie ;) A tak poważnie to chce zrobić przenośną stacje bolidową głównie na roje. Lekka, przenośna konstrukcja z 2 kamerami + mocny laptop i akumulator. Może w końcu to złoże.

 

A jak zamierzasz podłączyć dwa frame grabbery? 2 x PCMCIA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka możliwość pod warunkiem, że masz dwa wejścia PCMCIA. W moim przypadku będzie to jeden fg podłączony na PCMCIA a drugi jako karta tv zewnętrzna pod USB. Chyba, że wyskoczą jakieś problemy techniczne uniemożliwiające takie podłączenie kart ale wątpie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa stacji idzie do przodu. Wyznaczyłem sobie ramy czasowe, tak by do końca lipca stacja została już uruchomiona i by na maksimum perseidów wszystko było sprawne i gotowe.

 

Gdy Mariusz (Marand) wybierał się na seminarium PFN do Urzędowa, z wielkim poświęceniem dostarczył mi do Lublina duże pudło pełne ciężkiej elektroniki . W dzierżawę dostałem dwie obiektywy Erniatec 4mm F1.2, dwie obudowy z automatycznym zamykaniem i grzałkami (zrobionymi z oporników), zasilacz oraz kartę Matrox Meteor II. 

 

 

 

P1020959a.JPG

 

Na zdjęciu:

  1. Zasilacz do kamery i grzałki
  2. Kontroler automatycznego zamykania kamery za dnia
  3. Kabel
  4. Mechanizm automatycznego zamykania kamery
  5. Klapa zamykająca
  6. Obudowa kamery
  7. Statyw

 

P1020969.JPG

 

 

Obiektyw Ernitec, (Wyniki testów obiektywów można znaleźć tutaj: http://www.pkim.org/?q=pl/node/1131)

 

P1020964.JPG

 

 

Kamera wyleguje się na łóżku z nowym obiektywem. (Wyniki testów kamer, w tym mojego modelu Tayamy można znaleźć tutaj: http://www.pkim.org/?q=pl/node/797)

 

Oprócz sprzętu podziały się również istotne decyzje co do kierunku patrzenia kamery, choć wybór nie był zbyt duży. Symulacja poczynina przez Maranda pokazała który rejon Polski sprzęt obejmie swoim zasięgiem. Najbardziej dogodny dla mnie kierunek północno - zachodni jest "zagospodarowany" przez dziesięciopiętrowy blok, więc kamerę skieruję tak by obserwowała niebo nad południową częścią polski oraz trochę zahaczy o  północną Słowację, północno - wschodnie Czechy i część Niemiec. 

 

 

Sprzęt będzie wystawiony na balkonie na V piętrze bloku na północnych peryferiach lublina, widoczność wizualna jest tutaj całkiem niezła, bo od południowego zachodu do zachodu nie widać łuny nad horyzontem charakterystycznej dla miasta. Pewien problemem jest przymocowanie kamery do balustrady. Potrzebna będzie przejściówka. Problem ten mam nadzieje uda mi się rozwiązać wspólnie z ojcem jak pojadę do domu, tam jest spawarka i inne takie przydatne rzeczy.

 

Kolejnym krokiem w konstrukcji stacji będzie skompletowanie sprzętu komputerowego oraz okablowania i nad tym się skupię w najbliższym tygodniu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak się rzekło w ubiegłym tygodniu zająłem się zorganizowaniem komputera oraz okablowania.

Za pośrednictwem znanego serwisu aukcyjnego zamówiłem poleasingową jednostkę centralną komputera wraz z myszką i klawiaturą (Niemcy nie mają qwerty, tylko qwertz jak się okazuje:) ). W skład zestawu wchodzi oprócz wyżej wymienionych elementów peryferyjnych:

• Procesor Celeron D 2,66 GHz

• 512 Mb pamięci RAM

• Dysk twardy 40 Gb

• Karta graficzna, dźwiękowa i sieciowa zintegrowane (w gierki na szczęście nie pogram:) )

• DVD-ROM

 

Komputer ten powinien swobodnie wystarczyć do uruchomienia programu MetRec. Cena komputera to 180 zł, wraz z kosztami przesyłki 205 zł. O wyborze komputera zdecydowała oprócz ceny i parametrów również wielkość obudowy. Jest to istotny czynnik, bo do obudowy tej musi zmieścić się pokaźnych rozmiarów karta videograbbera (http://www.pkim.org/?q=pl/node/52). 

 

P1020987.JPG

 

Na zdjęciu widać rozbebeszony komputer podczas instalacji karty.

 

P1020.JPG

 

A tak prezentuje się tył jednostki po zainstalowaniu Matroxa.

 

Używany monitor CRT niedługo też będzie :) .

 

Jeżeli chodzi o okablowanie to wcale sprawa nie jest taka prosta jakby się mogło wydawać na początku. Ot pójść do sklepu i kupić. Owszem wszędzie można dostać kabel antenowy ale w przeważającej ilości jest to "wysokiej jakości produkt" produkowany w ChRL. Dla potrzeb PKiM potrzeba jednak dobrego jakościowo produktu. Po obejściu niemalże całego Lubelskiego grodu natrafiłem na sklep z antenami. Tam po miłej rozmowie z panem, który widać że jest fachowcem w swojej dziedzinie, zakupiłem 11m kabla WDXpek 75 1,15/5,0, produkowanego przez bodaj ostatniego polskiego producenta CDH. Żyła środkowa to drut miedziany o grubośći 1,15 mm, ekran - folia Al+PET+Al oraz druty CuSn. Impedancja falowa 75 Om. Kabel spełnia normy: EN 50117-2-4:2004 oraz IEC 61196-1: Radio.

 

P1020975.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o okablowanie to wcale sprawa nie jest taka prosta jakby się mogło wydawać na początku. Ot pójść do sklepu i kupić

w systemach CCTV stosuje się niemal wyłącznie kabel typu YAR np. TAKI

posiada odpowiednie wymiary oraz własności elektryczne, a przede wszystkim dodatkowe kable do zasilania kamery

powinieneś zwrócić uwagę na prawidłowe wykonanie zasilania. Niedopatrzenia w tym temacie kończą się pogorszeniem jakości obrazu i zakłóceniami, a niekiedy zanikiem obrazu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w systemach CCTV stosuje się niemal wyłącznie kabel typu YAR np. TAKI

posiada odpowiednie wymiary oraz własności elektryczne, a przede wszystkim dodatkowe kable do zasilania kamery

powinieneś zwrócić uwagę na prawidłowe wykonanie zasilania. Niedopatrzenia w tym temacie kończą się pogorszeniem jakości obrazu i zakłóceniami, a niekiedy zanikiem obrazu

 

pozdrawiam

 

 

 

Dziękuję za głos. To prawda. Ja stosuję oddzielnie zasilanie i sygnał. Taki spsób był już stosowany i nie obserwowano problemów. Zakłucienia pojawiają się gdy kabel antenowy jest marnej jakości. Dodatkowo nie przesyłam sygnału na daleką odległość, więc puszczenie 2 kabli nie stanowi problemu technicznego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przeciągu ostatniego tygodnia udało mi się zakupić po przemierzeniu wielu kilometrów wtyczki od zasilania kamery. Jak każda wyprawa i ta uczy. Poznałem tyle nowych miejsc w Lublinie, w pięć lat nie odkryłem tyle, co przez dwa dni teraz. Oprócz zdobycia wtyczek udało mi się zorganizować lutownicę, czego owocem jest gotowe okablowanie, tak zasilające jak i od sygnału wideo. 

 

 

Zdjęcie129.jpg

 

 

 

Podczas ubiegłego weekendu podczas wizyty w domu wraz z ojcem zrobiliśmy mocowanie do kamery. Po rozważeniu wielu projektów wybraliśmy jeden - najprostrzy, który wydawał się (i również się okazał) odpowiedni i zapewniający stabilność konstrukcji. Są to dwie płytki. Do jednej przykręcona jest łodyga od obudowy kamery. Druga płytka takiej samej wielkości umieszczona jest po drugiej stronie ceownika tworzącego poręcz balustrady. Oba te elementy połączone są czterema śrubami. 

 

Zdjęcie134.jpg

 

 

 

Po zainstalowaniu i sugestiach Maćka (kwima) pojawiły się pewne obawy co do stabilności mocowania kamery do balustrady . Jeżeli drgania będą zbyt duże spróbuję kamerę umieścić przy podstawie, gdzie balustrada jest bardziej stabilna. 

 

W ostatni weekend znalazłem chwilę czasu i udało mi się zainstalować kamerę na statywie, który już od tygodnia przygotowywał się na przyjęcie obudowy. Kable są pociągnięte, a automatyczne zamykanie odmówiło współpracy:( .

 

Monitor ma być niebawem.

 

 

Zd137.jpg

 

Kamera fotografuje się z autorem.

 

 

 

Zd138.jpg

 

Montaż.

 

 

 

Zd139.jpg

 

Już prawie samo wisi.

 

 

 

Zd143.jpg

 

Kamera w pełnej krasie.

 

 

 

Zd149.jpg

 

Tak prezentuje się krajobraz widziany przez kamerę.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitor już jest. Sprzęt został starannie połączony do kupy.... i ... klapa. Po zainstalowaniu sterowników i meteca+ system uporczywie zgłasza, że nie ma sygnału wideo. Podejrzewałem że może to przez okablowanie gdzieś nie łączy. Poodkręcałem wszystkie zbędne odbiorniki prądu, takie jak grzałka, czy druga obudowa, testowałem próbnikiem (żarówką 12V) czy wszędzie prąd dochodzi - dochodzi. Sprawdziłem czy może źle zamontowałem końcówki na kablu od sygnału i ekran łączy się z rdzeniem - nie łączy się. Kabel jest według mojej oceny dobrze zrobiony. Sprawdziłem już chyba wszystkie możliwości, a sprzęt nie działa, a perseidy latają w najlepsze.Poinformuję Was o postępach, jak tylko jakieś nastąpią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłącz kamerkę do dowolnego telewizora do wejścia wideo i sprawdź czy jest sygnał z kamery, Jeśli jest to sprawa karty przechwytującej, a jeśli nie ma to może być coś z kablami lub zasilaniem

 

pozdrawiam

 

 

 

Poszedłem za Twoją radą i podłączyłem kamerę do telewizora, co prawda metodą chłopo - robotniczą, bo nie miałem przejściówki bnc - wtyczka antenowa, ale zwykłym kablem. Udało się - sygnał jest, coprawda niskiej jakości, ale winą za to obarczam niecodzienną przejściówkę :) . Czyli wina kompa. hmm....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączyłem kamerę do telewizora, co prawda metodą chłopo - robotniczą, bo nie miałem przejściówki bnc - wtyczka antenowa, ale zwykłym kablem

kamerę trzeba podłączyć do telewizora przez eurozłącze lub gniazdo RCA (tzw. CHINCH), a nie do gniazda antenowego. Sygnał wychodzący z kamery to sygnał niskiej częstotliwości i podłącza się go tak jak magnetowid lub DVD, a odbiornik trzeba przełączyć na wejście AV. Przy krótkich kablach nie muszą być nawet ekranowane i wystarczą dwa druty, byle były blisko siebie. Obraz na ekranie TV powinien być idealnej jakości (lub nie powinno go być wcale). Jeśli obraz jest słaby to winna może być kamerka

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 5 miesięcy temu...

Choć miała to być relacja z aktualnych wydarzeń, ze względu na duże życiowe zmiany i ciągły brak czasu, jestem zmuszony opisać wydarzenia przeszłe, i to już znacznie. Ostatnie wydarzenia opisane na blogu miały miejsce pod koniec lipca i na początku sierpnia ubiegłego roku. Wtedy to Mariusz (Marand) wziął komputer do sprawdzenia. Problem okazał się być bardzo egzotyczny, gdyż jednostka nie polubiła się z kartą Matrox, choć inne komputery o dokładnie takiej samej specyfikacji współpracują z nimi bez jakichkolwiek problemów. Mariusz zakupił, zainstalował i uruchomił zwykłą kartę telewizyjną. Koszt zakupu ok 50 zł. Tak minął wrzesień i dotarliśmy do połowy października. W czasie owym nastąpił przełom. Wszystko zaczęło działać.

 

http://www.youtube.c...h?v=L5gru5YYHPk

Pierwsze światło kamery

 

Stacja została w końcu uruchomiona 19.10.2009, po żmudnym ustawianiu ostrości i zrobieniu 10 km podczas chodzenia z pokoju na balkon, dało się zobaczyć "rozgwieżdżone" miejskie niebo.

I oto nastąpiła inauguracyjna detekcja i to wcale nie byle jaka. 22 października 2009 o 1953UT zarejestrowałem pierwszy meteor  z rozbłyskiem.

 

M20091022_205313_pfn36_37P.jpg

http://www.youtube.c...h?v=eyZwhZici_g

 

 

Od tej pory stacja pracuje z lepszymi, bądź gorszymi rezultatami.

Przykładowo deszcz: leonidy 2009. Wyglądał nadzwyczaj oryginalnie :)

http://www.youtube.c...h?v=6-BS2PrVpyE

 

Zarejstrowany przez wiele stacji, bolid z dnia 20 listopada 2009. Dziennik bolidów na stronie PKIM.

M20091120_025952_pfn36_37P.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Planuje uruchomienie stacji na początek czerwca, max połowa czerwca, jak na razie bedzie to jedna kamera (już jest w domu) jednak będę docelowo zmierzał do dwóch,moze trzech kamer (mam ku temu wydaje mi się sprzyjające warunki terenowe) zgłosiłem juz swój akces do PKIM i w biuletynie nr 6 jest już o mnie informacja oraz o proponowanych kierunkach ustawienia kamery. Pracował będe na programach UFO

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

    Stacja PFN 36 pracuje już półtorej roku w Polskiej Sieci Bolidowej. Przyszedł więc czas na rewizję prowadzonej działalności i wyznaczenie kolejnych planów na przyszłość. Plany są następujące: zmodernizować obecną stację Lublin2 oraz uruchomić drugą na Podkarpaciu. Postanowiłem zmodernizować stację i korzystając z chwilowego przypływu gotówki wybrałem się na zakupy. I tak nabyłem nową obudowę kamery GL 618/12. Obudowa ta otwierana z boku ma grzałkę 12V, będzie podobnie jak poprzednia zamontowana na balustradzie balkonu.
     
     
     
    Z26734534e5ta.jpg
     
     
     
    W moje ręce wpadł także nowy obiektyw Tamron 3 - 8 mm 13 VG308 AS F1,0 który bardzo dobrze wyszedł w testach. Zobaczymy jak się sprawdzi w warunkach bojowych.
     
     
     
    Z125456063a.jpg
     
     
     
    Dodatkowo kupiłem dwa zasilacze impulsowe SPU-45 12 V/ 5A. Jeden z nich będzie pracował w drugiej stacji: Łańcut i jest jej pierwszym elementem.
     
     
     
    Z375894fh665a.jpg
     
     
     
    Kosztorys:
     
     
     
    Obudowa i uchwyt 95,30
     
    Obiektyw 179,1
     
    Zasilacz szt. 48,00
     
     
     
    Plan jest następujący; już przygotowałem uchwyt do kamery, tak by przymocować go do balustrady. Następnie przygotuję zasilanie i dopiero wtedy kamera dostanie nowe opakowanie i obiektyw. Planuję zmienić stację po Pribramach, bo czas jest krótki a nie chcę ryzykować że nieczynna stacja nie zarejestruje czegoś istotnego.
     
     
     
    Więcej informacji na stronie: http://www.pkim.org/
     
    Odsyłacz do blogu: http://www.pkim.org/?q=pl/blog/33

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.