Skocz do zawartości

Newton 76 dob. vs lornetka 10x50


kublon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po sporej przerwie w dostępie do internetu :) . Mam pytanie co będzie lepsze do poznawania nieba ? Newton 76 na dobsonie (jakiś nowy wynalazek :D ) http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-dob-76,d1571.html czy jakaś lornetka? Moim skromnym zdaniem lepszy będzie mały newtonik na dobsie ponieważ posiada montaż więc będzie stabilny i lustro 76mm a nie 50 jak w lornetce polecanej do poznawania nieba (10x50). Czekam na odpowiedź. ;) P.S Chce coś kupić teraz bo teleskop dostane od rodziców jak się dostane do szkoły :S za rok (Synta 12" dob.)

 

Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

Edytowane przez kublon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie newton o lustrze 76mm to porażka. To tylko namiastka teleskopu. Wiadomo, że możesz użyć "większego powiększenia" niż w lornetce, ale lornetka moim zdaniem będzie bardziej uniwersalna, bo i krajobrazy i przyrodę nią pooglądasz. Do nauki nieba i obserwacji gromad otwartych będzie jak znalazł.

Jeżeli natomiast bardzo zależy Ci na teleskopie, to kup coś większego. Może chociaż jakiś refraktor 90mm, poszukaj u nas w dziale sprzedam.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zakup tego dobsa będzie duuuużym błędem, przynajmniej z dwóch powodów:

 

1. Skoro i tak za rok planujesz mieć teleskop, to nie ma sensu mieć drugiego. Natomiast mając lornetkę przeglądową 10x50 + dużego dobsa dorobisz się "zestawu marzeń" każdego początkującego astroamatora.

 

2. Mylisz się sądząc, że taki tyci dobs da Ci o wiele lepsze doznania obserwacyjne. Moim zdaniem zobaczysz dużo, dużo mniej niż przez lornetkę. Dlaczego? Bo primo: patrzenie jedym okiem... (poszukaj o tym na forum, nie będę się powtarzał - obserwacje dwuoczne to zupełnie inna bajka, złudzenie powiększnia lepszego niż w rzeczywistości, dostrzeganie większej liczby szczegółów, wrażenie trójwymiarowości obrazu...). Secundo, 76 mm w dobsie to bardzo mało, taka zabawka (IMHO). Weź pod uwagę straty światła na każdym lustrze i jeszcze obstrukcję centralną... Jak myślisz dlaczego ten teleskop jest tańszy od tanich lornetek? Odpowiedź - bo to mniej wartościowy instrument. Wątpię, żeby np. Plejady czy M31 wyglądały lepiej w tym teleskopiki niż w przyzwoitej lornetce. Ten teleskop to zabawka, a nie sprzęt na początek dla poważnego astroamatora.

 

Lornetką łatwiej nauczysz się nieba - bo ma prosty obraz, a nie poodwracany jak w newtonie, a także dlatego, iż będzie mieć większe pole widzenia.

 

Ps. Następnym razem proszę napisz posta w jakimś edytorze tekstu ze sprawdzeniem pisowni, zanim wkleisz go na forum (zrób ten "eksperymęt" dla swojego i dobra, "mątażysto":)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam gdzieś w szparmonach takiego 76/700 na azymutalu, mam tez 10x50 . I powiem krótko: jedynym sensownym zastosowaniem newtona 76 jest Ksiezyc.Ten newtonik to porazka!!!!Z dobrej 10X50 będzie pożytek a z tego teleskopu..... #@$#@$#@$#@

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za szybką odpowiedź, i sorry za błędy pisałem wieczorem na szybko bo przez wakacje mi się daty pomieszały i myślałem, że 01.07 będzie za 4 dni :D .

 

P.S

Hmm zastanawiam się nad 7x50 a 10x50...

7x50 jest ponad 2x jaśniejsza i ma większe pole widzenia, więc chyba bardziej się nada do astro (lornetkę kupuje tylko do astro nie potrzebuje uniwersalnej). Chyba przejade się dziś do salonu i je sobie porównam, ale czekam na wasze opinie.

Edytowane przez kublon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.