Skocz do zawartości

Slonce wzeszło 3 razy!


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowite zdjęcia.

 

Przepraszam że zmieniam ten post tyle razy, ale po napisaniu pierwszego postu zmieniłem zdanie :-)

 

1-sze spostrzeżenie:

 

Gdyby te odbicie powstało w obiektywie lub na szkle szyby w oknie, okularach - gdzieś blisko obserwatora a nie w warstwach atmosfery, to to co by sie odbiło, odpowiadało by kształtem przepalonej części fotki:

 

post-2939-12493930392_thumb.jpg

 

Specjalnie podkęciłem kontrast. Widać że wartwa chmur "rozmywa" obraz Słońca, natomiast odbicie jest nierozmazane. Szczególnie dotyczyło by to tego górnego paska (strzałka 1) tymczasem odbicia tego paska brak. Miraż jaki powstał w atmosferze poniżej tarczy jest widoczny na odbiciu (strzałka 2), natomiast rozmycie na chmurze już nie, co chyba świadczy o tym że cały obraz 3ech tarcz powstaje za warstwą chumr, co wyklczua odbicia w oknach itp.

 

Na zdjęciu które przesłał Pawel24 widać dokładnie odbicie w obiektywie/oknie. Nie dość że odbicie powstało na tle wartstwy chmur, to dodatkowo odbita jest tylko ta część tarczy, która nie była zasłonięta przez chumry. Analogicznie gdyby 3 odbicia z Gdańska miały powstać na oknie/w obiektywie to musiały by nosić ślady chmur (w postaci jasnego paska nad odbiciem).

 

Znalazłem w archiwum kilka nieudanych fotek ksieżyca, nieudanych właśnie z powodu robienia ich przez zamknięte okno. Jak widać oddalenie odbicia od obiektu sie zmienia wraz z katem ułożenia względem szyby, ale co ciekawe obraz zawsze jest odwrócony, a na fotce znad morza tego brak...

 

post-2939-124939430086_thumb.jpg

 

2-gie spotrzeżenie

 

Szukałem dalej i podkeciłem trochę fragment szerokiego ujęcia z balkonem:

 

post-2939-124939492963_thumb.jpg

 

i o dziwo na tym zdjęciu wszytsko wskazuje że było one robione przez szybę, a patrząc na ujęcie i położenie balkonu to przez szybę, 2-warstwową i to pod duzym kątem. Widać wyraźne odbicia białych pasków tworzywa na balkonie.

 

Gdybym miał przed sobą takie ciekawe zjawisko otwarłybm okno lub wyszedł na balkon...

Jak dla mnie to jednak okno...

Edytowane przez Luchio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to, że zdjęcie zostało zrobione przez podwójne okno jest tak oczywiste, że dyskusję rozpętaną na APODzie osobiście uważam za nieporozumienie. Na zdjęciu, które analizował Luchio kształt odbicia jak dla mnie dokładnie odpowiada obrazowi Słońca. Przez środek Słońca przechodzi pas chmur, widoczny wyraźnie na odbiciu Słońca. Na oryginalnym obrazie Słońca jest niewidoczny, ponieważ jest przepalony, widać go jednak jako wyraźne rozjaśnienie po obu stronach Słońca. Wąski pasek w miejscu gdzie Słońce dotyka horyzontu dokładnie odpowiada temu na odbiciu. Pasek nad Słońcem nie jest widoczny na odbiciu, ponieważ jest to pas oświetlonych chmur i jest wielokrotnie słabszy od Słońca. A już to trzecie odbicie jak dla mnie przesądza temat.

 

A żeby przybić gwóźdź do trumny proponuję rzucić okiem na zdjęcie w szerokim kącie, gdzie widoczny jest balkon. Na dole po lewej widać wyraźnie refleks, co świadczy o tym, że zdjęcie zostało zrobione przez okno. Zauważył go ktoś spostrzegawczy na stronie dyskusyjnej APODa.

 

IMG_9802_cut.jpg

 

Nie wiem co to są za naukowcy, którzy zamieścili te zdjęcia, ale na pewno mają swoje 5 minut :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu, które analizował Luchio kształt odbicia jak dla mnie dokładnie odpowiada obrazowi Słońca. Przez środek Słońca przechodzi pas chmur, widoczny wyraźnie na odbiciu Słońca.

Faktycznie pas widać, tylko czy widac odbicie czy też odbicie samo zostało przysłonięte przez chumry, co do tego nie miałem pewności.

 

Wąski pasek w miejscu gdzie Słońce dotyka horyzontu dokładnie odpowiada temu na odbiciu. Pasek nad Słońcem nie jest widoczny na odbiciu, ponieważ jest to pas oświetlonych chmur i jest wielokrotnie słabszy od Słońca.

Tu akurat sądziłem że dolny pasek powstaje zupełnie inaczej niż górny. Górny to oświetlona od tyłu chmura. Mimo że słabszy, to skoro zołał przy tym czasie naświetlania przepalić fotkę, miał też prawo się odbić.

Dolny pasek powstaje chyba znacznie dalej, nie na chmurze (to klasyczny miraż). Z tego wzgledu brak pewności czy nie mógł on powstać na tyle daleko, by móc się jeszcze odbić.

 

A żeby przybić gwóźdź do trumny proponuję rzucić okiem na zdjęcie w szerokim kącie, gdzie widoczny jest balkon. Na dole po lewej widać wyraźnie refleks, co świadczy o tym, że zdjęcie zostało zrobione przez okno. Zauważył go ktoś spostrzegawczy na stronie dyskusyjnej APODa.

No właśnie, też podczas obrabiania tych zdjęć nagle spojrzałem na ten balkon, i w tym momencie wszystko stało się jasne. Gdyby nie źródło zdjęć (APOD) to pewnie nie dałbym się tak nabrać :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach testu skorzystałem z pięknie świecącego Księżyca i zrobiłem zdjęcie na którym są trzy odbicia. Dotychczas starałem się na podczas fotografowania żeby ich nie było, ale tu trochę poeksperymentowałem.

Kto wie, może jutro na APODzie wyląduje :-)

 

post-2939-124959322683_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nad ranem w Świnoujściu można było zaobserwować "podwójny" Księżyc. O niezwykłym zjawisku doniósł nam jeden z Alertowiczów.

 

Na Alert24 napisał jeden z czytelników: - W nocy ze środy na czwartek na niebie ok. godz. 3.40 można było zaobserwować "podwójny" Księżyc. Po lewej stronie ciemniejszej tarczy księżyca widać było nawet trzecią tarczę - bardzo ciemną. Kilka dni wcześniej mieszkańcy Gdańska mogli zaobserwować trzy wschodzące Słońca

 

źródło i fotki: http://www.alert24.pl/alert24/1,84880,6899948,Niezwykle_zjawisko_astronomiczne_w_Swinoujsciu.html

 

dla mnie to wygląda jak odbicie w oknie

Edytowane przez Logos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.