Skocz do zawartości

blanki na lustro teleskopu


toffi84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

od dłuższego czasu przymieżam się do budowy własnego teleskopu. Obecnie jestem na etapie poszukiwania szkła na zwierciadło. Ciekawą ofertę znalazłem TUTAJ . Szkło BOROFLOAT z firmy SCHOOT AG. Pisałem juz do nich w tej sprawie i szkło dostępne jest w grubościach do 24 mm. Mogą też wyciać blanki i dowolnej średnicy. Czekam teraz na konkretną ofertę cenową ( chciałbym zamówić szkło na zwierciadło 150mm). Ale mam do Was drodzy forumowicze pytanie. Z pewnością nie będzie to tanie szkło. Czy można w roli matrycy użyć zwykłego, z pewnością tańszego szkła FLOAT o gr 19mm??

 

pozdrawiam

toffi84

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

 

Moze zastanów się nad tym:

dwa zwierciadła do wyboru

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping/?id=213

 

W czasie kiedy ja zaczynałem przygodę z astronomią, o takich zwierciadłach mogłem tylko marzyć, a dzisiaj? Klik klik i zwierciadełko przychodzi do domu w paczce:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No oczywiście, tę motywację rozumiem.

 

Moja rada, nie pchaj się jednak drogie wycinane blanki, bo taka usługa musi kosztować kilkaset słotych(nie wyobrazam sobie zeby było inaczej), poszperaj na forum pod hasłem blanki, a znajdziesz dostęp do gotowych o potrzebnej Ci średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, tą stronę już znam, pisałem nawet do Pana Janusza. Jakby ktoś chciał jeszcze zgłębić tajniki budowy teleskopu to TUTAJ też jest bardzo dobry opis , potem to juz chyba tylko strony zagraniczne :rolleyes:

Edytowane przez toffi84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze znakomita książka "How to make a telescope" autorstwa Jean'a Texereau, jeżeli jesteś zainteresowany pisz na PW.

Co do wielkości szkła jakie masz zamiar szlifować, czyli 150 mm, to może warto by odwiedzić pobliskie zakłady szklarskie? W niektórych ponoć dysponują większymi grubościami ~18 mm, a myślę, że taka powinna wystarczyć.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zdjążyłem się zorientowac to zasada jest taka, że grubość szkła to min 1/10 srednicy lustra tak wiec na upartego wystarczyłaby tafla 15 mm, w planach mam budowe teleskopu 150/1250, tak wiec dużego wgłębienia szlifowac nie musze :rolleyes: (szkło prawdopodobnie będe mieć od jednego z forumowiczów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostałem ofertę od firmy SCHOOT. Ich oferta póki co nie wchodzi w gre. Cena za blank 153mm +/- 0.3m wraz z podszlifowaniem krawędzi to ok 43 euro. Ale największym problemem jest to, ze minimalna wartość zamówienia to 160 euro, czyli 4 blanki... ODPADA ;-) na szczescie są osoby na formum, które mogą mnie poratowac odpowiednim szkłem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam serdecznie,

od dłuższego czasu przymieżam się do budowy własnego teleskopu. Obecnie jestem na etapie poszukiwania szkła na zwierciadło. Ciekawą ofertę znalazłem TUTAJ . Szkło BOROFLOAT z firmy SCHOOT AG. Pisałem juz do nich w tej sprawie i szkło dostępne jest w grubościach do 24 mm. Mogą też wyciać blanki i dowolnej średnicy. Czekam teraz na konkretną ofertę cenową ( chciałbym zamówić szkło na zwierciadło 150mm). Ale mam do Was drodzy forumowicze pytanie. Z pewnością nie będzie to tanie szkło. Czy można w roli matrycy użyć zwykłego, z pewnością tańszego szkła FLOAT o gr 19mm??

 

pozdrawiam

toffi84



Witam serdecznie mogę odstąpić za przystępną cenę blanki na zwierciadło o średnicy 120 i 150 mm. Jestem także w stanie wyszlifować zwierciadło o średnicy np. 150 mm o wymaganej ogniskowej absolutnie gotowe do polerowania.Pozdrawiam mój e- mail: rluszczykiewicz@ wp.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.