Skocz do zawartości

Dynamika obrazu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Pozwolę sobie coś dodać.

 

Po wykonaniu wyżej wymienionych czynności warto jeszcze trochę pomanipulować dynamiką obrazu.

 

Zajrzyjcie do menu "Image -> Adjustments -> Levels". Można tam znacznie poprawić głębię czerni, co sprawia że zdjęcie jest jeszcze bardziej wierne.

 

Załączyłem przykład.

post-17631-125457303019_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na swoją wersję. Po co w takim razie tyle naświetlać zdjęcia, wyciągając subtelne halo galaktyki, żeby je potem usunąć levelsami w Photoshopie? Astrofotografiae to nie jest dzienna fotografia, gdzie robimy dynamiczny kontrast, żeby zdjęcie wyglądało atrakcyjniej. W przypadku słabych obiektów czasami trzeba świecić godzinami, żeby uzyskać na zdjęciu to coś, co z niego usunąłeś na powyższym przykładzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obróbka fotografii - nie ważne jakich, czy astronomicznych czy zwykłych - polega na tym, aby wydobyć z materiału to, co chce się pokazać lub samemu oglądać.

Jeżeli zależy komuś na oglądaniu halo - proszę bardzo, można w drugą stronę przesunąć dynamikę.

 

Często spotykam się ze zdjęciami astro, w których fotografowie nakładają klatki z róznych kolorów w proporcjach zupełnie innych niż są w rzeczywistości, żeby zdjęcie wyglądało ładnie efektownie. Pomyślałem więc, że komuś się spodoba taki prosty zabieg i pogrzebałem w kilku ostatnich fotkach publikowanych na forum.

 

Nie chciałem nikogo urazić ani profanować czyjejś twórczości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil miesiąc temu napisałeś:

Nie mam teleskopu, niewiele wiem na temat astronomii.

...Czy ktoś mógłby mi pomóc tutaj albo przez GG i po kolei to wszystko wytłumaczyć?

 

a dzisiaj to:

...Często spotykam się ze zdjęciami astro, w których fotografowie nakładają klatki...

 

więc wybacz, że zapytam:

 

jak często?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obróbka fotografii - nie ważne jakich, czy astronomicznych czy zwykłych

Stop. Pogadamy, jak zrozumiesz, dlaczego to zdanie wyklucza jakąkolwiek dyskusję. Podpowiedź: jest różnica między zdjęciami dziennymi a nocnymi, co więcej - zasadnicza. Różni je wszystko, od techniki, przez formę prezentacji, po cel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obróbka fotografii - nie ważne jakich, czy astronomicznych czy zwykłych - polega na tym, aby wydobyć z materiału to, co chce się pokazać

No właśnie , a ty to wyciąłeś.

 

 

Często spotykam się ze zdjęciami astro, w których fotografowie nakładają klatki z róznych kolorów w proporcjach zupełnie innych niż są w rzeczywistości, żeby zdjęcie wyglądało ładnie efektownie.

Czyżby ? Skąd wniosek że w zupełnie innych niż w rzeczywistości ? Widziałeś te kolory aby móc porównać ? To że na ogół nie widzimy koloru nie znaczy że go tam nie ma. On tam jest tylko natężenie światła kolorowego jest za słabe dla naszego oka , dostosowanego przez naturę do znacznie silniejszych bodźców .

Gdyby nie było koloru w DS kamera by go nie zarejestrowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie , a ty to wyciąłeś.

Bo akurat JA (amator, ziemski fotograf) nie chciałem tego oglądać.

 

Czyżby ? Skąd wniosek że w zupełnie innych niż w rzeczywistości ? Widziałeś te kolory aby móc porównać ?

 

Wpisz w google w wyszukiwarce grafiki np. "m31". Pojawia się wiele różnych "wersji kolorystycznych". Jeżeli przynajmniej jedna z tych fotografii oddaje wiernie kolory to... pozostałe muszą być złe.

 

 

To że na ogół nie widzimy koloru nie znaczy że go tam nie ma. On tamjest tylko natężenie światła kolorowego jest za słabe dla naszego oka ,dostosowanego przez naturę do znacznie silniejszych bodźców .

Gdyby nie było koloru w DS kamera by go nie zarejestrowała.

 

Nie twierdzę, że kolorów tam nie ma, tylko że wcale nie muszą być takie jak na tych zdjęciach.

 

Spójrz na to tak: wg. Ciebie, kolorem czerwonym jest to, co przechodzi przez czerwony filtr. Dla mnie kolor czerwony to promieniowanie z określonego przedziału częstotliwości. Światło ma wiele składowych, których nie sposób opisać za pomocą 3 liczb, ale żadna kamera CCD ani monitor czy drukarka nie jest w stanie przetwarzać bardzo złożonego sygnału światła na milionach pikseli jednocześnie, dlatego posługujemy się kilkoma prostymi systemami opisywania kolorów (RGB,CMYK itp) które przy normalnym opisywaniu i odzwierciedlają kolorów wystarczają. Przy kilkuset klatkach błąd w odzwierciedlaniu sygnału (koloru) znacznie wzrasta i żeby dokładnie odzwierciedlić kolor potrzeba by kilkuset a nie 3 filtrów.

 

Załączam 2 przykłady kolorów.

post-17631-125459583313_thumb.png

post-17631-125459675364_thumb.png

Edytowane przez kaamil1984
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak często?!

 

To że jestem zielony, nie znaczy że nigdy nie widziałem kolorowego zdjęcia DS. Poza tym pisałem, że zielony jestem w kwestii teleskopów... Astronomią się interesuję już dawno, ale to tak szeroka dziedzina nauki, że nie sposób (przynajmniej w moim wieku) pochłonąć całej wiedzy jaką wypracowała ludzkość od czasów Kopernika.

 

Daj sobie spokój, wyraziłeś już swoją opinię na mój temat. Nie chcę się wdawać w tego typu dyskusje.

 

Myślałem, że to jest jedyne forum w internecie gdzie się nie zniechęca amatorów. Myliłem się.

Wystarczyło napisać "to nie o to chodzi" (ktoś tak z resztą zrobił), ale nie - jak na każdym forum - znajdzie się jeden albo kilku profesjonalistów którzy zrobią debila z każdego początkującego, który nie podziela ich zdania albo ośmieli się popełnić błąd.

Edytowane przez kaamil1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że to jest jedyne forum w internecie gdzie się nie zniechęca amatorów. Myliłem się.

Wystarczyło napisać "to nie o to chodzi" (ktoś tak z resztą zrobił), ale nie - jak na każdym forum - znajdzie się jeden albo kilku profesjonalistów którzy zrobią debila z każdego początkującego, który nie podziela ich zdania albo ośmieli się popełnić błąd.

Naprawdę na każdym forum masz takie problemy? Niemożliwe ;)

A może czas zastanowić się, czemu miewasz te problemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zmieszaliscie chlopaka z blotem. A mozna bylo inaczej pokierowac mlodego.

Zazwyczaj nie wypowiadam się w tego typu "sprzeczkach", ale bez przesady...

 

Zajrzyjcie do menu "Image -> Adjustments -> Levels"

 

Chociażby nie wiem... z szacunku dla wszystkich ludzi, którzy pokazują tutaj swoje zdjęcia nie dawałbym takich rad, bo po prostu według mnie nie wypada. Każdy kto w ogóle "liźnie" w jakikolwiek sposób obróbkę zdjęć astronomicznych doskonale wie czym są krzywe i poziomy, bo to absolutna podstawa. Rozsądne jest dawanie takich rad, kiedy obok toczy się dyskusja o algorytmach składania zdjęć, sposobach wyostrzania etc.? (Czyli na o wiele "wyższym" poziomie).

 

Z mojej perspektywy - być może błędnej - ale zanim udzielę jakiejkolwiek rady w kwestii obróbki to wiem, że muszę obrobić z setkę zdjęć by mieć tutaj doświadczenie, które pozwoli mi cokolwiek mówić. Dlaczego? Ze zwykłego szacunku dla wiedzy i doświadczeniach tych którzy setki, jak nie tysiące godzin wysiedzieli przed komputerem obrabiając zdjęcia astronomiczne.

 

Ja nie wątpię, że Kamil ma wiedzę, ale obróbka zdjęć astro, a zwykłych to niebo, a ziemia...

 

Uważam, że nikt nie zmieszał kolegi z błotem - jestem pewny, że nikt nie miał takiego zamiaru. Uważam natomiast, że lepiej jest wprost powiedzieć: "to, co proponujesz jest totalnie błędne i bez sensu" + wytłumaczenie dlaczego i zgaszenie tematu w zarodku. Przynajmniej ja tak uważam...

 

Tyle ode mnie :)

 

Pozdrawiam, Krzysiek

Edytowane przez GaudyK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.