Skocz do zawartości

Wywoływanie zdjęć astrofoto


Kuba J.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. :)

 

Chcę wywołać zdjęcia nocnego nieba (na fizykę), które zrobiłem w wakacje.

 

Słyszałem, że w czasie zabiegu, fotograf dokonuje obróbki materiału, tak żeby na papierze foto wszystko wyglądało jak najlepiej.

 

I tu moje pytanie - czy trzeba coś mówić, tzn. żeby nic nie zmieniał, nie rozjaśniał ani ściemniał? Czy po prostu nic nie mówić?

 

Pozdrawiam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno nie zaszkodzi powiedzieć, że zdjęcia są nocnego nieba, bo niewtajemniczony pracownik może dokładnie nie popatrzeć i nie wywoływac zdjęcia mysląć, że to jakaś nienaświetlona klatka.

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś (będzie ze 20 lat temu) oddałem kliszę do wywołania i zrobienia odbitek. Po odebraniu odbitek stwierdziłem, że nie ma wśród nich najlepszego zdjęcia z tej kliszy. Było to szerokie ujęcie gwiazdozbioru Herkulesa - dużo małych kropek na niemal niezaświetlonej powierzchni - na pierwszy rzut oka człowieka nieobeznanego z astronomią pusta klatka. Musiałem tłumaczyć fotografowi, że ta klatka mnie mocno interesuje mimo, że na niej "nic nie ma". Zdecydowanie warto zwrócić uwagę gościom, że mają właśnie do czynienia z dziwakiem fotografującym nocne niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Cześć. :)

 

Chcę wywołać zdjęcia nocnego nieba (na fizykę), które zrobiłem w wakacje.

Słyszałem, że w czasie zabiegu, fotograf dokonuje obróbki materiału, tak żeby na papierze foto wszystko wyglądało jak najlepiej.

I tu moje pytanie - czy trzeba coś mówić, tzn. żeby nic nie zmieniał, nie rozjaśniał ani ściemniał? Czy po prostu nic nie mówić?

 

Pozdrawiam. :)

 

obróbką materiału nazywamy na ogół proces wywoływania i utrwalania negatywu lub slajdu (może to dotyczyć także wykonywania odbitek) - mniejsza o to, z ilu kąpieli składa się cały proces (a w slajdach jest ich więcej niż w negatywach). Przy dzisiejszym zautomatyzowanym procesie obróbki niewiele jest możliwości dokonywania zmian w standardowym przebiegu - to już nie te czasy, kiedy sam przygotowywałem wywoływacz z zakupionych składników i mogłem do modyfikować w zależności od potrzeb... (chociaż nadal jest to możliwe, zwłaszcza w fotografii czarno-białej).

Teraz dostępne jest tylko tzw. wywoływanie forsowne, pozwalające zwiększyć czułość błony, a w zasadzie - na krótszą ekspozycję zdjęcia bez "objawów" niedoświetlenia. Polecam tę modyfikację podczas wykonywania zdjęć astronomicznych - zwiększa to także nieco kontrast błony. Jeszcze niedawno dostępny był ciekawy slajd Kodaka, którego nominalna czułość to 400 ASA, a ja wykonywałem zdjęcia komety Hale-Boppa przy założeniu czułości 1600 ASA.

 

Podczas wykonywania odbitek, oprócz zwrócenia uwagi na nie pomijanie "pustych" klatek (jak sie to zwykle wydaje personelowi), warto zwrócić uwagę na czas naświetlania takich odbitek. Zazwyczaj automat analizuje negatyw w ten sposób, aby zmieścić skalę jasności różnych części danej klatki w zakresie dynamiki papieru. Czyli aby światła i cienie nie wyszły ani za czarno, ani za biało (pomijam negatyw o dużym kontraście). Z materiałem cyfrowym jest gorzej (są oczywiście wyjątki) - bardzo łatwo mamy "wyżarte" światła, albo nic nie widać w głębokich cieniach. Podczas wykonywania odbitki z zdjęcia nieba automat przyjmuje to jako duże niedoświetlenie negatywu, skraca czas naświetlania papieru i w efekcie czarne niebo wychodzi tylko ciemno-szare (w dodatku często w innym kolorze - w zależności od wpływu oświetlenia nieba przez miasto).

Należy wtedy nakazać przyciemnić odbitkę, ale nie do zupełnie czarnego nieba, bo wtedy nie wyjdą słabe gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie wołasz sam, to znajdź koniecznie laboratorium, które robi to manualnie i dokładnie wytłumacz co jest na zdjęciach.

W Łodzi są co najmniej 3 takie miejsca a w jednym na pewno zrobią to dobrze - mają doświadczenie. Myślę, że we Wrocławiu też takie miejsca są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.