Skocz do zawartości

M81 z przyjaciółkami


mpwt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Z drżeniem rąk piszę ten wątek. To pierwsze dokonanie z dziedziny astrofoto, które pokazuję na forum.

Piszę po to, nie żeby się chwalić a prosić o rady co można zrobić lepiej. :rolleyes:

 

Zdjęcia zbierałem w poniedziałek, czyli jak niemal wszyscy wiemy w skrajnych warunkach. Ale człowiek taki jak ja, kiedy to 2 raz w życiu rozstawia montaż od dokonania zakupów (i 2 raz w pełni! Sic!), nie może zrezygnować z okazji i pędzi co sił w nogach i koniach mechanicznych za miasto.

 

Obiekt, który fociłem pierwszy raz to M31. Tym razem postanowiłem wybrać M81. Niestety wydaje mi się, że w jasne, księżycowe noce powinno się wybierać znacznie jaśniejsze obiekty. Łącznie wykonałem 47 klatek po 200 sek. przy czym z powodu wiatru dobrych wyszło... 7 a takich co ujdzie 17. Słabo... Z kolei przy dłuższych czasach miałem też problem z ustawieniem na polarną (tym muszę się na poważnie zająć przy najbliższej okazji).

Zanim pokaże, to jeszcze parę słów o sprzęcie. Robione było Nikonem D700 na ISO800. Obiektyw to stałka za... za 150 zł. Travenar 500mm f8. Ciemno. Ale to zasadniczo najdłuższe co miałem. I wszystko na montażu EQ3-2.

 

I wyszło coś takiego:

 

m81_03.jpg

 

D700, ISO800, Travenar 500mm/8@10, 7x200 sek, EQ3-2 wycinek środka kadru, trochę zmniejszone.

 

To właściwie moje 3 podejście.

Stackowane było w Irisie (Add). Do tego Dynamic Stretching i Color Streching również w Irisie. Reszta w PS. Oczywiście muszę popracować jeszcze nad darkami i flatami. To będzie kolejny kroczek też dla mnie.

 

To co mnie by mnie zainteresowało i pewnie innych to jakie kroki wykonujecie przy obróbce. Większość z Was foci przy użyciu dedykowanych kamer CCD. A z tego co wiem, to troszkę to się różni a i jakość materiału jest zupełnie inna.

 

Jako ciekawostkę, pokażę mój "pierwszy raz". M31:

 

andromeda_02.jpg

 

Sigma APO 70-300@300, f7.1, ISO1600, 16×30 sek., EQ3-2

 

Tak więc różnica w jakości materiału jest kolosalna... Wiedziałem, że w przypadku M81 będę miał trudniej, ale nie sądziłem, że będę tak "daleko".

 

A wracając do pytań, mam jeszcze jeden dylemat. A mianowicie jak zapisuję zdjęcia w Iris komendą savepsd czy savepsd2 to wydaje mi się, że potem PS ma problem z odczytaniem. Widzi te pliki jako 16 bitowe. Przy M81 (za 3 podejściem) zrobiłem patent i zmieniłem 16bit na 32bit, potem z powrotem na 16bit i w trakcie konwersji udało mi się zobaczyć to co widziałem w Iris. Robiłem jeszcze kombinacje Shadow/Highlight czy po prosty Exposure (ale to już porażka). Macie podobne "problemy"? Kolejny problemik to balans bieli. Zupełnie nie wiem jak to "ugryźć". :blink:

 

Od tak wyglądają moje pierwsze kroki :Boink:

 

Przy okazji podziękowania dla Hansa za cierpliwość i pomoc :Salut:

Edytowane przez mpwt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, jak pierwsze to ładnie, bardzo ładnie. Poprawisz jeszcze ustawienie na Polarną i powinno byc jeszcze lepiej bliżej nowiu. Chyba ostrość też przy M81 troszkę padła. Ale ogólnie to gratki za pierwsze DS'y :Salut:

 

Co do balansu bieli w IRIS'ie to dla mnie też czarna magia. Wiele razy próbowałem i zawsze kolory nie tak wychodzą :( Moim podwórkowym sposobem jest obróbka RAW'ów w Canon Utility, przerobienie na Tiff'y, potem składanie w IRISI'e i powrót do Canon Utility by dopieścic złożonego Tiff'a.

 

pzdr

 

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iris może generować wartości ujemne, albo takie powyżej skali, a wtedy photoshop nie potrafi tego pokazać, bo pracuje na określonych wartościach. Jest jakaś komenda, którą "podnosisz" wartości powyżej zera. Sprawdź, może to to?

 

Dla mnie robienie zdjęć na EQ3 samo w sobie powinno być nagradzane ;). Wg mnie jest bardzo dobrze.

Co do większości fotografującej kamerami CCD, obawiam się, że nadal jeszcze daleko do stwierdzenia, że to większość. Po prostu DSLRowcy nie bardzo chcą pokazywać swoje wyniki, ale na pewno jest ich więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ostrość też przy M81 troszkę padła.

 

Ostrość to dla mnie największa bolączka... Fakt, że Travenar 500mm to nie cudo, z drugiej strony ustawianie ostrości obracając pierścieniem, sprawdzanie na kompie, obracanie pierścienie, sprawdzanie na kompie, obracanie pierścieniem.... (i tak do w kółko) to nie jest prosta sprawa ;)

 

Co do balansu bieli w IRIS'ie to dla mnie też czarna magia. Wiele razy próbowałem i zawsze kolory nie tak wychodzą :( Moim podwórkowym sposobem jest obróbka RAW'ów w Canon Utility, przerobienie na Tiff'y, potem składanie w IRISI'e i powrót do Canon Utility by dopieścic złożonego Tiff'a.

 

Hmmm... jedno podejście zrobiłem jak piszesz, wywołać RAW do Tiff i do Irisia (importujesz tiff do Irisia przez File->Select file?) ale efekt stackowania wyszedł makabryczny. Ale w takim razie jeszcze raz powrócę do tego patentu.

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iris może generować wartości ujemne, albo takie powyżej skali, a wtedy photoshop nie potrafi tego pokazać, bo pracuje na określonych wartościach. Jest jakaś komenda, którą "podnosisz" wartości powyżej zera. Sprawdź, może to to?

 

Teoretycznie powinno to robić polecenie savepsd2, wczytany obrazek wygląda inaczej z savepsd2 ale nadal źle i efekt finalny jak z polecenia savepsd. Może trzeba szukać oddzielnego polecenia od savepsd. Poszukamy :)

 

Dla mnie robienie zdjęć na EQ3 samo w sobie powinno być nagradzane ;). Wg mnie jest bardzo dobrze.

 

To tak na początek :) Nie chciałem na początku przeinwestować nie wiedząc czy starczy cierpliwości :Boink: M81 to 6 godzin zabawy z ustawianiem sprzętu, łapaniem ostrości, poprawkami, testami. A efekt? Dobrych 7 ujęć :Beer:

 

Co do większości fotografującej kamerami CCD, obawiam się, że nadal jeszcze daleko do stwierdzenia, że to większość. Po prostu DSLRowcy nie bardzo chcą pokazywać swoje wyniki, ale na pewno jest ich więcej.

 

No to szkoda, że tak jest. Ja w najbliższym czasie postaram się trochę pokazać. Wiadomo, nie DSLRowcy podnieśli poprzeczkę. Ale focenie DSLRem daję radochę. Przynajmniej na początek! :D

Edytowane przez mpwt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile się nie mylę to D700 ma Live View, który jak dla mnie jest bardzo dobrym sposobem ustawienia ostrości. ja w moim Canonie ustawim na poczatku ostrość na LV na jasnej gwieździe z powiększeniem 10x, a potem do poprawki jeszcze na słabej gwiazdce. Jak jest zimno, to czasmi cięzko ręcznie złapać gdy wszystko w dodatku sie trzęsie, ale ostatecznie zawsze się udaje.

Używsz laptopa, więc powinno być jeszcze łatwiej. No chyba że twój obiektyw nie ma możliwości fokusowania z poziomu kompa.

 

co do stackowania tifów to wydaje mi się, że robię tak jak mówisz, File->Select file. W domu sprawdzę jeszcze raz i dam znac czy stackowanie sprawiło jakieś problemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba że twój obiektyw nie ma możliwości fokusowania z poziomu kompa.

 

Jakoś do LV nie mogę się przyzwyczaić, poza tym jak celuję na niebo to dla niego jest ciemno i podbija na wysokie ISO.

 

M81 robiłem Travenarem, który jest prostym manualnym szkiełkiem. W przypadku szkieł z AF chyba powinienem zainteresować się jakimś softem do łapania ostrości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

savepsd2 zapisuje prawidłowo nawet ujemne wartości (robi offset w locie w odróżnieniu od zwykłego savepsd). Prawdopodobnie martwi Cię to że po otwarciu w photoshopie widzisz w zasadzie szare tło i kilka gwiazdek. To normalka - bo iris nie pokazuje pełnego histogramu tylko wybrany już wycinek. Aby "odzyskać" zdjęcie przytnij je levelsami i wyciągnij krzywymi (Ctr+L i Ctr+M w photoshopie).

 

Co do balansu bieli to zrób tak:

 

Jeszcze w irisie zaznacz fragment tła przez gwiazdek i wpisz "Black". Potem w PS'ie możesz jeszcze poprzemieszczać histogramy levelsami dla poszczególnych kanałów RGB tak aby nie były rozjechane względem siebie.

 

Rozglądnij się za jakimś jaśniejszym szkłem. Jak będziesz miał już coś na czym dłużej się zatrzymasz to warto do niego dorobić maskę bathinova - znacznie ułatwi Ci to łapanie ostrości.

 

ps. fotki bardzo fajnie wyszły :) Aż mi się łezka w oku zakręciła, bo sam na EQ3-2 walczyłem jeszcze nie całe 2 lata temu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrząc na te fotki przypominaja sie mi moje podchody z eq3 Soligora.

 

Jak chcesz mieć lepszą jakość fotek to zainwestuj w jaśniejszy obiektyw . Krótsze czasy napewno bedą łatwiejsze do strawienia przez montek. Kolejna sprawa to ostrośc . Naprawdę musisz ustawić ostro bo inaczej i tak klapa z całej sesji . Niestety wprzypadku manualnych obiektywów trochę to trwa :angry:

 

 

 

Dla porównania zobacz moja fotke z canona 10d . Ogniskowa zdecydowanie krótsza (180 mm) ale dzieki starannemu ustawieniu ostrości mogłem wyciąć centralną część materiału. Tez z eq3-2 :m31dkopia.jpg

 

Canon 10D Sonnar 2,8/180 mm (stara zebra) reszty nie pamietam.

 

Edit: Teraz doczytałem - Twoja M31 jest z 30 sek ekspozycji.

Edytowane przez noxili
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do balansu bieli to zrób tak:

 

Dzięki. Black używałem. Myślałem, że coś więcej w Irisie kombinujecie. Będę walczył...

 

Rozglądnij się za jakimś jaśniejszym szkłem.

 

Jak chcesz mieć lepszą jakość fotek to zainwestuj w jaśniejszy obiektyw . Krótsze czasy napewno bedą łatwiejsze do strawienia przez montek.

 

No i właśnie tu się zastanawiam... Natomiast część z Was podpowiada co innego. Może jednak refraktor? :)

 

Kolejna sprawa to ostrośc . Naprawdę musisz ustawić ostro bo inaczej i tak klapa z całej sesji . Niestety wprzypadku manualnych obiektywów trochę to trwa :angry:

 

Tak, to moja największa bolączka. Co do M31 to się przyznaje. Ale wtedy ostrość oceniałem na LCD. Nie miałem kompa ze sobą. Będę z tym walczył. Z M81 był problem wiatru i błędu ustawienia na polarną. Ale są klatki super ostre, a są zupełnie nie ostre. Siła wyższa (czytać: brak umiejętności).

 

Dla porównania zobacz moja fotke z canona 10d .

(...)

Edit: Teraz doczytałem - Twoja M31 jest z 30 sek ekspozycji.

 

Fotka wyczes! A tak z ciekawości? Jakie czasy u Ciebie? Niestety podczas pierwszej sesji technicznie nie mogłem wykonać dłuższych czasów :(

 

Widocznie na montażu EQ3-2 można coś wycisnąć,świetnie wyszło. :rolleyes:

 

Ej no... że skusiłem się na EQ3-2 to głównie za sprawką forum. Pisaliście, że się da! :D

Edytowane przez mpwt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej no... że skusiłem się na EQ3-2 to głównie za sprawką forum. Pisaliście, że się da! :D

Ja na EQ3-2 walczyłem z ogniskową 750mm :szczerbaty: Myślę że jakbyś kupił obiektyw ~300mm (może Taira?) to miałbyś fajny setup do nauki astrofoto. Byleby światło było nie gorsze niż te powiedzmy F/6. Dla zachęty wrzucam swoją chyba najbardziej hardkorową fotkę jaką zrobiłem takim budżetowym zestawem:

 

Galaktyka NGC-4242 (rozmiary: 5,2' × 4,0' ; jasność 10,9m) z EQ3-2 + Newton 150/750 + Canon

 

ngc4242or2.png

 

Trzymam kciuki za dalsze fotki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne podejście do materiału. Zastosowałem kilka rad od Was, które podaliście powyżej. W odróżnieniu od poprzednich prób łączyłem stosując "mediana" (wcześniej "dodawanie") i z 17 (niestety gorszych) klatek. I może trochę łagodniej potraktowane "Dynamic Stretching" w Iris. Efekt poniżej:

 

m81_04.jpg

 

D700, ISO800, Travenar 500mm/8@10, 17x200 sek, EQ3-2 wycinek środka kadru, trochę zmniejszon

Edytowane przez mpwt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne podejście do materiału. Zastosowałem kilka rad od Was, które podaliście powyżej. W odróżnieniu od poprzednich prób łączyłem stosując "mediana" (wcześniej "dodawanie") i z 17 (niestety gorszych) klatek. I może trochę łagodniej potraktowane "Dynamic Stretching" w Iris. Efekt poniżej:

 

m81_04.jpg

 

D700, ISO800, Travenar 500mm/8@10, 17x200 sek, EQ3-2 wycinek środka kadru, trochę zmniejszon

 

 

 

A mozesz pokazac cały kadr??..moze byc surowa klatka po zestakowaniu.Jestem ciekawy jak wyszło.Moze uda sie jeszcze cos cos z tego wyciagnac :rolleyes: ...bo moze mi sie wydaje albo troszke za zdyt agresywnie ja obrabiasz :rolleyes: ..ale musze zobaczyc surówke :rolleyes:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.