Skocz do zawartości

Go To


amator2

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Teoretycznie można tylko praktycznie pytam po co się przesiadać z montażu paralaktycznego na azymutalny, to trochę tak jakby rezygnować z fabrycznego Merola na rzecz mocno stuningowanego Poloneza ze spojlerami ala James Bond :?

Nie lepiej zainwestować w solidniejszy montaż paralaktyczny z napędem lub po prostu nauczyć się nieba z mapką i lornetką :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takim Dobsonem z prowdzaniem można robić zdjęcia z ekspozycją do 10 min  

 

Chyba jeszcze nikt nie próbował ale na 99,999% nie można. No chyba że cechujesz się zamiłowaniem do uzyskiwania nieciekawych efektów.

 

:?: i czym się rózni od montażu paralaktycznego

 

Dobson to montaż azymutalny, by sledzic obiekt na niebie trzeba jednoczesnie poruszac teleskopem w dwoch osiach. W paralaktyku - jedną. Dobson jest tani, lekki, prosty w obsłudze i montażu, jest OK do obserwacji DS, przy planetach gorzej bo za szybko uciekają z pola przy duzym powerze. Mozna na nim sadzać ogromne teleskopy. Nie nadaje sie do astrofoto.

 

Paralaktyk nadaje sie do wszystkiego (mocno uogólniając, bo są montaze ktore do niczego sie nie nadają), jest jednak z reguły drozszy i ciezszy. Na tanszych montazach paral. (do ok. 1K euro) mozna wieszac jedynie lekkie tuby do gora 20cm srednicy.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
.... Oczywiście jeżeli montaż paralaktyczny Soligora z napędem    jest tańszy od montażu dobsona z prowadzeniem to nie o czy mówić :lol:  :lol:  :lol:  :lol: .

 

Robisz podstawowy błąd pytając o tańszy montaż bo do astrofoto liczy się przedewszystkim jakość i sztywność montażu a cena jest tu tylko paramatrem wtórnym 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że systemem Go To i z prowadzeniem monataż Dobsona jest nieporównywalnie lepszy od fatalnego motażu rosyjskiego

 

Ja akurat mam pewne doświadczenia z tym rosyjskim montażem i mnie TEŻ się tak wydaje. Ba nawet jestem tego pewien. Wszystko jest lepsze niż rosyjski montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już nie wiem czy mam taki dobry egzemplarz czy az tak male wymagania.

Ekspozycje ccd po 40 sek. nie stanowily wiekszego problemu. PO ustawieniu bieguna moglem sobie pójść na 20-30 minut i po tym czasie ok 10 minut montaz zdryfował.

Przekładnia nie jest najlepsza ale sa na swiecie tacy co i z tym sobie jakos poradzili.

Zobacz co robią z Talami:

 

http://www.deep-sky-lab.de/MicroHbx/microhbx.htm

http://home.hetnet.nl/~dukoyy/firmament/As.../main_body.html

 

Szczególnie ten drugi jest obiecujący!

 

IMHO jak poswiecisz montazowi troche czasu, to naprawde mozna z nim wiele zrobic. NIe bedzie to Paramount, ale widze co robia na QCIUAGU i sam wiem co mozna z tym zrobic.

 

A jak Amatorze masz problem z kręgosłupem to i dobson wiele nie pomoże :-(

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.