Jump to content

Go To


amator2
 Share

Recommended Posts

Guest Janusz_P.

Teoretycznie można tylko praktycznie pytam po co się przesiadać z montażu paralaktycznego na azymutalny, to trochę tak jakby rezygnować z fabrycznego Merola na rzecz mocno stuningowanego Poloneza ze spojlerami ala James Bond :?

Nie lepiej zainwestować w solidniejszy montaż paralaktyczny z napędem lub po prostu nauczyć się nieba z mapką i lornetką :roll:

Link to comment
Share on other sites

Nie mogą spędzać dużej ilości czasu na szukaniu obiektów szukaczem z powodu chorego kręgosłupa . Oczywiście jeżeli montaż paralaktyczny Soligora z napędem jest tańszy od montażu dobsona z prowadzeniem to nie o czy mówić :lol::lol::lol::lol: .

Link to comment
Share on other sites

Czy takim Dobsonem z prowdzaniem można robić zdjęcia z ekspozycją do 10 min  

 

Chyba jeszcze nikt nie próbował ale na 99,999% nie można. No chyba że cechujesz się zamiłowaniem do uzyskiwania nieciekawych efektów.

 

:?: i czym się rózni od montażu paralaktycznego

 

Dobson to montaż azymutalny, by sledzic obiekt na niebie trzeba jednoczesnie poruszac teleskopem w dwoch osiach. W paralaktyku - jedną. Dobson jest tani, lekki, prosty w obsłudze i montażu, jest OK do obserwacji DS, przy planetach gorzej bo za szybko uciekają z pola przy duzym powerze. Mozna na nim sadzać ogromne teleskopy. Nie nadaje sie do astrofoto.

 

Paralaktyk nadaje sie do wszystkiego (mocno uogólniając, bo są montaze ktore do niczego sie nie nadają), jest jednak z reguły drozszy i ciezszy. Na tanszych montazach paral. (do ok. 1K euro) mozna wieszac jedynie lekkie tuby do gora 20cm srednicy.

 

pzdr

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
.... Oczywiście jeżeli montaż paralaktyczny Soligora z napędem    jest tańszy od montażu dobsona z prowadzeniem to nie o czy mówić :lol:  :lol:  :lol:  :lol: .

 

Robisz podstawowy błąd pytając o tańszy montaż bo do astrofoto liczy się przedewszystkim jakość i sztywność montażu a cena jest tu tylko paramatrem wtórnym 8)

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się że systemem Go To i z prowadzeniem monataż Dobsona jest nieporównywalnie lepszy od fatalnego motażu rosyjskiego

 

Ja akurat mam pewne doświadczenia z tym rosyjskim montażem i mnie TEŻ się tak wydaje. Ba nawet jestem tego pewien. Wszystko jest lepsze niż rosyjski montaż.

Link to comment
Share on other sites

To ja już nie wiem czy mam taki dobry egzemplarz czy az tak male wymagania.

Ekspozycje ccd po 40 sek. nie stanowily wiekszego problemu. PO ustawieniu bieguna moglem sobie pójść na 20-30 minut i po tym czasie ok 10 minut montaz zdryfował.

Przekładnia nie jest najlepsza ale sa na swiecie tacy co i z tym sobie jakos poradzili.

Zobacz co robią z Talami:

 

http://www.deep-sky-lab.de/MicroHbx/microhbx.htm

http://home.hetnet.nl/~dukoyy/firmament/As.../main_body.html

 

Szczególnie ten drugi jest obiecujący!

 

IMHO jak poswiecisz montazowi troche czasu, to naprawde mozna z nim wiele zrobic. NIe bedzie to Paramount, ale widze co robia na QCIUAGU i sam wiem co mozna z tym zrobic.

 

A jak Amatorze masz problem z kręgosłupem to i dobson wiele nie pomoże :-(

 

Pozdrawiam

Piotr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.