Skocz do zawartości

Web cam do Księżyca i planet, konfiguracja.


Iro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

kilka dni temu (31.10) miałem w końcu okazję wypróbować platformę LJ, którą nabyłem we wrześniu. Poniżej kilka moich prób z Philipsem SPC900NC, Soligorem 2x i Syntą 8". Zdjęcia są takie sobie, miałem problemy i z ostrością i z seeingiem...umiejętności w obróbce też trochę zabrakło, ale... pierwsze koty za płoty ;)

 

CCDCap0000_a.jpgCCDCap0001_a.jpgCCDCap0003_a.jpg

CCDCap0004_a.jpgCCDCap0005_a.jpgCCDCap0006_a.jpg

CCDCap0008_B.jpg

 

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia ekstra! No ale z obróbką coś faktycznie ..jakieś takie bardzo duże piksele widać?!?

Iro, kamerka pracowała na pełnej rozdzielczości?

 

Pozdrawiam.

 

Teoretycznie ustawiłem ją na 640x480. Przy następnym kręceniu mocniej się przyjrzę ustawieniom kamery - te pixele też mnie dobijają. wygląda to na interpolowane 320x240 ;/ Mam nadzieję, że będę miał szybko kolejną okazję :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie ustawiłem ją na 640x480. Przy następnym kręceniu mocniej się przyjrzę ustawieniom kamery - te pixele też mnie dobijają. wygląda to na interpolowane 320x240 ;/ Mam nadzieję, że będę miał szybko kolejną okazję :)

 

Pozdrawiam

Myślę, że to można nawet w dzień poćwiczyć.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to można nawet w dzień poćwiczyć.

 

Pozdr.

 

No i poćwiczyłem w domowych warunkach:

- z tego co zaobserwowałem, to kamerka ciągnie jednak w 640x480... pixeloza, którą widać na moich fotkach to efekt kompresji (wnioskuję, że przy chipie w kamerze) pogłębiona przez wavelety.

 

Wnioski, które wyciągnąłem to:

- przy kręceniu kolejnego materiały ustwić gaina tak mocno jak się da i kontrast tak by się rozlewał na całą szerokość zakresu, nawet jak to będzie w podglądzie wyglądało nienaturalnie. A waveletami to tyci tyci, po max 2,0 na suwak, w registaxie ;)

 

Proszę o info, czy wnioski są słuszne, bo w boju pewnie szybko tej teorii nie sprawdzę.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jest dla mnie coś nowego, że w Philipsach można ustawiac kontrast- owszem można, ale przy autoustawieniach shuter'a i gain'a. Jeżeli wsztstkie ustawienia regulujemy manualnie, to kontrast jest niedostępny.Czy u Ciebie jest inaczej?

Poza tym jak dla mnie, gain zawsze na minimum, a nie na maxa jak wnioskujesz("tak mocno jak się da"), oprócz tego gamma na minimum, o wiele więcej wtedy widać. Zachęcam do dalszych prób :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Iro, jakiego softu używasz do nagrywania?

 

K3CCD v1. + sterownik philipsa SPC900NC.

 

Trochę drążyłem i oto chyba powód pixelozy - 500% fragment pojedynczej klatki:

 

sample.png

 

to "skwardatowienie" obrazu to raczej kompresja... tylko pytanie w którym miejscu zrealizowana, bo sam avik nie jest za mocno spakowany, skoro film 900 klatek 640x480 zajmuje 0,5GB ;)

 

 

Poniżej 2 fotki z czwartku - seeing miałem taki, że jednego filmiku do dzisiaj nie mogę "zalignować" :D (za każdym razem widać łączenia stref).

 

CCDCap0011_aa.jpgCCDCap0012_ba.jpg

 

obie fotki "odkwadratowione" przez: resize 400% bicubic smoother; gaussian blur 2,5 px; resize 25% bicubic sharpen; delikatny smart sharpen. Pozostały na drugiej fotce artefakty w postaci linii, ale na to już nie mam pomysłu. Poniżej wersja 2-giej fotki po wyjsciu z registax'a z wavelets'ami na poziomach 1,1,1,5.6,13 przed całą operacją.

 

CCDCap0012_b.jpg

 

Ma ktoś podobne doświadczenia z SPC900NC ? To tak musi być, czy można sobie życie uprościć?

 

Pozdrawiam

 

Iro

Edytowane przez Iro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinieneś korzystać z żadnego codeca, czyli ustaw kompresję w oprogramowaniu kamery na Non(uncompressed).

 

jest na to jakiś inny niz hardware'owy sposób w spc900nc? firmowy sterownik nie daje zadnej mozliwosci, by z jego interfejsu mieć wpływ na rozdzielczość, a co dopiero o kompresji. Poniżej zakres regulacji jaki mogę wykonac w k3ccd:

1.png2.png

 

ponizej powiekszenie 10x fragmentu klatki przy ustawieniach i420 i bez kompresji w k3ccd ;/

 

3.png

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jeszcze opcje "pełne klatki (nieskompresowane)". Próbowałeś?

 

ten ostatni sampelek z mojego postu to własnie z tą opcją :( czytam o modyfikacji eeproma pod tryb raw, ale skutkiem ubocznym jest zmniejszenie "szybkostrzelności" kamerki ;/

 

Nawiązując do Twojej fotki - ile klatek przeciętnie wybierasz do zestakowania ??

 

ZbyT ty też masz takie "kwardraciki" z kompresji w swoich klatkach ?

 

 

p.s. zaśmieciłem ten wątek technicznymi sprawami, może przerzucić to do innego działu.

Edytowane przez Iro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ilości klatek w stacku, to uzależniam to od jakości seeingu. Im więcej klatek w stosie, tym bardziej nieostry efekt stackowania, więc potrzebny jest kompromis. Kiedy miewałem idealny seeing, to do pozbycia się szumu i umożliwienia wyostrzania zdjęcia używałem 50-70 klatek. Przy dobrym seeingu wystarczają minimalne pociągnięcia suwakami i otrzymujemy ostre zdjęcie(juz stack jest ostry). Kiedy jednak seeing jest średni, to staram się nie schodzić poniżej 180 klatek na zdjęcie.Pozwala to na dość radykalne posunięcia przy wyostrzaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie też jest gładko jak u Hanysiaka

czasem pojawiają się poziome paski ale tylko przy nagrywaniu z dużym gainem

jeśli przesadzę z waveletami pojawia się szum ale nie ma pikselozy

ustawienia kamerki mam standardowe

przy mojej aperturze seeing ma drugorzędne znaczenie chyba, że jest naprawdę tragicznie :rolleyes:

przy fotografowaniu z ogniskową 3000 nie robię resize bo fotki wychodzą bardzo nieostre ale przy 1500 czasem robię 150% jeśli materiał na to pozwala

oto średnio udany przykład ale tylko taki mam teraz dostępny

 

Platon i Heschel 29.jpg

 

a może to kwestia jakichś ustawień w Registaxie? Ja na razie wypróbowałem tylko metodę klasyczną bez bajerów

albo finalnej obróbki?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Poza tym jak dla mnie, gain zawsze na minimum, a nie na maxa jak wnioskujesz("tak mocno jak się da"), oprócz tego gamma na minimum, o wiele więcej wtedy widać. Zachęcam do dalszych prób :Salut:

 

 

Metodą prób i błędów potwierdzam że te parametry na minimum dają lepsze rezultaty.

Zastanawia mnie kwestia ustawień czasu naświetlania i ustawień jasności. Szczególnie gdy seeing jest kiepski ( czyli zazwyczaj ) Jak też na zdjęcia wpływa ustawienie ilości klatek na sekunde ? Z jednej strony im dłuższy czas naświetlania tym mniejsze szumy. Jednak często uzyskiwałem dobre zdjęcie ustawiając 1/1000s przy f10 i jasności podkręconej do wartości ok 80 %. Też eksperymentowałem z ilościami klatek na sekundę ale tu osobiście nie mogę wychwycić zależności.

Używam do nagrywania QCFocus'a z WcCtrl-WebCam Control Utility do ustawień kamerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie też jest gładko jak u Hanysiaka

czasem pojawiają się poziome paski ale tylko przy nagrywaniu z dużym gainem

jeśli przesadzę z waveletami pojawia się szum ale nie ma pikselozy

ustawienia kamerki mam standardowe

przy mojej aperturze seeing ma drugorzędne znaczenie chyba, że jest naprawdę tragicznie :rolleyes:

przy fotografowaniu z ogniskową 3000 nie robię resize bo fotki wychodzą bardzo nieostre ale przy 1500 czasem robię 150% jeśli materiał na to pozwala

oto średnio udany przykład ale tylko taki mam teraz dostępny

 

Platon i Heschel 29.jpg

 

a może to kwestia jakichś ustawień w Registaxie? Ja na razie wypróbowałem tylko metodę klasyczną bez bajerów

albo finalnej obróbki?

 

pozdrawiam

 

Mam kilka pytań jeszcze... jaki masz sterownik do tej kamerki ? i z jakimi ustawieniami kodeka ściągasz... może tu jest ograniczenie... dzisiaj przez pół dnia bawiłem się z WcRmac'iem i ustawiałem kamerkę i w trybach raw i "ulepszonych" - zawsze to samo - kwadraty 4x4 związane z kompresją obrazu ;(

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tej chwili nie potrafię odpowiedzieć na te pytania ale jutro jak wrócę do Wrocka to sprawdzę

teraz mogę jedynie napisać, że kamerkę kupiłem w marcu 2008 w UK i zainstalowałem oryginalne sterowniki. Nic nie grzebałem w ustawieniach

w ostateczności możesz wykopać obecne sterowniki i zainstalować od nowa

ja bym jednak przyczyny szukał w Registax'e. Kiedyś coś podobnego działo się u mnie jak zaznaczyłem jakąś opcję w tym programie ale nie pamiętam już co to było

a przy okazji to jak wygląda u Ciebie pojedyncza klatka? Są te olbrzymie piksele?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tej chwili nie potrafię odpowiedzieć na te pytania ale jutro jak wrócę do Wrocka to sprawdzę

teraz mogę jedynie napisać, że kamerkę kupiłem w marcu 2008 w UK i zainstalowałem oryginalne sterowniki. Nic nie grzebałem w ustawieniach

w ostateczności możesz wykopać obecne sterowniki i zainstalować od nowa

ja bym jednak przyczyny szukał w Registax'e. Kiedyś coś podobnego działo się u mnie jak zaznaczyłem jakąś opcję w tym programie ale nie pamiętam już co to było

a przy okazji to jak wygląda u Ciebie pojedyncza klatka? Są te olbrzymie piksele?

 

pozdrawiam

 

już podrzucałem, oto fragment pojedynczej klatki powiększony 500%:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=48197

 

kwadraciki kompresji (4x4px) mnie tak nie dziwią, jak to, że po zestakowaniu powiedzmy 50 czy 100 klatek, one się nie wyrównują... podczas kręcenia obraz przeważnie pływa jak oszalały - nie powinno być po nich śladu, a jak w registaxie w podglądzie waveletów zerknę podgląd, na co dany suwak wpływa, to przy pierwszym suwaku tych kwadratów jest widoczne od groma...

Edytowane przez Iro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja składam zdecydowanie więcej klatek (min 250) i dlatego mam większy zakres ruchu waveletami ale i tak pierwszego suwaka prawie nie ruszam. Staram się jechać dolnymi

jutro spróbuję zestackować 50 klatek i zobaczymy co wyjdzie. Mam materiał nagrywany podobnie do Twojego tzn. z krótkim czasem naświetlania i dużym gainem przy 15 kl/sek więc będziemy mieli dobre porównanie

pojedynczej klatce nigdy specjalnie się nie przyglądałem ale sprawdzę jak to u mnie wygląda. Porównywałem jedynie fotki wynikowe, a na nich wszystko było OK. Jeśli przesadziłem z waveletami to pojawiał się szum lub poziome pasy jak od przeplotu, a nie duże piksele

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ZbyT ty też masz takie "kwardraciki" z kompresji w swoich klatkach ?

 

 

hm..............Iro, ja mam takie kwadraciki :/ dopiero teraz to zauważyłem. Po zestakowaniu są nadal. Znikają prawie całkowicie po dekonwolucji. Mam seryjny sterownik toucama pro ( przerobionego z matrycą B/W ). Avik z ok 1300 klatkami zajmuje ok 580MB. Ustawione mam tak jak ty i też już sam nie wiem czy tu nie występuje jakaś kompresja.

 

Hanysiak, jaki program wykorzystywałeś do "łapania" avików z toucama ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw taki który przyszedł razem z kamerką, bo kupowałem nową. Nazywał się Videoimpression.

Teraz uzywam iuVCR, superowski, lepszego nie ma:)

 

Jeszcze jedno. Z jaka prędkością nagrywacie księżyc? Ile frames per second?

 

ja nagrywam z reguły 10fps. Wcześniej nagrywałem 5fps ale przeanalizowałem przez weekend też i stare aviki i wszystkie mają pikseloze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nagrywałem 15fps ale przy mojej światłosile f/25 efekty nie były takie jak oczekiwałem. Na próbę nagrałem tej samej nocy też kilka avików 5fps i okazało się, że jest znacznie lepiej. Aviki miały po 60 sekund co dało odpowiednio 900 i 300 klatek przy migawce ustawionej na max. Przy 5fps gain był na min, a przy 15fps gain był ponad połowę. Na wynikowych fotkach 15fps są widoczne poziome pasy. Można je zlikwidować zmniejszając wavelety ale gubiąc przy tym dużo szczegółów

 

teraz obiecane zdjęcia z SPC900NC i MAK127 + Barlow 2x

pojedyncza klatka z avika 1/15 sekundy i dużym gainem

 

kopernik v0.jpg

 

stack 50 klatek; wavwlety: 6:1 na 25, 5:1 na 15 pozostałe na 1 (celem uwidocznienia pikseli i szumu)

 

kopernik v2.jpg

 

i ta sama fotka resize 200%

 

kopernik v1.jpg

 

stack 900 klatek 1/15 sekundy duży gain

 

Kopernik v3.JPG

 

dla porównania kilka minut później 1/5 sekundy gain na min; stack 300 klatek ostro potraktowany dolnymi waveletami

 

Kopernik 29.jpg

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.