Skocz do zawartości

Składak


arwe19

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jako że pasjonuje się nie tylko astro ale także fotografią postanowiłem poskładać coś lekkiego i łatwo przenośnego ale od postanowienia do działania droga daleka muszę się zapytać czy to ma sens opiszę o w kilku punktach :

 

 

1. Tele obiektyw Jupiter 4/200 o dobrych właściwościach optycznych , nada się? mam do niego telekonwerter carl zeiss 2x więc ogniskowa wyszła by 400mm przy świetle f/8 , jak to się ma do siebie? odpuścić tego carl zeissa?

 

2. Średnica obiektywu to w zaokrągleniu 70mm więc chyba coś by tam było widać przez niego.

 

3. Jeśli obiektyw się nada to kupuje prostą przejściówkę z m42 na 1,25 , tylko jak wygląda sprawa z ustawianiem ostrości?

 

4. Jakie szło polecalibyście do takiego zestawu ? najlepiej dwa jedno do jako takiego poweru na księżyc i drugie do przeglądu nieba , w przyszłości okularki przydadzą się do normalnego teleskopu.

 

5. Obiektyw jest ciężki metalowy więc i dobry statyw by się przydał.

 

Proszę o rady.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jako że pasjonuje się nie tylko astro ale także fotografią postanowiłem poskładać coś lekkiego i łatwo przenośnego ale od postanowienia do działania droga daleka muszę się zapytać czy to ma sens opiszę o w kilku punktach :

 

 

1. Tele obiektyw Jupiter 4/200 o dobrych właściwościach optycznych , nada się? mam do niego telekonwerter carl zeiss 2x więc ogniskowa wyszła by 400mm przy świetle f/8 , jak to się ma do siebie? odpuścić tego carl zeissa?

 

2. Średnica obiektywu to w zaokrągleniu 70mm więc chyba coś by tam było widać przez niego.

 

3. Jeśli obiektyw się nada to kupuje prostą przejściówkę z m42 na 1,25 , tylko jak wygląda sprawa z ustawianiem ostrości?

 

4. Jakie szło polecalibyście do takiego zestawu ? najlepiej dwa jedno do jako takiego poweru na księżyc i drugie do przeglądu nieba , w przyszłości okularki przydadzą się do normalnego teleskopu.

 

5. Obiektyw jest ciężki metalowy więc i dobry statyw by się przydał.

 

Proszę o rady.

 

Pozdrawiam

 

Pierwsze pytanie. Co zamierzasz fotografować?

Jeśli DS'y to musisz nie statyw, lecz montaż kupić. Najmniej coś klasy eq3-2. Chcac lepsze efekty osiągnąć lepiej zacząć od eq5 a juz najlepiej heq5. Wszystko zależy od budżetu.

 

na szerokie pola statyw wystarczy, ale obiektyw musi mieć o wiele mniejszą ogniskową - najlepiej w okolicach 18mm

 

A do planet to obiektyw raczej za mało. jeśli masz teleskop to raczej spróbuj takiego połaczenia + dobry barlow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tele obiektyw Jupiter 4/200 o dobrych właściwościach optycznych , nada się? mam do niego telekonwerter carl zeiss 2x więc ogniskowa wyszła by 400mm przy świetle f/8 , jak to się ma do siebie? odpuścić tego carl zeissa?

 

2. Średnica obiektywu to w zaokrągleniu 70mm więc chyba coś by tam było widać przez niego.

 

może ja nie umiem mnożyć i dzielić bo mi wychodzi średnica jak w mordę 50 mm :ha:

kupa szkła skorygowana do dużego płaskiego pola i spora waga. Jak najbardziej zły pomysł na sprzęcik wypadowy. Lepszy będzie SW 80/400, a do tego będzie miał kątówkę i można go posadzić na lekkim statywie ... i chyba nawet taniej wyjdzie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

waga nie gra roli robię na kopalnii hehehe więc 20 kg przenieść ze wsi do wsi pod czarne niebo to nie problem ;)

:lol:

wierzę ale nie o to chodzi. Ciężki teleskop potrzebuje odpowiednio cięższego montażu, na którym będzie stabilny, a to oznacza dodatkowe koszty i kilogramy żelastwa :D

 

ten SW 80/400 to sprzęt typowo przenośny. Jest mały i lekki. Można nim już sporo zobaczyć ale jeśli nie ma problemu z transportem pod ciemne niebo to znacznie lepszym rozwiązaniem będzie teleskop Newtona na montażu skrzynkowym np Synta 6" czy jeszcze lepiej 8" na Dobsonie. To taki standard w astro B) Te teleskopy oferują spore możliwości obserwacyjne, łatwość obsługi i poręczność za niewygórowaną cenę. Niekiedy można je kupić na naszej astrogiełdzie za niewielkie pieniądze

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedną krowę 8 calową miałem i dzięki bardzo

 

czy ta 80 pod ciemnym niebem może pokazać coś ciekawego? transport ok za las z dala od świateł w między czasie zbierać na Newtona 200/1000 z goto .

 

Zależy co dla kogo ciekawe. 80mm można zobaczyć cały katalog Messiera i nie tylko.

Trudno się połapać czego oczekujesz ,raz 8" krowę odrzucasz w innym myślisz o zbieraniu na nią .

Co do pierwszej myśli (50mm obiektyw) powiem tak do 8" teleskopów daje się 50mm szukacze , może to uświadomi różnicę w apreturze i możliwościach. Obiektyw 80mm daje 2,5 raza większą powierzchnię zbiorczą od 50mm , a 8" 16 razy większą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.