Skocz do zawartości

Propozycja współpracy z satelitą Gaia


LechMankiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

mam dobrą wiadomość, dostaliśmy propozycję współpracy przy popularyzacji wyników obserwacji z satelity Gaia (ESA). Konkretna propozycja przyszła z Cambridge, z centrum przetwarzania danych Gaia, które tam właśnie powstaje link tutaj. Ma to być angielsko-francusko-polski program pilotażowy, finansowany z pieniędzy EU. Szanse są duże, bo zdaje się że w budżecie Gaji ESA nie przewidziała pieniędzy na popularyzację a sam zespół chce to mieć, więc napiszą porządny wniosek. Moim zadaniem jest spisanie w ciągu tygodnia wspólnie z kolegami z Francji kilku pomysłów na wykorzystanie danych z Gaji w astronomii edukacyjnej.

 

Technicznie ma to polegać na tym że alerty dotyczące szybkozmiennych zjawisk kosmicznych widzianych przez Gaję z częstotliwością rzędu jednego na godzinę mają być udostępniane szerokiej publiczności między innymi na stronach EU-HOU a sieci teleskopów, takie jak LCOGTN, mają być wykorzystane do amatorskich obserwacji follow up.

 

Swego rodzaju nowością jest pomysł wciągnięcia w to także amatorów-astronomów. Jedna z propozycji polega na tym żeby międzynarodowe warsztaty dla astronomów-amatorów na temat wykorzystania danych z Gaji odbyły się w Polsce. Chciałbym zapytać na Forum, czy byliby chętni do współpracy przy organizacji takich warsztatów? Intuicyjnie wydaje mi się że najlepiej byłoby żeby warsztaty dla astronomów-amatorów były organizowane przy współudziale astronomów-amatorów...

 

Na ustalenie szczegółów będzie jeszcze mnóstwo czasu, Gaia ma wylecieć w 2012 roku, więc tyle mamy czasu na stworzenie pilotażowego programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomysł! Gaia jest jedną z najważniejszych misji następnej dekady, która może przynieść naprawdę sporo danych na temat wielu wielu gwiazd z naszego otoczenia w Drodze Mlecznej.

 

Pomysł jest naprawdę dobry i powinien być wykonany w Polsce! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale co najmniej jednemu użytkownikowi forum, cały Projekt Gaia chyba nie przypadł za bardzo do serca: http://www.astropolis.pl/astronautyka/gaia-koniec-szansy-na-wlasna-egzoplanete/ ;)

ale poważniej już, to naprawę znakomity pomysł i mam nadzieję, że i my, miłośnicy astronomii amatorskiej, będziemy mogli pomóc, mając już trochę wprawy:

 

http://www.starparty.pl/

http://www.celestia.pl/Zloty

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

...

ale poważniej już, to naprawę znakomity pomysł i mam nadzieję, że i my, miłośnicy astronomii amatorskiej, będziemy mogli pomóc, mając już trochę wprawy:

 

http://www.starparty.pl/

http://www.celestia.pl/Zloty

pozdrowienia

"...Thus Gaia science alerts provide a unique challenge, which must be met in a unique way.

That we propose here is to make available the Gaia science alerts to schoolchildren, who will make the required follow-up using available robotic remote telescopes, and to the public, so amateur astronomers can make unique and valuable scientific contributions with their own telescopes at home. The Gaia science alerts will be sufficiently numerous we can ensure several interesting sources, of different astrophysical types, and different observing requirements, are available for study at any time from any location on earth..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i świetnie. Kiedy ten projekt ma szansę się ziścić, tzn. kiedy zaczną spływać pierwsze alerty?

Nieprędko. GAIA startuje w 2012, więc nawet jeśli dostaniemy ten grant i zrobimy te wszystkie cuda, to na dane trzeba będzie trochę poczekać :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wniosek został dzisiaj wysłany do Brukseli.

 

Nie jest przyjęte aby publikować wnioski zanim zostaną rozpatrzone, dlatego nie mogę go po prostu tutaj podpiąć. Z drugiej strony, z całą pewnością przyda się dłuższa refleksja nad możliwościami współpracy środowiska amatorskiej astronomii z Gają. Dlatego do tego postu załączyłem fragment podsumowujący cel całego projektu oraz dwa najbardziej istotne z tego punktu widzenia fragmenty wniosku, dotyczące tzw. pakietów, po angielsku "work packages" nr 6 i 8. Myślę że w ten sposób będziemy mogli zacząć się zastanawiać nad tym, co nas czeka :)

 

Gaia-science:

 

Gaia-science-a.jpg Gaia-science-b.jpg

 

Work packages 6 i 8:

 

WP6.jpg WP8a.jpg WP8b.jpg

 

Miłej lektury!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rolleyes.gif

 

A mogę trochę już podrążyć, czy jeszcze za wcześnie? Jak można już, to ja chętnie chciałbym poprosić o kilka słów rozwinięcia dla tego kawałka:

 

" GaiaAlert ambitions will involve establishing good communications, mutual respect, sensitive technical training. " I kilka słów jak te workshops będą wyglądać :)

 

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rolleyes.gif

 

A mogę trochę już podrążyć, czy jeszcze za wcześnie? Jak można już, to ja chętnie chciałbym poprosić o kilka słów rozwinięcia dla tego kawałka:

 

" GaiaAlert ambitions will involve establishing good communications, mutual respect, sensitive technical training. " I kilka słów jak te workshops będą wyglądać :)

 

Pozdrawiam.

 

Powstanie interfejs (w praktyce może to być kilka interfejsów, inny dla zawodowych astronomów, inny dla amatorów, jeszcze inny dla szkół) pomiędzy strumieniem danych o astrofizycznych alertach GAIA, napływających z częstotliwością powiedzmy 1/godzinę, a użytkownikami. Lista różnych typów alertów jest opisana ogólnie w kawałku wniosku opublikowanym powyżej. Idea polega na tym żeby "podjąć" alert, wykonać własne obserwacje, zredukować je wg. ustalonych z góry standardów, a następnie wpisać wyniki do bazy danych GAIA.

 

Moim zdaniem, warto się zastanowić jakie informacje i w jakiej formie powinien zawierać interfejs dla astronomów-amatorów a także jak najlepiej zorganizować obserwacje tak by najlepiej wykorzystać współpracę z Gaia. Tutaj (ale nie tylko tutaj) liczę na Państwa input i w zasadzie chyba warto zacząć się nad tym zastanawiać i dyskutować jak najwcześniej.

 

Warsztaty. Jak już będzie interfejs zorganizujemy spotkanie na którym pokażemy jak działa i nauczymy jak z niego korzystać :). A może nie jedno spotkanie, a kilka? To też jest jedna z rzeczy, nad którymi warto pomyśleć.

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.