Skocz do zawartości

Teleskop Celestron NexStar 130 SLT


Barracudo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Obecnie posiadam Sky-Watcher SK1309 EQ2 i już trochę nieba się na nim nauczyłem (aczkolwiek dużo jeszcze zostało).

Planuję zakupić nowy teleskop w najbliższym czasie i szukam czegoś troszeczkę bardziej mobilnego niż to co obecnie posiadam.

Chciałbym oczywiście uraczyć się lepszymi widokami niż m13 jako ledwo widoczna mgiełka , dobrze by było móc podziwiać w detalach to na co się patrzy.

Pieniądze jakie mogę przeznaczyć to 2 tyś zł (mogę dozbierać 500 zł jeśli będzie to robić dużą różnicę w jakości).

Zależy mi także na prostocie działania i na tym by owy montaż śledził punkt (mam już dość kręcenia śrubami).

 

Na stronie Delta Optical znalazłem teleskop Celestron NexStar 130 SLT (http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-celestron-nexstar-130-slt,d689.html). Tu na forum znalazłem recenzję montażu i przyznam , że bardzo mi się podoba jego funkcjonalność. Natomiast nie wiem jak będzie się sprawować tuba. Czy warto zakupić ten teleskop za cenę proponowaną przez sklep ? A może ktoś zna lepszą alternatywę ? Kolejne pytanie to takie , czy z czasem da radę zakupić samą (lepszą) tubę i wrzucić ją do tego montażu ?

 

Jeśli ktoś posiada fotki zrobione z tego teleskopu , bądź porównywalne obrazy przedstawiające jak mniej więcej widać mgławice z tego teleskopu to proszę o załączenie.

 

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mi wytłumaczyć, jakim cudem teleskop o średnicy 130mm ma dawać duzo lepsze obrazy od innego teleskopu o tej samej średnicy????? :blink:

Różnica ogniskowej będzie tutaj nawet na niekorzyść, bo będzie widać więcej wad optycznych okularów...

Jak chcesz widzieś M13 prawie jak na zdjęciu, to potrzebujesz teleskopu o średnicy minimum 50cm!!!

Masz 2tyś to musisz pomyśleć, czy nie pora na dobsona minimum 20cm, choć jak dla mnie to powinieneś raczej najpierw popatrzeć np na jakimś zlocie przez kilka teleskopów, żebyś poczuł różnice, bo 20cm powalających obrazów M13 nie pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mi wytłumaczyć, jakim cudem teleskop o średnicy 130mm ma dawać duzo lepsze obrazy od innego teleskopu o tej samej średnicy?????

 

Wiem że to pytanie retoryczne , ale skąd ja mogę wiedzieć czy nie użyto w tubie jakiejś technologii wzmacniającej światło ? Dla tego się pytam bo po prostu nie wiem, a nóż okaże się że tuba tubie nie równa.

 

Z tymi zlotami to świetny pomysł , chyba raz się wybiorę bo faktycznie najlepiej samemu sprawdzić niż wydać pieniądze i być później rozczarowanym.

 

Synta 10 chyba nie zalicza się do mobilnych co ? Aczkolwiek przechodzi mi ona przez myśl jako zakup ale to już ostateczność, jeśli na prawdę nic w tej cenie nie będzie to pozostaje Synta 10.

Czekam na kolejne odpowiedzi ew propozycje odnośnie teleskopów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku akurat obydwie tuby wyjeżdżają z tej samej fabryki. Z tego, co wiem, to celestrony i sky-watchery montują pod tym samym dachem w Chinach :)

Nie mam mowy i jakimś cudzie wzmacniającym światło. Takie coś nie istnieje.

 

Myślę, że zadowalające obrazy gromad gwiazd, a także jaśniejszych mgławic, czy galaktyk można uzyskać już w teleskopie 20cm pod bardzo dobrym niebem (oczywiście niewiele to będzie mieć wspólnego ze zdjęciami). Oczywiście pełne zadowolenie można osiągać z jeszcze większymi lustrami.

Niestety Synta 8" już nie jest teleskopem mobilnym. ALE! Zależy, co kto rozumie przez pojęcie mobilności. Dla niektórych teleskop mobilny to taki, który można zmieścić do samochodu. W takim wypadku nawet Taurus 400mm jest teleskopem mobilnym.

Niemniej pojęcie mobilności teleskopu to raczej jego przenośność, czyli wkładamy do plecaka, torby, większej torby podróżnej i jesteśmy w stanie przewieść go autobusem/tramwajem/pociągiem, a do tego jeszcze pieszo na pewną odległość.

Do tego typu sprzętów należą:

-małe i krótkie newtony 114-130mm,

-Maksutovy i Schmidty-Cassegrainy mniej więcej do 127mm (albo 150mm- zależnie od twardości i szerokości barków ;) ),

-krótkie refraktory do 100mm (120/600 chyba maksymalnie)

...na przenośnych montażach typu AZ-3, "Porta" bądź maksymalnie EQ-2 (choć odradzam z powodu wiotkości), albo na zmechanizowanych montażach azymutalnych jak "Auto Tracking", czy właśnie "SLT".

To wszystko, włącznie z okularami i innymi pierdółkami jesteśmy w stanie zmieścić do większej torby podróżnej i zabrać się pociągiem. Jestem tego przykładem :)

 

Reasumując, jeżeli masz dostęp do auta, to nie kombinuj i kup coś o największym lustrze, na jakie Cię stać.

Jeżeli nie masz auta, to niestety musisz kombinować :)

 

I w imieniu organizatorów zapraszam na Zimowy Zlot Astronomiczny w Radocynie, który odbędzie się w dniach 10-14 lutego 2010r. Tam mógłbyś pomacać różne teleskopy.

 

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej posiadam samochód, więc zapakować do niego teleskop to nie problem :) chodziło raczej o wygodę. Chyba jednak przekonam się do zakupu synty 10". Dziękuję za zaproszenie na zlot :)

 

Znalazłem synte 10" rozsuwaną , pytanie tylko czy przez to , teleskop nie będzie zniekształcał obrazu. Wiem że powinno się obserwować niebo w warunkach gdzie niema zanieczyszczenia światłem (zwłaszcza gdzie niema latarni) ale jak wiadomo nie zawsze się da. Co o tym myślicie ? Synta 10" rozsuwana czy zwykła ?

daję link : http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-skdob-10-rozsuwany,d1299.html

 

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi :)

Edytowane przez Barracudo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę troszkę więcej logiki ;)

 

Rozsuwana tuba nie może zniekształcać obrazu, bo wtedy teleskop byłby bezużyteczny i co za tym idzie nie byłby sprzedawany w szanujących się sklepach z teleskopami :) Co najwyżej jego rozsuwana budowa może powodować częstsze rozkolimowywanie się, aczkolwiek słyszałem że mimo wszystko trzyma kolimację.

Po drugie. To, że jest składany zmniejsza jego gabaryty, ale niewiele zmniejsza jego wagę. Więc nadal jest ciężki. Całość waży chyba około 18 kg. Ponadto nadal nie nadaje się do umieszczenia w torbie podróżnej.

 

No chyba, że porzuciliśmy już koncepcję mobilną, a ja nie nadążam.

 

pozdrawiam

 

*Edyta*

 

Ach, doczytałem, że posiadasz samochód. Więc problem z głowy. Z pewnością się zmieści.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę troszkę więcej logiki ;)

 

Rozsuwana tuba nie może zniekształcać obrazu, bo wtedy teleskop byłby bezużyteczny i co za tym idzie nie byłby sprzedawany w szanujących się sklepach z teleskopami :) Co najwyżej jego rozsuwana budowa może powodować częstsze rozkolimowywanie się, aczkolwiek słyszałem że mimo wszystko trzyma kolimację.

Po drugie. To, że jest składany zmniejsza jego gabaryty, ale niewiele zmniejsza jego wagę. Więc nadal jest ciężki. Całość waży chyba około 18 kg. Ponadto nadal nie nadaje się do umieszczenia w torbie podróżnej.

 

No chyba, że porzuciliśmy już koncepcję mobilną, a ja nie nadążam.

 

pozdrawiam

 

*Edyta*

 

Ach, doczytałem, że posiadasz samochód. Więc problem z głowy. Z pewnością się zmieści.

 

 

Super , dziękuję za odpowiedź :) Zastanawiałem się nad zwykłą wersją i rozsuwaną (wybrałem rozsuwaną), ponieważ często do bagażnika prócz teleskopu idą także inne rzeczy, więc miejsce jest tu bardzo ważne. Wiadomo , że są wyjazdy tylko i wyłącznie w celach astronomicznych , ale na wycieczki razem z ekipą też bym go chętnie zabierał a tu już miejsce się liczy (bagaże). Jeszcze raz dziękuję za pomoc .

 

Temat uważam za zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.