Skocz do zawartości

Teleskop do 1500 PLN


kkkkkk20

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie już wiele osób pisało to co ja, ale mam nadzieję, że mi pomożecie. Oczywiście chodzi o kupno teleskopu. Szczerze mówiąc nie orientuję się za bardzo jeśli chodzi o parametry itd. Jestem zainteresowany teleskopem, którym mógłbym oglądać w sumie wszystko co na niebie się znajduje ( czyli planety, gwiazdy, gromady, mgławice ). Kwota jaką byłbym skłonny przeznaczyć na ten cel to max. 1500 PLN. Czy za taką kwotę jestem w stanie kupić jakiś dobry sprzęt?

Znalazłem taką stronę

 

http://sklep.teleskopy.net/index.php/cPath/61

 

i na niej 2 teleskopy, którymi jestem zainteresowany:

 

http://sklep.teleskopy.net/index.php/cPath/61

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/2842

 

Czy to dobry sprzęt? Wart swojej ceny? Jeśli nie to co innego moglibyście polecić? Z jakiej strony zamawiać? Gdzie jest najtaniej?

Mam nadzieję, że wspomożecie mnie swoim doświadczeniem. Pozdrawiam :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi link nie kieruje do konkretnego teleskopu.

 

Podstawowe pytanie - jakie masz niebo? W przypadku ciemnego, liczy się apertura. Jeżeli musisz gdzieś wyjeżdzać, bo w mieście możesz obserwować tylko z balkonu to liczy się też mobilność.

 

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka zasadniczych pytań:

1. Gdzie będziesz obserwował (balkon, ogród, taras czy może będziesz gdzieś jeździł)???

2. Jakie masz w miejscu obserwacji warunki (zaświetlenie nieba światłem miejskim)???

3. Jaka jest Twoja znajomość nieba???

4. Czego oczekujesz od teleskopu??

 

Kolejna sprawa. Masz dwa wątki o tym samym, może admin by wywalił jeden z nich, bo tylko wprowadza zamieszanie.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sprawa. Masz dwa wątki o tym samym, może admin by wywalił jeden z nich, bo tylko wprowadza zamieszanie.

Pozdro

 

Wydzieliłem post z tematu z AstroMarketu i nie zauważyłem, że kkkkkk20 założył ten temat. Wydzielony duplikat trafił do kosza.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w bloku i niestety mam okna tylko na wschodnią stronę. Nie jest to jakaś wielka metropolia bo to miasto do 100 tyś. mieszkańców, ale na szczęście mój dziadek mieszka poza miastem i w sumie mógłbym prowadzić obserwacje u niego, w miejscu, które nie jest " zabrudzone światłem ". Podsumowując i w mieście i poza miastem. Moja znajomość nieba - wydaje mi się, że jest elementarna. Wiem gdzie jest Wielki Wóz, Gwiazda Polarna, Pas Oriona. Wiem nawet gdzie jest Księżyc :ha: , żartuje. Od teleskopu oczekuję, że nie będzie "bublem", że będzie to sprzęt wart swojej ceny. Byłbym skłonny wydać nawet i 2000PLN gdyby to 500zł robiło znaczącą różnicę. W sumie chciałbym coś, co da mi satysfakcję w postaci dobre jakości obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, to nie jest wcale takie śmieszne. ;) Są ludzie, którzy znając tylko jeden gwiazdozbiór - Wielką Niedźwiedzicę, chcą kupić o wiele droższy sprzęt.

 

Moim zdaniem, kup sobie książkę, która pozwoli Ci wkroczyć w ten świat. "Niebo na Weekend"* będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Wraz z jej mapkami wychodź w pogodne noce i naucz się rozpoznawać gwiazdozbiory. Z zakupem teleskopu wstrzymaj się na jakiś czas. :) Dobrze Ci radzę :).

 

Pozdrawiam.

 

*Atlas nieba - przewodnik młodego astronoma. To samo co Niebo na Weekend, tylko w nowym wydaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w bloku i niestety mam okna tylko na wschodnią stronę...

 

To raczej nie myśl o obserwacjach przez okno, zwłaszcza podlinkowanymi teleskopami.

Jak napisał Kuba, zaczniij od literatury i może pomyśl o dobsonie 8", ale tylko do obserwacjach u dziadka w ogrodzie. Ostatnio pokazały się wersje składane dające większe możliwości transportowe, aczkolwiek najlepiej gdybyś mógł zobaczyć taki teleskop "na żywo", żebyś nie doznał szoku ;)

Wielkie one nie są, ale małe też nie.

Pozdro

 

P.S.

Lech dzięki za porządki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki za porady. zrobię jak mówicie. sam teleskop kupię mniej więcej za 3miesiące, więc będę miał czas aby zapoznać się z odpowiednią literaturą dotyczącą tego tematu, aczkolwiek proszę Was abyście dali mi namiary na ten sprzęt, z którego powinienem korzystać. Niech chociaż nacieszę oczy samym wyglądem tego teleskopu. Oprócz dobsona 8" czy jest coś do 2000pln godnego polecenia? Pozdro :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz dobsona 8" czy jest coś do 2000pln godnego polecenia?

 

Nic co będzie miało rozmiar 8".

 

 

...aczkolwiek proszę Was abyście dali mi namiary na ten sprzęt, z którego powinienem korzystać.

 

Zobacz na Delta Optical

 

Zanim kupisz teleskop, dużo czytaj i używaj opcji "szukaj" na forum. Ta wiedza bardzo Ci się przyda na później ;)

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.